5

نیروگاه بوشهر نماد مقاومت وپایداری

  • کد خبر : 1176
  • ۱۳ شهریور ۱۳۹۰ - ۲۰:۱۶

       نیروگاه اتمی بوشهر به عنوان یکی از استثنایی ترین نیروگاه اتمی جهان است که بسیاری از کارشناسان، این نیروگاه را نه تنها افتخاری برای ایران اسلامی بلکه برای کل جهان اسلام می‌دانند.    به عقیده این کارشناسان راه اندازی نیروگاه بوشهر نتیجه و نماد مقاومت و پایداری ملت ایران است که از تهدیدها و […]

       نیروگاه اتمی بوشهر به عنوان یکی از استثنایی ترین نیروگاه اتمی جهان است که بسیاری از کارشناسان، این نیروگاه را نه تنها افتخاری برای ایران اسلامی بلکه برای کل جهان اسلام می‌دانند.   
به عقیده این کارشناسان راه اندازی نیروگاه بوشهر نتیجه و نماد مقاومت و پایداری ملت ایران است که از تهدیدها و فشارها نهراسید و همواره بر حقوق خود تاکید کرد.
بهره گیری از دو فناوری شرق و غرب ، طولانی شدن زمان ساخت نیروگاه اتمی بوشهربدلایل متعدد ، بمباران شدن در زمان جنگ از جمله مواردی است که به گفته این کارشناسان این نیروگاه را در مقایسه با سایر نیروگاه های اتمی جهان متمایز و استثنایی ساخته است.

تولد یک نیروگاه اتمی در قلب منطقه نفت خیز جهان
قرارداد ساخت نیروگاه اتمی بوشهر در سال ۱۹۷۴ میلادی (۱۳۵۵ شمسی)‌ یعنی همان سال تاسیس سازمان انرژی اتمی ایران با آلمان منعقد شد.
شرکت کرافت ورک اونیون( KWU) که از شرکت‌های تابعه زیمنس محسوب می شود، به ازای دریافت ۷۷۸ میلیون مارک طی این قرارداد متعهد شد دو واحد نیروگاه اتمی هر یک با قدرت هزار و ۲۹۰ مگاوات از نوع رآکتور آب تحت فشار ( آب سبک) در بوشهر راه‌اندازی کند.
بر اساس این، قرار بود نخستین واحد نیروگاه بوشهر در پایان سال ۱۹۸۰ میلادی و دومین واحد نیز یک سال بعد یعنی ۱۹۸۱ آغاز به کار کند و به شبکه برق سراسری ایران وصل شود.
هنگامی که ایران این قرارداد را منعقد کرد، دو هزار ۱۰۰ کارشناس آلمانی به همراه هفت هزار ایرانی در احداث این نیروگاه که یکی از بزرگترین نیروگاه های اتمی وقت در جهان به شمار می‌رفت، فعالیت داشتند.
تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی واحد اول حدود ۸۵ درصد و واحد دوم تا حدودی تکمیل شده بود اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی طرف آلمانی حاضر به ادامه همکاری با تهران نشد.
این نیروگاه در جریان جنگ تحمیلی هشت ساله هفت بار بمباران و در نتیجه آن خسارت‌های زیادی به آن وارد شد.

