1

کعبه باید بالاترین باشد

  • کد خبر : 1199
  • ۱۱ تیر ۱۳۹۰ - ۱۲:۴۳

       آسمانخراشهاي مشرف به مسجد الحرام و كعبه معظمه، فضاي معنوي اين مقدس ترين مسجد مسلمين را بشدت مخدوش كرده است. به گزارش صراط نيوز، يكي از نكات مورد توجه زائراني كه در سالهاي اخير به زيارت خانه خدا نايل شده اند، وجود آسمانخراشهايي است كه بر حرم امن الهي سايه افكنده است و […]

       آسمانخراشهاي مشرف به مسجد الحرام و كعبه معظمه، فضاي معنوي اين مقدس ترين مسجد مسلمين را بشدت مخدوش كرده است.
به گزارش صراط نيوز، يكي از نكات مورد توجه زائراني كه در سالهاي اخير به زيارت خانه خدا نايل شده اند، وجود آسمانخراشهايي است كه بر حرم امن الهي سايه افكنده است و با تكميل شدن ساير پروژه هاي ساخت و ساز گرداگرد مسجد الحرام، بزودي قبله يك و نيم ميليارد مسلمان جهان در ميان اين ساختمانهاي بلند مرتبه گرفتار خواهد شد.
بنابراين گزارش ،هم اكنون به زحمت مي توان درون صحن اصلي مسجد و گرداگرد كعبه ، زاويه ايي پيدا كرد كه وقتي زائر بخواهد رو به خانه خدا كرده و مشغول راز و نياز شود يا دست دعا به سوي آسمان خاص بر فراز مسجد الحرام بردارد، با برجي و ساختمان بلندمرتبه ايي روبرو نشده و بتواند با تمركز كامل با معبود خويش مشغول مناجات شود.
نكته قابل توجه در مورد اين بناها آنستكه اكثر آنها با داشتن معماري به سبك غربي ، ضمن نداشتن هيچگونه تناسبي با فضاي معنوي حرم امن الهي و معماري اسلامي آن و بناي ساده كعبه ،با ايجاد عدم تناسب شديد و ايجاد جلوه بصري نا موزون، تمركز زوار را بهم زده و در حقيقت مانعي براي راز و نياز و عبادت است.
در اين ميان آنچه كه بيش از همه ساختمانهاي مشرف به مسجد الحرام جلب توجه مي كند، برجي است كه با داشتن ارتفاع ۴۰۰ متري يكي از بلند ترين ساختمانهاي دنيا بوده و با داشتن ساعتي در بلندترين نقطه آن كه به ساعت ام القري موسوم است،بخش قابل توجهي از توجه زوار و طواف كنندگان گرد كعبه معظمه را به سمت خود منحرف مي سازد.
اين برج كه به اعتقاد بعضي از كارشناسان در ساخت آن نمادهاي مورد علاقه فراماسون ها مد نظر قرار گرفته است، ضمن داشتن شباهت قابل توجهي به ساعت بيگ بن لندن از زاويه ركن يماني به بيت الله الحرام مشرف بوده و حجاج در حين طواف گرد كعبه بعد از عبور از حجر اسماعيل و ركن غربي و حركت به سمت ركن يماني با آن مواجه شده و ناخود آگاه نگاهشان از كعبه منحرف و به سمت و سوي آن جلب مي شود.
اين ساختمان عظيم با ارتفاع بلندش بگونه ايي ساخته شده كه از همه نقاط شهر مكه و بلكه چندين كيلومتر قبل از ورودي هاي شهر قابل رويت است و خواسته يا نا خواسته اولين تصويري كه از مكه مكرمه در ذهن زواري كه بعد از سالها چشم انتظاري مشتاقانه به سمت اين شهر مقدس در حركتند، نقش مي بندد، برج مذكور بوده و همچنين در هنگام خروج از شهر نيز تا كيلومترها اين برج در نظر زوار قرار داشته و در در واقع اين ساختمان عظيم صرف نظر از اهداف ساخت آن و بدون هيچگونه قضاوتي ،در دراز مدت مي تواند به خلق نماد و سمبل ديگري در كنار كعبه براي شهر نزول وحي منجر شده و همتاي نشان و سمبل منحصر بفرد اين شهر مقدس قرار گيرد.
نكته قابل توجه، نارضايتي بعضي از شهروندان عربستاني و زوار ساير كشورهاي اسلامي است كه در گفتگو با خبرنگار صراط نيوز از ساخت اين برج بر فراز مسجد الحرام ابراز نارضايتي كرده و آن را توهين به قداست حرم امن الهي دانسته و مانع توجه كامل زوار به راز و نياز و عبادت ارزيابي كردند.
از سوي ديگر يكي از نكات قابل تامل پيرامون اين ساخت و سازهاي بي وقفه اطراف مسجد الحرام كه شايد بيانگر منويات دروني و آرزوهاي طراحان آن باشد، بيلبوردهايي است كه در آن آينده اين پروژه ها و فضاي مسجد الحرام بعد از تكميل شدن ساخت و سازها به تصوير كشيده شده است.
در يكي از اين بيلبوردها كه در آن مسجد الحرام در ميان آسمانخراشهاي گرداگرد آن محصور شده است ،در عكس انتخاب شده از اين مسجد مقدس، جمعيت محدود و پراكنده ايي اطراف كعبه در حال طواف هستند و بقيه مسجد نيز خالي از جمعيت است.
بهر حال سوالي كه در ذهن زائر ايراني بعد از ديدن برجهاي مشرف به مسجد الحرام نقش مي بندد اينستكه آيا ما ايراني ها در حفظ آثار تاريخي خود كه بهيچ وجه قابل مقايسه با مسجد الحرام و كعبه معظمه نمي باشد دچار افراط هستيم به نحوي كه موضوع اشراف برج جهان نما به گوشه ايي از ميدان امام اصفهان چند سال است كه تبديل به يكي از موضوعات روز كشور شده است، يا آل سعود در مورد مسجد الحرام و قبله يك و نيم ميليارد مسلمان جهان مبتلا به كوتاهي و قصور هستند.

لينك عكسها
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=1199

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.