1

نگاهی به رمضان درجهان

  • کد خبر : 1268
  • ۰۹ مرداد ۱۳۹۰ - ۲۰:۲۲

       تركيه با آغاز ماه مبارك رمضان كشور تركيه حال و هوا و رنگ و بوي خاصي پيدا مي‌كند و مسلمانان اين كشور با چراغاني و تزيين گلدسته‌هاي مساجد تاريخي تركيه به استقبال ماه رمضان مي‌روند. مسلمانان با حضور در مهم ترين و بزرگ ترين بازار قديمي استانبول به خريد شيريني و خوراكه ماه […]

      

تركيه

با آغاز ماه مبارك رمضان كشور تركيه حال و هوا و رنگ و بوي خاصي پيدا مي‌كند و مسلمانان اين كشور با چراغاني و تزيين گلدسته‌هاي مساجد تاريخي تركيه به استقبال ماه رمضان مي‌روند.

مسلمانان با حضور در مهم ترين و بزرگ ترين بازار قديمي استانبول به خريد شيريني و خوراكه ماه مبارك رمضان مي‌پردازند تا بر سر سفره‌هاي افطاري قرار دهند. همچنين زنان مسلمان شيريني مخصوص اين ماه را تهيه مي‌كنند.

انجمن‌هاي خيريه در اين ماه خيمه‌ها و چادرهاي رمضاني را در ميدان ها و اماكن عمومي تركيه به منظور دادن افطاري رايگان به روزه‌داران بر پا مي‌كنند و ثروتمندان اين كشور نيز براي برپایی سفره‌هاي افطاري از يكديگر سبقت مي‌گيرند.

مساجد تركيه در اين ماه شاهد ازدحام كثيري از مسلمانان براي اداي نماز و برپايي مراسم شب هاي قدر است و يكي از پديده‌هاي بارز اين ماه در تركيه قرائت قرآن كريم در سراسر تركيه است.

با نزديك شدن وقت سحر نيز افرادي به نام “مسحرات” در خيابان ها و كوچه‌هاي تركيه به بيدار كردن مسلمانان مي‌پردازند.

 

يونان

 

مسلمانان يونان پيش از آغاز ماه مبارك رمضان براي استقبال از اين ماه پر فضيلت آماده مي‌شوند و مواد اوليه غذايي ويژه اين ماه را  تهيه مي‌كنند. با آغاز اين ماه، مسلمانان افطاري‌هاي دسته جمعي در مساجد به روزه داران می دهند و پس از آن مشغول تلاوت قرآن و اداي نماز مي‌شوند.

مسئولان مساجد در اين ماه، مسابقه‌هاي قرآن، حديث و فعاليت هاي فرهنگي دیگری را برگزار مي‌كنند. علاوه بر آن مسلمانان فطريه‌ها و زكات خود را براي توزيع ميان فقرا به مسئولان امور خيريه تحويل مي‌دهند.

همچنين با ورود به دهه آخر ماه رمضان، مسلمانان اين كشور به اعتكاف، شب زنده‌داري، تلاوت قرآن و اداي نماز مي‌پردازند. در روز عيد فطر نیز همه مسلمانان براي اداي نماز عيد گرد هم جمع مي‌شوند و پس از آن براي ديد و بازديد به منزل يكديگر مي‌روند.

 

البانيا

 

مسلمانان البانيا در آغاز ماه مبارک رمضان با توزيع رساله ها و بروشرهاي مختلف به تشريح فضايل اين ماه پر فضيلت پرداخته و به استقبال ماه رمضان مي‌روند.

با رويت هلال ماه رمضان صداهاي طبل در مناطق مختلف آلباني شنيده مي‌شوند و بدين شكل روز اول ماه به طور رسمی اعلام مي‌شود. مسحرات نيز با در دست داشتن طبل‌های خود با حضور در كوچه‌ها و خيابان ها، مسلمانان را از زمان افطاري و سحري مطلع مي‌كنند. آنها در هنگام طبل زدن برخي دعاها را مي‌خوانند و شهروندان نیز در پايان ماه مبارك به اين افراد هدايا و پول مي‌دهند.

از عادت هاي نيكوي البانيايي‌ها در اين ماه می توان به افزايش مهرباني ميان مردم به خصوص مسلمانان و مسيحيان اشاره کرد. در اين ماه ديد و بازديدها ميان آنها افزايش مي‌يابد و دشمني‌ها جاي خود را به دوستي‌ها مي‌دهد به گونه‌اي كه مسيحيان از فضاي عرفاني اين ماه تاثير مي‌گيرند و برخي از آنها اين ماه را به همراه مسلمانان روزه مي‌گيرند و با درك منزلت شب قدر، آن را به شب زنده‌داري و مناجات مي‌پردازند.