تلاش برای ساخت نیروگاه اتمی بوشهر و پنج توافق تهران – مسکو
با پایان جنگ تحمیلی و عزم نظام جمهوری اسلامی برای بازسازی خرابی‌های به جای مانده از این جنگ هشت ساله و نیز جبران عقب افتادگی های دوران حکومت ستمشاهی بر کشور، زمزمه بر سر تکمیل نیروگاه اتمی بوشهر که می‌توانست بخش قابل توجهی از برق حوزه جنوبی کشور را تامین کند، بر سر زبان‌ها افتاد.
هرچند پیمانکار آلمانی به رغم دریافت هزینه ساخت، از تداوم احداث نیروگاه سر باز زد اما ایران ناامید نشد و یافتن پیمانکار جدید را در دستور کار خود قرار داد.
دراین راستا تهران توانست با مسکو درخصوص همکاری های صلح آمیز هسته ای و احداث این نیروگاه به توافق هایی دست یابد.
سوم شهریور ۱۳۷۱ خورشیدی ( ۲۵ اوت ۱۹۹۲ میلادی) دو کشور موافقتنامه جامع همکاری‌های هسته ای را به امضا رساندند.
۱۸ دی ۱۳۷۳ ( هشتم ژانویه ۱۹۹۵ میلادی)‌ – شرکت روسی اتم استروی اکسپورت سه سال بعد از توافق دو کشور برای ساخت نیروگاه بوشهر، عملیات ساخت نیروگاه اتمی بوشهر را آغاز کرد.
بر اساس نخستین توافق تهران و مسکو، طرف روسی متعهد شد ظرف پنج سال یعنی تا سال ۲۰۰۰ میلادی نیروگاه را به مرحله راه‌اندازی برساند.
۱۳۷۶ (۱۹۹۸ میلادی) – در این سال توافق دوم ایران و روسیه برای نیروگاه بوشهر منعقد شد؛ در این زمان دو طرف الحاقیه‌ای به قرارداد ۱۹۹۵ افزودند که طبق آن روسیه متعهد شد حدود ۵۰ ماه دیگر یعنی تا سال ۲۰۰۲ میلادی به مرحله راه‌اندازی برساند اما این پایان توافقات دو کشور نبود.
روسیه این بار و در جریان توافق های سوم و چهارم خود با ایران متعهد شد تا دسامبر ۲۰۰۳ میلادی نیروگاه را تکمیل و به مرحله بهره برداری برساند اما پس از مدتی روس‌ها اعلام کردند که تا آوریل ۲۰۰۶میلادی نیروگاه را به مرحله بهره برداری می‌رسانند.
۲۱ مهر ۸۲ ( ۱۳ اکتبر ۲۰۰۳) – روسیه اعلام کرد راه اندازی بوشهر به دلیل مشکلات فنی و نه فشارهای سیاسی یک سال به تعویق افتاده است.

سال ۱۳۸۳
اول شهریور ۸۳ – معاون سازمان انرژی اتمی ایران با اعلام اینکه نیروگاه اتمی بوشهر در سال ۸۵ به بهره برداری می‌رسد، گفت: سوخت اولیه نیروگاه آماده حمل به ایران است. تبادل نظر در خصوص احداث واحد جدید در دستور مذاکرات مقامات دو کشور قرار دارد.
۱۹ مهر ۸۳ – کمال خرازی و سرگئی لاوروف وزرای خارجه وقت ایران و روسیه در نشستی مشترک از عزم دو کشور برای قرارداد ارسال سوخت هسته ای از روسیه به ایران و عودت سوخت مصرف شده به روسیه خبردادند و اعلام کردند که این قرارداد در مرحله نهایی خود قرار دارد.
۲۱ مهر ۸۳- سرگئی میرونوف رییس شورای فدرال روسیه از توافق جدید تهران و مسکو بر سر یک زمان بندی جدید در مورد بوشهر خبر داد. بر اساس این زمان بندی نیروگاه بوشهر در سال ۲۰۰۶ به اتمام می رسد.
هشتم اسفند ۸۳ ( ۲۷ فوریه ۲۰۰۵) – تهران و مسکو توافقنامه‌ای را امضا کردند که به موجب آن روسیه سوخت نیروگاه اتمی بوشهر را به این شرط تامین می‌کند که جمهوری اسلامی ایران سوخت مصرف شده را به آنان پس بفرستد.

سال ۱۳۸۴
۲۱ شهریور ۸۴ ( ۱۲ سپتامبر ۲۰۰۵) – روسای آژانس انرژی اتمی ایران و روسیه اعلام کردند که نیروگاه بوشهر را اواخر سال ۲۰۰۶ به بهره برداری می رسانند.
۱۹ آذر ۸۴ – رضا آقازاده رییس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد: سال آینده (۱۳۸۵) نیروگاه بوشهر راه اندازی می‌شود.

