4

بحران سازی در آستانۀ انتخابات ۹۲

  • کد خبر : 1074
  • ۱۱ بهمن ۱۳۹۱ - ۲۳:۰۳

  بررسي عملكردهاي امريكا و اروپا در روزهاي اخير نشان مي‌دهد كه آنها زنجيره‌اي از تحركات را در قبال ايران در پيش گرفته‌اند. طرح كنگره امريكا براي اجراي تحريم‌هاي جديد عليه ايران، تكرار اراده‌هاي خصمانه از سوي اوباما رئيس‌جمهور، و وزير خارجه امريكا مبني بر استفاده از تمام گزينه‌ها در قبال ايران در حالي كه […]

 

IMAGE634502306507353936

بررسي عملكردهاي امريكا و اروپا در روزهاي اخير نشان مي‌دهد كه آنها زنجيره‌اي از تحركات را در قبال ايران در پيش گرفته‌اند. طرح كنگره امريكا براي اجراي تحريم‌هاي جديد عليه ايران، تكرار اراده‌هاي خصمانه از سوي اوباما رئيس‌جمهور، و وزير خارجه امريكا مبني بر استفاده از تمام گزينه‌ها در قبال ايران در حالي كه تأكيد دارند توان تعيين خط‌ قرمز براي ايران را ندارند، فضاسازي رسانه‌اي سياسي عليه ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با گزارش‌هاي دو پهلو و غرب‌گرايانه آمانو مديركل آژانس و تصويب قطعنامه در شوراي احكام در كنار فضاسازي رسانه‌اي واهي درباره سخنان عباسي، رئيس سازمان انرژي اتمي در زمينه منحرف ساختن جاسوسان غرب، رويكرد اروپا به اعمال تهديدات جديد و ادعاي رويكرد به تقابل سياسي با ايران نظير اقدامي كه كانادا در اخراج كارمندان سفارتخانه خود از ايران صورت دارد، خارج ساختن گروهك تروريستي منافقين از ليست گروه‌هاي تروريستي، رايزني‌هاي جديد در عرصه جهاني براي به اصطلاح تقابل قرار دادن جهان با ايران و… از جمله اقدامات اخير امريكاست

اقدامات ضدايراني امريكا امري تكراري و هميشگي است اما شتاب گرفتن اين تحركات در مقطع كنوني امري قابل توجه است. هر چند كه كمك به صهيونيست‌ها براي خروج از بحران‌هاي داخلي، انحراف افكار عمومي از بحران‌ها و ناكامي‌هاي دروني و خارج امريكا، اعمال فشار بر ايران براي تأثيرگذاري بر تحولات خاورميانه از اهداف اين تحركات است.

نخست وزیر انگلیس با اشاره به استعمارگری های کشورش اذعان کرد انگلیس عامل بسیاری از بحران ها و مشکلات جهان از جمله مناقشه کشمیر بین هند و پاکستان است.

دیوید کامرون در اظهاراتی در جمع دانشجویان پاکستانی گفت: انگلیس عامل بسیاری از تنش ها و مشکلاتی است که برای چندین دهه در نقاط مختلف جهان وجود داشته و همچنین عامل وقوع چندین جنگ در طول تاریخ بوده است.

وی در پاسخ به سئوالی درباره اینکه لندن چگونه می تواند به حل مناقشه کشمیر کمک کند، اظهار داشت: من نمی توانم در این موضوع دخالت کنم. ما نمی خواهیم که انگلیس در مناقشه کشمیر مسئولیت برخی امور را درست همانند بسیاری مشکلات موجود در جهان در دست داشته باشد؛ در درجه اول ما مسئول به وجود آمدن بحران کشمیر هستیم.

اذعان نخست وزیر انگلیس به نقش این کشور در بحران کشمیر درحالی صورت می گیرد که بحران ایجاد شده در این منطقه نه تنها موجب دشمنی دیرینه هند و پاکستان شده، بلکه بارها موجب بروز جنگهایی در داخل این منطقه و کشته و زخمی شدن هزاران نفر شده است.

