2

نگاه جهان به قدرتمندترین رهبر ایران

  • کد خبر : 897
  • ۲۷ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۴:۱۴

در سال ۲۰۰۸ مقاله اي تحقيقي تحت عنوان «بازخواني آيت الله خامنه اي، نگاه جهان به قدرتمندترين رهبر ايران» از طرف موسسه آمريكايي «كارنگي» به قلم نويسنده ايراني اين موسسه، كريم سجادپور، منتشر شد كه در دسامبر ۲۰۰۹ با اعمال ويرايش هايي، مجددا منتشر و روي وب سايت اين موسسه قرار گرفت. نويسنده اين مقاله […]

در سال ۲۰۰۸ مقاله اي تحقيقي تحت عنوان «بازخواني آيت الله خامنه اي، نگاه جهان به قدرتمندترين رهبر ايران» از طرف موسسه آمريكايي «كارنگي» به قلم نويسنده ايراني اين موسسه، كريم سجادپور، منتشر شد كه در دسامبر ۲۰۰۹ با اعمال ويرايش هايي، مجددا منتشر و روي وب سايت اين موسسه قرار گرفت. نويسنده اين مقاله گرچه خواسته آراي رهبر معظم انقلاب را از ميان سه دهه سخنراني ها و اقدامات ايشان استخراج و به زغم خود بطور دقيق و جزءجزء آنها را بررسي كند اما در خلال متن نتوانسته بغضش را از انقلاب اسلامي و رهبر مقتدر انقلاب مخفي كند و تحليل هاي خود را به نحوي كينه توزانه ارائه داده است.
نويسنده اين مقاله سخن خود را به اين شكل آغاز كرده: «شايد در دنيا هيچ رهبري نباشد كه به اندازه آيت الله خامنه اي براي مسائل جاري جهان اهميت داشته باشد اما در عين حال تا اين حد هم براي جهانيان ناشناخته باشد» و در ابتدا سعي در تبيين چرايي اهميت بررسي افكار و انديشه هاي ايشان كرده و در عباراتي به اينكه ايشان پيش از تصدي رهبري، يك چهره «ميانه رو ناشناخته» بوده است تاكيد مي كند نويسنده در ادامه به نفود ايران در منطقه و برخي كشورها از جمله عراق، لبنان و فلسطين اشاره كرد و بالا رفتن قيمت نفت را به افزايش توان ايران تعبير كرده است! وي اشاره مي كند كه مسير حركت جمهوري اسلامي در نوشته ها و سخنان امام خميني(ره) موجود است و بر همان مبنا نيز آيت الله خامنه اي چهار هدف انقلاب را عدالت، استقلال، خودكفايي و معنويت ديني مي داند كه از اينجا به بعد نويسنده سعي مي كند ديدگاههاي ايشان را در اين چهار زمينه استخراج و بيان كند. او همچنين نواب صفوي(ره) و امام خميني(ره) را دو شخصيت موثر بر حضرت آيت الله العظمي خامنه اي مي داند كه رفتار سياسي ايشان را شكل و جهت داده اند و سپس به ذكر تاريخچه اي مخدوش از دوران رياست جمهوري و پيش از رهبري ايشان مي پردازد و ادامه و تاكيد مي كند از آنجا كه رهبري در ايران سياستهاي كلي را تعيين مي كند و نفوذ فراواني دارد، مهمترين شخصيت در ايران است.
نويسنده، آيت الله خامنه اي را در سياست خارجي، كه بخش مهم اين مقاله است، پيرو امام خميني(ره) مي داند و تاكيد مي كند كه ايشان در طول اين سه دهه همواره بر شيطان بزرگ بودن آمريكا تاكيد داشته و دشمني خود با آن را به صراحت ابراز كرده اند و ريشه دشمني آمريكا با ايران را در واقع نه بخاطر مسئله هسته اي يا نفي اسرائيل و دفاع از حزب الله بلكه بخاطر موقعيت استراتژيك ايران و ذخاير انرژي آن مي دانند كه اينك در اختيار يك كشور اسلامي قرار گرفته است.
راهبرد مقابله در برابر فشارهاي شوراي امنيت و آمريكا نيز در بيان ايشان «مقاومت» معرفي شده چرا كه ايشان معتقدند هرچقدر در برابر ابرقدرتها كرنش كني و كوتاه بيايي به همان اندازه فشارهاي آنها بيشتر خواهد شد. او ضمن اشاره به توجه بسيار زياد آيت الله خامنه اي در ترسيم «نقشه هاي آمريكا عليه انقلاب» براي مردم ايران، به تبيين ايشان درباره نحوه فروپاشي شوروي و انقلابهاي رنگي نيز توجه داشته و با تعجب بسيار از اين توجه زياد، تاكيد ايشان بر تهاجمات فرهنگي ضد اسلامي توسط غرب و آمريكا و بيدارگري درباره عوامل داخلي فروپاشي يك كشور را نيز مورد بررسي قرار داده است.
نكته قابل توجه اين است كه نويسنده مقاله در بخشي از اين نوشته، دستورالعمل هايي را براي سران دولت آمريكا ذكر كرده است اما اشاره مي كند كه با وجود آيت الله خامنه اي، اميد ايجاد شرايط مطلوب آمريكا دور از تصور است. وي با بيان برخي از اين موانع مي نويسد:
۱٫ آيت الله خامنه اي بايد متقاعد شود كه آمريكا رويه خود در قبال ايران را تغيير داده و با احترام با ايران برخورد خواهد كرد.
۲٫ آيت الله خامنه اي هيچ گونه عقب نشيني يا شكست را براي ايران نخواهد پذيرفت و هيچ نوع فشاري نيز بر ايشان موثر نمي افتد.
۳٫ هر نوع برنامه اي بايد در ارتباط با خود ايشان مطرح شود، نه مقامي ديگر وگرنه مانند تلاشهاي قبلي كه در دوره اصلاح طلبان صورت پذيرفت بي نتيجه خواهد ماند!
آخرين جملات اين مقاله نيز تاكيد مي كند كه تا زماني كه آيت الله خامنه اي رهبر ايران است، دستيابي به روابط ديپلماتيك ميان ايران و آمريكا ميسر نخواهد شد و همچنان با وجود گذشت سه دهه از پيروزي انقلاب، فرهنگ «مرگ بر آمريكا» در ايران حاكم است وگرچه مدارا با رهبر ايران بسيار سخت است، اما بايد دانست كه اجراي هر برنامه اي براي دور زدن ايشان نتيجه نخواهد داد.

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=897

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.