3

چرااسلام ستیزی درهند؟

  • کد خبر : 2824
  • ۱۰ تیر ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۵
چرااسلام ستیزی درهند؟
عوامل اسلام هراسی دولتهاهستند
درخواست گروه‌های راستگرای افراطی در هند برای نسل کُشی اقلیت‌ها به ویژه مسلمانان، نگرانی‌ها درباره جامعه مسلمان این کشور را که از زمان روی کار آمدن «نارندرا مودی»، نخست وزیر هند، با چالش‌های مرگباری مواجه شده‎اند، افزایش داد.
به گزارش «ایندیپندنت»، انتشار ویدئوی مربوط به کنفرانس گروه‌های راستگرای افراطی با هدف ترغیب کشتار و قتل و عام مسلمانان در رسانه‌های اجتماعی در نهایت پلیس این کشور را ناچار به ثبت شکایت علیه سخنرانان «ناشناس» کرد.
یکی از سخنرانان در رویداد مذکور با هدف ترغیب احساس‌های ضد اسلامی و ضد مسلمانان، مدعی شده بود که ارتش هند نیز باید مانند ارتش «میانمار» برای نابودی مسلمانان و پاکسازی اقلیت‌ها باید دست به اسلحه ببرد.
کنفرانس سه روزه مذکور در شهر «هاریدوار» در ایالت «اوتاراکند»، در شمال هند در روز‌های ۱۷ و ۲۰ دسامبر (۲۶ تا ۲۹ آذر۱۳۹۹) برگزار و به صورت زنده از «یوتیوب» پخش شد.
دست به دست شدن ویذئو‌های مربوط به این رویداد با واکنشی از سوی پلیس این کشور مواجه نشد و پلیس تا آن روز با ادعای عدم دریافت شکایت رسمی، اقدامی علیه این سخنان نفرت محور فاحش انجام نداد.
در حالی که در پرونده پلیس هند نامی از دست اندرکاران کنفرانس مذکور برده نشده، مردم در شبکه‌های اجتماعی چهره‌های حاضر در رویداد را شناسایی و تاکید کردند که این افراد بار‌ها سخنان نفرت محور علیه مسلمانان مطرح کردند.
در میان افراد شناسایی شده چهره‌هایی از افراد مرتبط با حزب حاکم «بهاراتیا جاناتا»، حزب متبوع «مودی» وجود دارد.
درخواست شرکت کنندگان در این کنفرانس برای صدور مجوز اسلحه علیه مسلمانان باعث خشم و نگرانی فعالان حقوق بشر شده است.
در ماه‌های اخیر، چندین مورد از سخنان نفرت محور علیه مسلمانان، شامل اظهارات تحریک آمیز اعضای دولت هند ثبت شد.
در گزارش سال ۲۰۲۰ سازمان عفو بین الملل، هندوستان فضایی خطرناک و خشن برای مسلمانان خوانده شد.

در پس افزایش اسلام‌هراسی در هند، شبکه‌ای از هنرمندان دست راستی هندو قرار دارد که با آهنگ‌هایی که می‌سازند مشغول پراکندن نفرت علیه مسلمانان هستند.

شما انسان نیستید، شما قصاب هستید، برادری میان مسلمانان و هندوها تمام شده است. اینها اشعاری است که یک خواننده دست راستی هندو به نام «پرم کریشناوانشی» در یک روستان در ایالت اوتارپرادش می‌خواند و فیلمهایش دست به دست می‌چرخد.

ترانه‌ها کریشناوانشی که توسط سیاست‌های نفرت‌آمیز تحریک شده است، بخشی از فرهنگ توده‌ای جدید در هند است که در آن آهنگ‌های ضد مسلمانان در راهپیمایی‌های گروه‌های برتری‌گرای هندو، عمدتاً در ایالت‌های شمالی کشور موسوم به «کمربند هندی» پخش می‌شود.

ده‌ها موزیک ویدئو از این دست را می‌توان در یوتیوب و دیگر شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی یافت، که حامیان راست افراطی هندو به دلیل پیام‌های نفرت، سوء استفاده و حتی تهدید به نسل‌کشی اقلیت مسلمان، آنها را دوست دارند و به اشتراک می‌گذارند.

ورود یک دولت جدید به نخست وزیری «نارندرا مودی» باعث ایجاد فضای دوقطبی بی سابقه در جامعه هند شد و از آن زمان حملات علیه اقلیت های هند، عمدتاً مسلمانان، به امری تقریباً روزمره تبدیل شد.

در چنین سناریویی، محصولات فرهنگی مانند موسیقی، شعر و سینما نیز ابزاری برای تداوم این سیاست نفرت شدند.

در چند ماه گذشته، هند شاهد خشونت مذهبی در چندین ایالت در طول جشنواره‌های هندو بود، زمانی که گروه‌های راست‌گرا در محله‌های عمدتاً مسلمان‌نشین راهپیمایی کردند و موسیقی بلند همراه با اشعار اسلام‌هراسی را در خارج از مساجد پخش کردند. یکی از این آهنگ‌های محبوب، ساخته کریشناوانشی است.