کشور استعمارگر انگلیس همچنین در گذشته از طریق وعده بالفور، زمینه حرکت و ورود صهیونیسم جهانی به منطقه خاورمیانه، و اشغال و یهودی سازی سرزمین فلسطین را سامان داد؛ تا این غده سرطانی زمینه ایجاد درگیری ها و اختلافات بی پایان را در این منطقه فراهم کند.

درنگاهی دیگر ترکیه که از آغاز تحولات و ناآرامیهای ساختگی در سوریه همواره در کنار غرب و حامی معارضان سوری بود، اکنون با استفاده از فرصت و با استناد به اینکه هواپیمای نظامی این کشور در آبهای بین المللی مورد حمله قرار گرفته ، همپیمانان خود در ناتو و دوستانش در غرب و کشورهای عربی را به کمک و همکاری در مقابله با سوریه دعوت می کند. یک رسانه روسی در تحلیلی اعلام کرد : هدف غرب از فشار آوردن به سوریه و بحران سازی در سوریه تضعیف و به زانو درآوردن ایران است و سپس نوبت به روسیه خواهد رسید.

واقعیت دیگری نیزاین است که اکنون افغان ها به این نتیجه رسیده اند که صهیونیسم بین الملل با اشغال این کشور نه تنها به فکر امنیت شهروندان افغان نبوده است بلکه تنها چیزی که دنبال می کند تسلط بر منابع استخراج نشده افغانستان و ایجاد استعماری جدید در این کشور با هدف کنترل منطقه آسیای مرکزی است. این شرایط باعث شده است که ناتو و آمریکایی ها چندان تمایلی به بهبود اوضاع امنیتی در این کشور نداشته باشند تا به این وسیله بتوانند حضور دائمی خود را در این کشور برای چپاول بیشتر این کشور و منطقه توجیه کنند.
بی شک قربانی اصلی جنگ افغانستان مردم این کشور و به ویژه غیر نظامیان افغان بوده اند تا جایی که بنا بر گزارش سازمان ملل متحد، ۱۰ هزار شهروند افغانستان فقط در ۵ سال گذشته در جنگ کشته شده‌اند.
اگرچه فشار افکار عمومی جهانی و به خصوص اعتراضات گسترده در افغانستان باعث شد تا ناتو سرانجام اعلام کند که تا پایان سال ۲۰۱۴ این کشور را تخلیه خواهد کرد اما با این وجود به بهانه های مختلف به دنبال حضور بلند مدت در این کشور است. با توجه به شواهد موجود، در حالی که آمریکا و همپیمانانش می کوشند به ادامه حضور ـ پرسود برای خود و پرهزینه و مرگبار برای مردم افغانستان ـ در این کشور ادامه دهند، در عین حال تلاش می کنند خود را ناجی مردم افغانستان نیز نشان دهند. اشغالگران برای دستیابی به این هدف می کوشند با دامن زدن به ناآرامی ها در افغانستان، مردم و مقامات افغان را در خصوص پیامدهای چنین خروجی از جمله احتمال بازگشت طالبان به قدرت نگران و بیمناک کنند تا آن ها به ادامه حضور آمریکا و همپیمانانش تن در دهند .
بر همگان آشکار است که طالبان زاده سیا، عربستان و ارتش پاکستان است و این ها که خود بوجود آورنده طالبان و القاعده هستند و تأمین مالی و تسلیحاتی آن ها را نیز بر عهده دارند بر اوضاع این گروه های وابسته و سرسپرده اشراف دارند و می توانند آن ها را کنترل کنند.
آمریکایی ها این سیاست را هم در عراق و هم در افغانستان دنبال می کنند؛ به این معنی که با گسترش تروریسم و ایجاد فضای هراس از طالبان و القاعده و ایجاد جو روانی در بین سیاستمداران و مردم این دو کشور، حضور دائمی و ایجاد پایگاه های نظامی خود را در این دو کشور توجیه می نمایند. برای دستیابی به این هدف، آمریکایی ها از سیاست همیشگی خود یعنی هویج و چماق استفاده می کنند؛ به این معنی که در صورت امتناع رهبران عراق و افغانستان از تمکین در برابر خواسته های آمریکا برای عقد موافقت نامه های امنیتی یا مقاومت در برابر تمدید این موافقت نامه ها برای تمدید حضور نظامی آن ها، رهبران این کشورها را تهدید به برکناری از پست و مقام خود می کنند.
از سوی دیگر، این امر واقعیتی انکار ناپذیر است که با توجه به اقتصاد نابسامان آمریکا، تنها حربه ای که می تواند این کشور را از این اقتصاد بحران زده نجات دهد سرمایه گذاری نظامی و فروش تسلیحات خود به کشورهای منطقه از طریق ایجاد و ادامه جنگ های داخلی و منطقه ای است. بنابراین با توجه به این شرایط، این حقیقت تلخ وجود دارد که صهیونیسم بین الملل خود به دنبال بحران سازی است تا به این وسیله سلطه خود را بر جهان اسلام قوام بخشد.