مسلمانان البانيايي ‌همچنين در شب هاي ماه مبارك به اداي نماز شب، تلاوت قرآن، نشست‌ها و بررسي اخبار كشورهاي اسلامي و مشكلات برادران مسلمان خود مي‌پردازند. در دهه آخر ماه مبارك رمضان نیز در مساجد معتکف مي‌شوند و به ذكر و مناجات خدا مي‌پردازند.

مسلمانان البانيا شب بيست و هفتم رمضان را شب قدر مي‌دانند و آن شب را به شب زنده داري مي‌پردازند.

 

آلمان

 

از ويژگي‌هاي بارز مسلمانان آلمانی در این ماه دادن افطاري‌هاي دسته جمعي به روزه داران است. آنان به مناسبت اين ماه با يكديگر آشنا مي‌شوند، روابط برادري ميان آنها تقويت مي شود و به رفع مشكلات يكديگر می پردازند.

زنان مسلمان آلمانی نيز در اين ماه به ياد كشورهاي خود به تهيه انواع شيريني مي‌پردازند و بر سر سفره‌هاي افطار شير، پنير، تخم مرغ و برخي نوشيدني‌ها را قرار مي‌دهند.

مسلمانان آلمان شب بيست و هفتم را شب قدر می دانند و آن را به شب زنده‌داري، خواندن نماز و تلاوت قرآن در مساجد مي‌گذرانند.

با نزديك شدن به پايان اين ماه مبارك مسلمانان، صدقات، اموال و زكات فطريه را به مراكز اسلامي مي‌دهند تا در ميان مستحقان و نيازمندان توزيع شود.

 

ناروې

 

مسلمانان ناروي براي رويت هلال ماه رمضان با مشكلاتي روبرو هستند و به همين دليل به سختي مي‌توان اولين روز ماه را در این کشور تعيين كرد.

مسلمانان در اين ماه پس از تناول افطاري براي اداي نماز به مساجد مي‌روند و در صنوف وعظ و ارشاد رمضان شركت مي‌كنند. مسلمانان همچنين بر طبق عادات و رسوم كشور خود غذاهاي اين ماه را تهيه مي‌كنند و دوكان هاي كه فروشندگان آن مسلمان هستند مواد غذايي مورد نياز اين ماه را براي روزه‌داران تهيه مي‌كنند.

همچنین سفره‌هاي افطاري در مساجد براي روزه‌داران مسلمانان و به منظور ایجاد همستگي و رشد احساسات ديني ميان آنها بر پا مي‌شوند. علاوه بر آن مسلمانان با جمع آوري زكات اموال خود و صدقه فطر، آنها را ميان مستحقان و نيازمندان توزيع مي كنند.

 

سلوانيا

 

با آغاز ماه رمضان زندگي مسلمانان سلوانيا رنگ و بوي خاصي به خود مي گيرد. مسلمانان اين كشور شب هاي رمضان را به عبادت، تلاوت قرآن و اداي نماز مي پردازند، چرا كه جوانان مسلمان سلوانيا اين ماه را فرصتی براي طاعت، عبادت و تقرب به خدا مي دانند.

زنان مسلمان نيز در اين ماه براي سحري غذاهاي “شوربا” و كچالو و براي افطاري انواع نان هاي افطاري، نوشيدني، گوشت سرخ شده و شيريني هاي را تهيه مي كنند.

مسلمانان این کشور عادات خود را از برخي كشورهاي همسايه همچون بوسنيا، مقدونيه و تركيه اقتباس کرده اند.

 

انگلستان

 

مسلمانان انگليسي نيز به برپايي مراسم ديني و رسوم خود در اين ماه مي پردازند و با تاثير از سنت ها و رسوم فرهنگي و اجتماعي خود به استقبال ماه رمضان مي روند.

برخي بازارها و دوكان ها عربي و اسلامي در اين ماه با  چراغ هاي رمضان تزيين مي شوند. آنها مواد غذايي مورد نياز اين ماه را براي مسلمانان تهيه مي كنند تا فضاي رمضان، هويت و ميراث اجتماعي آنها را در اين كشور منعكس كند.