 سال ۱۳۸۵
سوم مهر ( ۲۶ دسامبر ۲۰۰۶) – رضا آقازاده رییس سازمان انرژی اتمی ایران و سرگئی کرینکو رییس آژانس فدرال اتمی روسیه توافق جدیدی را امضا کردند که بر اساس آن مسکو متعهد شد تا پایان سپتامبر ۲۰۰۷ میلادی واحد اول نیروگاه بوشهر را به طور آزمایشی راه اندازی کند و ۶ ماه پس از آن یعنی تا پایان مارس ۲۰۰۷ سوخت نیروگاه را به تهران ارسال نماید.
بر اساس این توافق قرار شد نیروگاه اتمی بوشهر در نوامبر ۲۰۰۷ به بهره برداری برسد و سه ماه پس از آن برای نخستین بار برق هسته ای وارد شبکه سراسری برق ایران شود.
۲۰ آذر – سرگئی کرینکو رییس آژانس فدرال اتمی روسیه در جریان سفر به تهران به پیگیری توافقات مسکو پرداخت. آقازاده در نشست مطبوعاتی با وی اعلام کرد: طرف روسی برای تعهدات خود در راه اندازی بوشهر مشکلات مالی دارد و ایران آماده است در این زمینه به طرف روسی کمک کند.
به گفته آقازاده، ایران برای حل این مشکلات قول داد سررسید پرداخت ها را جلوتر بیاندازد.
هشتم بهمن – ایگور ایوانف رییس شورای امنیت ملی روسیه در دیدار با متکی اعلام کرد که روسیه بر تعهدات خود مبنی بر اتمام نیروگاه بوشهر در تاریخ مقرر پابرجا و مصمم است.
۳۰ بهمن – بروز مشکلات مالی در پیمانکار روسی موجب شد تا مسوولان اتم استروی اکسپورت اعلام کنند به دلیل تاخیر در پرداخت اقساط، تغییراتی در برنامه زمانی احداث نیروگاه صورت می‌گیرد.
البته “محمد سعیدی ” معاون امور بین الملل سازمان انرژی اتمی ایران بلافاصله این ادعای روس ها پاسخ داد و اعلام کرد: ایران هیچ تاخیری در پرداخت مالی قرارداد بوشهر به شرکت روسی نداشته است.
سعیدی خواستار آن شد که نیروگاه در موعد مقرر یعنی شهریور ۸۶ راه اندازی شود.
هفتم اسفند – غلامحسین الهام سخنگوی دولت اعلام کرد: علت تاخیر در انتقال سوخت از روسیه به نیروگاه بوشهر ، چندان جدی نیست و این مساله با گفت و گو حل می شود؛ الهام مشکل اصلی در موضوع بوشهر را پرداخت به واحد پولی یورو یا دلار دانست.
۱۸ اسفند – محمد سعیدی معاون امور بین الملل سازمان انرژی اتمی ایران پس از سفر به مسکو برای حل مشکلات مالی شرکت پیمانکار روسی نیروگاه بوشهر فرمولی را به عنوان پرداخت‌های پیش از موعد تعریف و برنامه ریزی کرد. وی گفت که مشکل طرف روسی بخاطر کمبود اعتبارات مالی این شرکت است.
۲۰ اسفند – رضا آقازاده رییس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد: هرچند ایران تعهد حقوقی برای پیش پرداخت به طرف روسی ندارد اما برای راه اندازی به موقع نیروگاه حاضر است نقدینگی آنها را افزایش دهد.
وی گفت که بخش پشتیبانی نیروگاه مانند بخش آب صنعتی و انتقال آب دریا به سیستم گردش آب نیروگاه برای آماده راه اندازی است.
۲۰ اسفند – معاون امور بین الملل سازمان انرژی اتمی ایران از فراهم شدن مقدمات فنی و حقوقی ارسال سوخت به نیروگاه بوشهر در ماه مارس ( نیمه دوم اسفند ۸۵ تا دهه اول فروردین۸۶) خبر داد.
۲۱ اسفند – هیاتی از مقامات و کارشناسان شرکت اتم استروی اکسپورت برای حل و فصل مسایل مربوط به راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر وارد تهران شدند.
۲۲ اسفند – اظهارات کرینکو درباره پرداخت‌های ایران برای راه اندازی بوشهر موجب شد تا شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران که کارفرمای نیروگاه بوشهر است، اطلاعیه‌ای در این باره صادر و اعلام کند که شرکت روسی باید سوخت نیروگاه را تا ۱۱ فروردین ۸۶ به ایران ارسال کند.
در این اطلاعیه آمده بود: بر اساس تعهد اولیه روسیه قرار بود ۸ جولای ۱۹۹۹ تاریخ اتمام پروژه باشد که تاکنون پنج بار به تعویق افتاده است. حتی با فرض راه‌اندازی این نیروگاه در سپتامبر ۲۰۰۷ این پروژه هشت سال و سه ماه تاخیر خواهد داشت.
این شرکت اعلام کرد که تاکنون ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار به صورت علی الحساب به اتم استروی اکسپورت پرداخت کرده است که اسناد آن قابل انتشار است.
۲۳ اسفند – معاون بین الملل سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به اظهارات کرینکو درباره مسایل مالی نیروگاه بوشهر گفت: تهران از ۱۰اکتبر ۲۰۰۶ تا ۱۴ مارس ۲۰۰۷ بیش از ۷۵ میلیون دلار ( پنج میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان) به پیمانکار روسی پرداخت کرده است.
وی همچنین اعلام کرد: از اول ماه مارس سال جاری میلادی (۲۰۰۷) ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار در حال واریز شدن به حساب شرکت روسی است. 