کریشناوانشی در بسیاری از آهنگ های خود پیشنهاد می کند که مسلمانان گروهی ضد ملی هستند که باید به پاکستان بروند. یکی از آهنگ های او می گوید: «مسلمانان سرانجام هندوها را مجبور می‌کنند نماز بخوانند».

هنر دست راستی هندو در کنار ایجاد محدودیت‌های مربوط به تحصیل و حجاب برای مسلمانان، فضای تنفسی را برای آنان در جامعه کنونی هند به شدت کاهش داده است. بسیاری از کارشناسان و جامعه‌شناسان در هند و فراتر از آن به دولت و جوامع محلی در مورد تشدید دوقطبی و ایراد فشار بیشتر بر جامعه مسلمانان این کشور هشدار داده و آن را مقدمه یک خیزش خونین می‌دانند.

کازی، یکی از بانفوذترین علمای اسلامی در  کلانشهربمبئی گسترده در سواحل غربی هند می‌گوید: «حجم اذان ما به یک موضوع سیاسی تبدیل شده است، اما من نمی‌خواهم که به یک خشونت عمومی تبدیل شود».

کازی و سه روحانی ارشد دیگر از ماهاراشترا، جایی که بمبئی در آن واقع شده است، گفتند که بیش از ۹۰۰ مسجد در غرب این ایالت موافقت کردند که صدای اذان را در پی شکایات یک سیاستمدار محلی هندو کاهش دهند.

«راج تاکری» رهبر یک حزب منطقه‌ای هندو، در ماه آوریل خواستار آن شد که مساجد و سایر مکان‌های عبادت در محدوده‌های مجاز سر و صدا قرار گیرند. او گفت اگر مساجد این کار را نکنند پیروانش در اعتراض به نمازهای هندو در بیرون مساجد شعار سر خواهند داد.

تاکری، که حزبش تنها یک کرسی در مجلس ۲۸۸ عضوی ایالت دارد، گفت که او صرفا اصرار دارد که احکام دادگاه در مورد سطوح سر و صدا اجرا شود. او تهدید کرده: برادران، خواهران و مادران هندو گرد هم آیید، در پایین آوردن این بلندگوها یکی باشید.

رهبران ۲۰۰ میلیون مسلمان هند این اقدام را که مصادف با عید مقدس فطر است، تلاش دیگری از سوی هندوهای تندرو برای تضعیف حقوق خود برای عبادت آزاد و بیان مذهبی -با موافقت ضمنی حزب ملی گرای هندو بهاراتیا جاناتا- می دانند.

درگیری‌های خونین از زمان استقلال هند به‌طور پراکنده در سراسر هند رخ داده است که آخرین آن در سال ۲۰۲۰ بود که در آن ده‌ها نفر، اکثراً مسلمان، در دهلی در پی اعتراض‌ها علیه قانون شهروندی که به گفته مسلمانان تبعیض‌آمیز علیه آنها بود، کشته شدند.

با این حال امام مسجد بمبئی می‌گوید: به خواسته های هندوها عمل کردیم تا خطر خشونت بین مسلمانان و هندوها را کاهش دهیم؛ در حالی که رهبران تندروی هندو به دنبال تضعیف اسلام بودند، ما (مسلمانان) باید آرامش و آرامش را حفظ کنیم.

با این حال موضوع اذان فراتر از ماهاراشترا است. سیاستمداران حزب حاکم در سه ایالت از پلیس محلی خواستند استفاده از بلندگوها را در اماکن مذهبی حذف یا محدود کنند.

مرکز دینی و علمی الازهر، اقدامات خشونت آمیز علیه مسلمانان در هندوستان از جمله بازداشت جوانان و ضرب و شتم آنها از سوی نیروهای امنیتی و تخریب منازل معترضان به اهانت به پیامبر را محکوم کرده و آن را اقدامی وحشیانه و غیر اخلاقی خواند که منشورهای حقوق بشر را زیر پا گذاشته است.

الازهر با اشاره به اینکه تمام قوانینی که توهین به اعتقادات و مقدسات مذهبی را جرم به شمار می‌آورد، مورد تمسخر قرار گرفته است، هشدار داد که ادامه اقدامات غیرانسانی علیه مسلمانان، به تنش‌ها، تعصبات و تنفر بیشتر دامن زده و تنها به ریختن خون افراد بی‌گناه منجر خواهد شد.

الازهر از جامعه بین‌المللی و سازمان ملل خواست برای جلوگیری از هرگونه تخلفی که ممکن است به تحریک احساسات مسلمانان هند منجر شود، اقدامات لازم را اتخاذ و در مورد شکنجه مسلمانان و تخریب منازل آنها تحقیق کند و همچنین به منظور ارائه تضمین‌های لازم به مسلمانان برای انجام مراسم مذهبی خود در سراسر هند و توقف این اعمال نفرت انگیز تلاش نماید.

mostajar.ir

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=2824

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.