مسلمانان اين كشور پس از افطار به اداي نماز مشغول مي شوند و به فعاليت هاي ديني چون برپايي سخنراني، درس هاي قرآني و ديني مي پردازند. همچنين مسلمانان در اين روزها براي نيازمندان سفره هاي افطاري را برپا مي كنند.

همچنين رستورانت هاي عربي و اسلامي با هنگام نزديك شدن به ساعت افطار، مملو از روزه داران از تابعيت هاي مختلف مي شوند.

 

ايتاليا

 

مسلمانان ايتاليا با حلول ماه رمضان فرصتی برای فعاليت هاي ديني و مذهبي پيدا مي كنند و در صنوف درس هاي ديني مركز اسلامي شركت مي كنند.

مسلمانان ايتاليایی در اين ماه پر فضيلت به تقويت روابط ميان خود مي پردازند به طوري كه از اين زمان به عنوان فرصتي براي بر پايي سفره هاي افطاري دسته جمعي استقاده مي كنند.

علاوه بر آن زنان مسلمان به پخت شيريني هاي ويژه ماه مبارك كه در آشپزخانه هاي كشورهاي عربي و اسلامي تهيه مي شود، مي پردازند.

 

آذربايجان

 

مسلمانان آذربايجان ماه رمضان را “ماه عروج” مي نامند و يك هفته قبل از حلول ماه مبارك به تدارك جشن مي پردازند. مسلمانان اين كشور با حلول اين ماه مسابقه اسب سواري و جشن هاي ملي خود را برگزار مي كنند.

در اين ماه صبر، دوري از رذايل و فراموشي اختلافات از ويژگي هاي بارز مسلمانان آذربايجان است. همچنین خانواده هاي آذربايجاني پتنوس هاي غذا را براي هديه به خانواده هاي دوست و همسايه خود يا به عنوان احسان به فقرا و نيازمندان مي دهند. در این ماه اکثر رستوران ها به حالت تعطیل در می آیند و افرادی که به عنوان خواننده در این رستورانها برنامه موسیقی اجرا می نمایند به احترام ماه مبارک رمضان برنامه های خود را تعطیل می نمایند. همچنین در این ماه در اکثر مساجد سفره احسان بر پا می گردد و به طور کلی مساجد در این ماه از ازدحام بیشتری نسبت به ماه‌های دیگر برخوردار است، به‌ویژه مساجد بزرگ كه مسلمانان جمهوری آذربایجان نماز را در این مساجد باشكوه به جماعت بجای می‌آورند. در این ماه علاوه بر مساجد، مقبره برخی امامزادگان نسبت به ماههای قبل زائران بیشتری دارند و در این محل ها نیز افراد ثروتمند با انجام قربانی و… به نیازمندان کمک می کنند. از جمله موارد قابل تامل در این کشور این است که برخی زنان جمهوری آذربایجان که حجاب اسلامی ندارند نیز نسبت به گرفتن روزه اهتمام می ورزند و همچنین افرادی هستند که به دلیل عدم شناخت کافی از شعایر دینی روزه می گیرند لیکن نماز بجا نمی آورند!!

 

 اتريش

 

ماه رمضان در اتريش در فضايي دوستانه و معنوي آغاز مي شود و مسلمانان كشورهاي مختلف مقيم اين كشور با آداب و رسوم خاص كشور خود به استقبال اين ماه مي روند.

مسلمانان پس از صرف افطاري، براي اداي نماز به مساجد مي روند و در مسابقه هاي قرآني و فرهنگي شركت مي كنند. همچنين مسلمانان كمك هاي خيريه خود را به نفع فقيران و نيازمندان در كشورهاي عربي و اسلامي جمع آوري مي كنند.

آمریکا

ایالات متحدهٔ آمریکا (به اختصار USA‏) کشوری در آمریکای شمالی، و به پایتختی شهر “واشنگتن دی‌سی” است. آمریکا سومین کشور پرجمعیت و چهارمین کشور پهناور جهان است، و از لحاظ نژادی و گوناگونی مردم، متنوع‌ترین سرزمین جهان شناخته می‌شود. 

آمریکا از شرق با اقیانوس اطلس، در غرب با اقیانوس آرام، از شمال با کشور کانادا، و از جنوب با مکزیک همسایه‌است. این کشور از راه پایگاه دریایی گوانتانامو نیز مرز مشترک اندکی با کوبا و از طریق آلاسکا مرز آبی با روسیه دارد. به علاوه، مجموعه‌ای از جزیره‌ها، ناحیه‌ها، و مناطق متعلق به آمریکا در سراسر جهان پراکنده‌اند. 