سال ۱۳۸۶
۱۴ فروردین – واحدهای پشتیبانی نیروگاه اتمی بوشهر از جمله ساختمان‌های مربوط پمپ خانه و پست برق ۴۰۰ کیلو ولتی نیروگاه اتمی بوشهر با حضور پرویز داودی معاون اول رییس جمهور به بهره برداری رسید.
۲۱ فرودین – معاون بین الملل سازمان انرژی اتمی ایران گفت: با توجه به پیشرفت ۹۲ درصدی نیروگاه بوشهر، این نیروگاه امسال به بهره برداری می رسد.
۲۳ فروردین – هیاتی متشکل از مدیران مالی و بانکی روسیه در سفر به تهران و گفت و گو با طرف ایرانی، پیش نویس قرارداد مالی جدیدی را تهیه کردند و قرار شد متن این قرارداد مالی که تابع مقررات مالی در ایران است، در سفر هفته آینده هیات ایرانی به مسکو نهایی شود.
دوم اردیبهشت- احمد فیاض بخش رییس شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی که کارفرمای نیروگاه اتمی بوشهر محسوب می‌شود در سفر به مسکو با مدیر عامل شرکت روسی اتم استروی اکسپرت دیدار و دو طرف توافق نامه مالی جدید نیروگاه اتمی بوشهر را امضاء کردند.
۳۰ خرداد – سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در حاشیه اجلاس وزرای خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر در تهران اعلام کرد : طرف روسی آماده است، تعهدات خود در رابطه با بوشهر را انجام دهد.
پنجم تیر- سرگئی اشماتکو رییس شرکت پیمانکار روسی نیروگاه اتمی بوشهر در راس هیات مالی و برای بررسی علل تاخیر در عملیات اجرایی نیروگاه وارد تهران شد.
۱۲ تیر – ” محمد امیری ” مدیر کل دفتر ایمنی هسته ای کشور گفت: در راستای راه اندازی واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر، آزمایش‌های راکتور تا دو ماه دیگر انجام می شود و کار ساخت نیروگاه تا دو ماه آینده پایان خواهد یافت.
۲۰ شهریور – رییس سازمان انرژی اتمی ایران با اعلام پیشرفت ۹۵ درصدی ساخت نیروگاه بوشهر، وعده داد تا یک ماه دیگر گزارش نهایی از روند ساخت آن را ارایه کند.
۲۹ شهریور- رضا آقازاده در حاشیه اجلاس سالانه آژانس در وین با همتای روسی توافق کردند که تا پیش از سفر ” ولادیمیر پوتین ” رییس جمهور روسیه به تهران در مهرماه، مسایل مربوط به زمان راه اندازی و تحویل سوخت نیروگاه اتمی بوشهر نهایی و در قالب یک سند یه امضای طرفین برسد.
۲۴ مهر – رییس جمهور روسیه که برای شرکت در نشست کشورهای ساحلی دریای خزر برای نخستین بار به تهران سفر کرده بود، اعلام کرد: تاخیر در کار اتمام نیروگاه اتمی بوشهر سیاسی نیست و مسکو با جدیت به دنبال آن است که این نیروگاه هرچه زودتر به پایان برسد.
پوتین، کشورهای ثالث تامین کننده برخی تجهیزات نیروگاه بوشهر را در ایجاد تاخیرها موثر دانست و گفت: روسیه هرگز از تعهدات خود شانه خالی نمی‌کند و طبق مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی روسیه سوخت را سه ماه قبل از راه‌اندازی باید تحویل دهد.
در جریان این سفر بود که پوتین به مقامات جمهوری اسلامی ایران قول داد سوخت نیروگاه بوشهر را به تهران تحویل دهد. راه اندازی نیروگاه بوشهر یکی از موضوعات مورد بحث میان مقامات ایران و روسیه در جریان سفر پوتین به تهران بود و توافق‌های اولیه برای زمان راه‌اندازی صورت گرفت.
۲۵ مهر – محمد البرادعی دبیر کل وقت آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی خود به نقل از منابع روس اعلام کرد سوخت نیروگاه اتمی بوشهر ۲۶ ماه نوامبر برای ارسال به ایران پلمپ می‌شود.
۲۲ آذر – سرگئی شماتکو رییس اتم استروی اکسپورت از توافق تهران و مسکو درباره تاریخ خاتمه عملیات ساخت و تکمیل نیروگاه بوشهر خبر داد.
۲۵ آذر – سید محمدعلی حسینی، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: نمی توان زمان دقیقی را یراس اتمام نیروگاه بوشهر تعیین کرد.
۲۶ آذر – نخستین محموله سوخت نیروگاه اتمی بوشهر وارد ایران شد. حجم سوخت اولیه نیروگاه بوشهر ۸۲ تن است که شامل سوخت با غنای ۶/۱ تا ۶/۳ درصد و تجهیزات جانبی آن بود؛ این سوخت در هشت مرحله به ایران ارسال و تحت نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گرفت.
اول دی – غلامحسین الهام سخنگوی دولت اعلام کرد: برق نیروگاه بوشهر سال آینده (۱۳۸۷) وارد مدار می‌شود.
نهم دی – منوچهر متکی وزیر امور خارجه از راه اندازی نیمی از ظرفیت نیروگاه بوشهر در تابستان سال آینده خبر داد.
هشتم بهمن – آخرین محموله سوخت نیروگاه اتمی بوشهر وارد ایران شد و به این ترتیب یکی از مسایل مهم دو طرف در موضوع نیروگاه بوشهر که همان تحویل سوخت بود، برطرف گردید.
۱۰ بهمن- احمد فیاض بخش مدیرعامل شرکتی که کارفرمایی نیروگاه بوشهر را برعهده دارد اعلام کرد: پایان مهر ۱۳۸۷ مرحله راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر آغاز و پس از مدت کوتاهی بهره برداری از این نیروگاه آغاز می شود.
وی کل هزینه نیروگاه بوشهر را یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بر آورد کرد.