ازطرفی بحرانی کردن اوضاع منطقه و تیره کردن روابط ایران با همسایگان، از نظر راهبردی منافع متعددی را برای آمریکا به همراه دارد.

با توجه به اینکه بحران اقتصادی آمریکا و اروپا برای چند سال آینده نیز ادامه خواهد داشت، غرب تحمل ورود به یک جنگ جدید را ندارد. تحرکات آمریکا در منطقه خلیج فارس برای بحران سازی و ایجاد منازعه سیاسی بین ایران و کشورهای این منطقه است، این امر اهداف راهبردی متعددی را برای غرب فراهم می سازد. بحران درمنطقه کشورهایی مانند عربستان، کویت، قطر و امارات را به مشتری هایی دائمی برای تسلیحات آمریکا و غرب تبدیل می کند. هدف غرب تضعیف نظام ایران است. غرب در تلاش است ایران را به سمتی بکشاند که تمام درآمدهایش را صرف تسلیحات و دفاع کند. فروش تسلیحات فراوان از سوی غربی ها به ویژه آمریکا به عربستان و دیگر رقبای منطقه ای ایران با هدف ترغیب ایران به هزینه های دفاعی و در راستای این هدف غرب جهت تضعیف ایران ارزیابی می توان نمود.

درکنار بحران سازیهای خارجی تناوب زمانی بحرانهای تولید شده از سوی جریان انحراف در هر یک از عرصههای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، این فرضیه را تقویت می‌کند که جریان انحرافی برای حیات خود و دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده، نیازمند مسألهسازی و تولید بحران است.

شعارهای ناسیونالیستی جریان اصلاحات در کنار غرب شیفتگی آنان، در جریان انحرافی در قالب ناسیونالیسم ایرانی و منجی‏گرایانه خودنمایی میکند. این جریان با ارایهی ترکیب جدیدی از ناسیونالیسم که دایرهی وسیعتری از مردم را گرد خود جمع میکند؛ به کسب قدرت و منزلت اجتماعی میاندیشد. میتوان ادعا کرد مهم‏ترین اشتراک دو جریان اصلاحات و انحراف در مبانی نظری، اعتقاد بر ضرورت عبور از حکومت اسلامی است. این ضرورت در مبانی نظری اصلاحات و فتنه، جایگزینی نظام سکولار به جای نظام ولایی است که طی آن با تشکیل جامعهی مدنی، اتصالهای امت و ولایت بریده میشود اما در جریان انحرافی تحت عنوان اتصال به منبع مشروعیت (امام معصوم)، رابطه با ولی قطع شده و جای آن را عرفانی کاذب و خرافی می‏گیرد. محصول بلند مدت این تفکر، تشکیک در مبانی اعتقادی شیعه و مذهب‏گریزی نسل‏های آینده خواهد بود و حاصل هر دو رویکرد نیز تضعیف مشروعترین مدل نظام حکومتی در عصر غیبت معصوم(علیهالسلام) است.

به نظر می رسد اوج بحران سازیهااز داخل وخارج در آستانه انتخابات ریاست جمهوری وشوراها خواهد بود که باید دولت و ملت مراقبتهای لازم را داشته باشند و در زمین دشمن به خودی گل نزنند .

مستجار mostajar

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=1074

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.