سال ۱۳۸۷
اردیبهشت ۸۷ – باکو، محموله مربوط به تجهیزات نیروگاه بوشهر را توقیف کرد که به دنبال این اتفاق والنتین سوپولوف کفیل دبیر شورای امنیت ملی روسیه به ایران قول داد که این مشکل را بر طرف کند. این تجهیزات شامل ایزولایسیون (عایق های حرارتی) مورد استفاده در این نیروگاه بود.
۲۷ مرداد – غلامرضا انصاری سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو تکمیل و راه اندازی نیروگاه بوشهر را پایان سال ۲۰۰۸ میلادی ذکر کرد.
دوم شهریور- الکساندرو سادوفنیکوف سفیر فدراسیون روسیه در تهران اعلام کرد تا پایان سال جاری میلادی آزمایش کلی همه فازهای نیروگاه اتمی بوشهر انجام و برق این نیروگاه اوایل سال ۲۰۰۹ وارد مدار می‌شود.
سوم شهریور – ایرینا ایسیپووا سخنگوی شرکت اتم استروی اکسپرت خبر از آن داد که این شرکت مراحل پایانی کارهای مونتاژ سیستم های تکنولوژیک نیروگاه اتمی بوشهر را آغاز کرده است و در نتیجه زمان به کار افتادن فیزیکی این نیروگاه و بهره‌برداری کامل از آن نزدیک است.
۱۱ شهریور – لئونید رزنیکوف رییس جدید اتم استروی اکسپورت به منظور بازدید از نیروگاه اتمی بوشهر وارد تهران شد و اعلام کرد مجموعه تدابیر و اقداماتی فنی بین دسامبر ۲۰۰۸ ( آذر – دی ۱۳۸۷) تا فوریه( بهمن – اسفند ۱۳۸۷) انجام خواهد شد که شروع به کار نیروگاه اتمی بوشهر را برگشت ناپذیر ناپذیر می‌کند.
۱۲ شهریور – منوچهر متکی وزیر امور خارجه گفت : تا پایان امسال سوخت رسانی به نیروگاه بوشهر نهایی می شود.
شرکت روسی پیمانکار بوشهر نیز بار دیگر بر اجرای توافقات قبلی و ارسال به موقع تجهیزات نیروگاه تاکید کرد.
۱۷ مهر – وزیر امور خارجه که برای پاسخگویی به سوال نمایندگان درباره علت تاخیر در راه اندازی نیروگاه بوشهر به مجلس رفته بود، به نمایندگان گفت: زمان افتتاح نیروگاه نیمه اول سال ۲۰۰۹ تعیین شده است.
۲۳ مهر – احمد فیاض بخش معاون انرژی اتمی ایران اظهار داشت: سال آینده (۱۳۸۸) این نیروگاه به بهره‌برداری می رسد.
۱۰ آذر – شرکت اتم استروی اکسپورت پیمانکار روسی نیروگاه اعلام کرد که این نیروگاه مراحل پایانی تکمیل خود را می گذراند.
۱۱ آذر – احمد فیاض بخش کارفرمای نیروگاه بوشهر گفت: دو واحد جدید درنیروگاه بوشهر هر کدام به قدرت هزار مگاوات در محل ساختگاه کنونی نیروگاه اتمی بوشهر احداث می شود.
۲۶ آذر – ” علاء الدین بروجردی” رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرد: مراحل اولیه بهره برداری نیروگاه اتمی بوشهر اواسط سال آینده آغاز می شود.
دوم دی – حسن قشقاوی سخنگوی وزارت امور خارجه از احتمال تاخیر در بهره برداری از نیروگاه سخن گفت.
هفتم اسفند – مرحله پیش راه‌اندازی نیروگاه بوشهر با حضور کرینکو رییس شرکت دولتی روس اتم و رضا آقازاده رییس سازمان انرژی اتمی ایران آغاز شد. در همین روز اعلام شد که بارگذاری سوخت مجازی نیروگاه شامل میله های سوختی مجازی حاوی سرب از ۱۰ روز پیش آغاز شده است.
۱۴ اسفند – وزیر امور خارجه ایران راه اندازی بوشهر در سال آینده (۱۳۸۸) را قطعی دانست و گفت که قرار است ۵۰۰ مگاوات برق هسته ای این نیروگاه سال آینده وارد مدار برق کشور شود.

سال ۱۳۸۸
۱۲ خرداد – هیات وزیران با برداشتن یک گام بلند عملیاتی برای نیروگاه بوشهر، با ایجاد ۹۰۰ پست سازمانی به منظور طراحی ساختار سازمانی شرکت بهره برداری نیروگاه اتمی بوشهر و بهره برداری از این نیروگاه موافقت کرد.
۲۴ تیر – در این روز اعلام شد که به رغم اعلام قبلی برق نیروگاه بوشهر تابستان امسال وارد مدار نمی‌شود.
۲۶ تیر – محسن دلاویز سخنگوی انرژی اتمی گفت: نیروگاه اتمی بوشهر پایان امسال به بهره‌برداری نهایی می رسد.
۵ مرداد – ” علی اکبر صالحی” رییس سازمان انرژی اتمی ایران به نمایندگان قول داد نیروگاه بوشهر تا مهرماه راه اندازی و برق آن به مدار وارد شود.
۲۵ مرداد – سفیر روسیه در تهران اعلام کرد: نیروگاه بوشهر در مرحله عملیات راه اندازی قرار دارد و این مرحله فاز نهایی اجرای طرح این نیروگاه محسوب می شود.
۳۱ شهریور – رییس سازمان انرژی اتمی ایران ضمن اعلام پیشرفت ۹۶ درصدی ساخت بوشهر اظهار داشت: تمام تجهیزات در نیروگاه بوشهر نصب شدند و برخی تجهیزات کوچک در شرف ارسال است و به زودی راه اندازی می شود.
وی تاکید کرد: به زودی مهمترین آزمایش این نیروگاه آغاز می شود که طی آن تاسیسات نیروگاه تحت فشار ۲۵۰ اتمسفر مورد بررسی قرار می گیرد.
۲۵ آبان – سرگئی اشماتکو وزیر انرژی روسیه از به تعویق افتادن راه اندازی نیروگاه بوشهر خبرداد و گفت: این نیروگاه تا پایان سال جاری میلادی محقق نمی شود.
۲۷ آبان – علی اکبر صالحی از توافق روس‌ها برای سوخت گذاری در قلب رآکتور خبر داد و اظهار داشت: طبق توافق با روس‌ها تا ماه های آینده سوخت گذاری در قلب رآکتور بوشهر انجام می شود.
چهارم آذر – سفیر روسیه در تهران اعلام کرد: مراحل فنی نیروگاه اتمی بوشهر به زودی به اتمام می رسد.
۱۰ آذر – رییس شرکت اتم استروی اکسپورت گفت: تمام تجهیزات و وسایل نیروگاه از روسیه به ایران منتقل و نصب شده است و تنها نصب ماشین‌های چیلر باقی مانده است.
۲۴ آذر – رییس سازمان انرژی اتمی گفت که مردم به زودی اخبار خوبی درباره نیروگاه اتمی بوشهر خواهند شنید.
۱۰ اسفند – مجری نیروگاه اتمی بوشهر اعلام کرد: مراحل نصب تجهیزات نیروگاه به اتمام رسیده و انجام تست های تجهیزات نصب شده در نیروگاه ، تعیین کننده زمان دقیق راه اندازی است.
۱۶ اسفند – صالحی گفت: تست اصلی نیروگاه تمام شده و آخرین مراحل تست ایمنی را می گذراند. وی همچنین وعده داد برق نیروگاه در ماه های اولیه سال آینده در مدار قرار گیرد.

سال ۱۳۸۹
۲۰ فروردین – رییس سازمان انرژی اتمی ایران در روز ملی فناوری هسته ای به ملت ایران اعلام کرد: بارگذاری سوخت نیروگاه بوشهر به زودی انجام خواهد شد و امیدواریم در تابستان امسال این رآکتور تولید برق را آغاز کند.
۱۳ خرداد – صالحی گفت: برق نیروگاه اتمی بوشهر شهریورماه امسال وارد مدار شده و مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
۲۲ خرداد – رییس سازمان انرژی اتمی ایران با اعلام این خبر که مراحل پایانی آخرین تست نیروگاه بوشهر موسوم به تست آب گرم انجام شده است، اعلام کرد که انجام این تست یک هفته زمان می‌برد.
۱۶ تیر – صالحی اعلام کرد نیمه شهریور ماه سال جاری نیروگاه اتمی بوشهر راه اندازی می‌شود یعنی قلب رآکتور فعال خواهد شد.
۲۲ مرداد – صالحی از انتقال سوخت به ساختمان اصلی نیروگاه و سوختگذاری نیروگاه اتمی بوشهر در هفته‌آینده خبر داد و گفت: سوخت از محل نگهداری آن به داخل ساختمان اصلی نیروگاه و استخر که در جنب قلب رآکتور آن قرار دارد انتقال دهیم.
به گفته وی، پس از انتقال مجتمع عادی سوخت به داخل استخر، جنب قلب رآکتور، به یک فرصت ۷ – ۸ روزه نیاز است تا بتوان سوخت را به قلب رآکتور وارد کرد.
۲۲ مرداد – سخنگوی روس اتم مجری اصلی نیروگاه اتمی بوشهر نیز اعلام کرد: سوخت گذاری بوشهر از ۲۱ آگوست (۳۰ مرداد) آغاز می شود.

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=1176

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.