این کشور در مجموع ۹٬۸۲۶٬۶۳۰کیلومتر مربع وسعت دارد (که ۴۷۰هزار کیلومتر آنرا جزایر پراکنده در اقیانوس آرام و دریای کارائیب تشکیل می‌دهند) و حدود ۳۰۰٬۴۱۰٬۰۰۰ نفر در آن زندگی می‏کنند.

بر اساس آمار سال ۲۰۰۲، ترکیب مذهبی مردم آمریکا متشکل از ۵۲ درصد پروتستان، ۲۴ درصد کاتولیک، ۲ درصد مورمون، ۲ درصد یهودی، ۱ درصد مسلمان و ۲۰ درصد ادیان دیگر یا بدون دین بوده است. با این حساب، حدود ۳ میلیون مسلمان در آمریکا زندگی می‏کنند ؛ اما آمارهای دیگر و نیز خود سازمان‏های اسلامی معتقدند جمعیت آنها در آمریکا بالغ بر ۷ میلیون نفر است. بهرحال حداقل ۹۰۰ هزار نفر از مسلمانان آمریکا را شیعیان تشکیل می‏دهند.

با تشکر از «آقای هومن پگاه‏ مهر» مسؤول کمیته جوانان مرکز اسلامی نیویورک، آنچه می‏خوانید چکیده‏ای از نحوه زندگی مسلمانان آمریکا در ماه مبارک رمضان است.

 

استقبال

ماه رمضان در آمریکا هم حال و هواي ديگري دارد. مسلمانان این کشور هم اين ماه را جشن مي‏گيرند و آن را گرامي مي‏دارند.

 

افق‏های گوناگون

در آمریکا هم به دلیل پهنای کشور و افق‏های گوناگون، تشخیص زمان افطار و سحر یکی از مسایل مهم است. این مسأله پیش از این از مشکلات مردم بود و حتی وقتی چند سال پیش یک روحانی ایرانی مقیم این کشور، با تأسیس شبکه‏ای ماهواره‏ای که فقط اوقات شرعی را برای مردم ایالات مختلف بیان می‏کرد بینندگان زیادی را به خود جذب نمود. اما اکنون با وجود وب‏سایت‏های متعدد و نیز مساجد و مراکز و اطلاع‏رسانی در این زمینه، این مشکل حل شده است.

 

تغذیه

بزرگ‏ترین مشکل مسلمانان متدین آمريكا، دسترسی به “گوشت و غذای حلال” است. لذا آنها در هنگام افطار مجبورند مسافتی طولانی را برای رسیدن به منزل یا نزدیک‏ترین مؤسسه اسلامی طی کنند.

اگرچه با شناخته‏شدن جمعیت زیاد مسلمانان، رستوران‏های حلال نیز رو به افزایش است اما هنوز نمی‏تواند مشکلات مردم مقید به قیود شرعی را برطرف نماید.

 

مرکز اسلامی نیویورک

این مرکز، از جمله مؤسسات اسلامی است که پذیرایی افطار را برای مسلمانان سکن نیویورک” فراهم می‏سازد. هم‏اکنون هر شب بیش از ۲۰۰۰ نفر برای نماز جماعت، صرف افطار و مراسم مذهبی به این مرکز می‏آیند.

 

زندگی آمریکایی

در حالي كه مسلمانان ديگر نقاط جهان، شرایط هماهنگي را مي‌گذرانند، همگي با هم افطار مي‌كنند و کار و تجارت نيز با روزه تنظيم مي‌شود، مسلمانان آمريكايي مجبورند خود را با شیوه زندگي آمريكايي وفق دهند و برنامه خاصي داشته باشند.

 

اطعام در مساجد

با توجه به مطلب بالا، برای کسانی که مجبورند در هنگام غروب آفتاب هم سر كارشان باشند اطعام مساجد یک نعمت بزرگ است. آنان هنگام افطار، سريعا خود را به مسجدي در نزديكي محل كارشان كه افطار مي‌دهد، مي‌رسانند و پس از گرفتن افطار، براي خوردن آن بسرعت به محل كارشان بازمي‌گردند.

تأثیر بر آمریکا ؛ ازدیاد احترام به مسلمانان

تأثیرات و تأثّرات این ماه دو طرفه است ؛ یعنی با وجود مشکلات مسلمانان آمريكا، آمريكايي‌هاي بسياري نيز به واسطه رمضان با مسلمانان بيشتر آشنا مي‌شوند و رابطه برقرار مي‌كنند.

پیروان ادیان مختلف، با مشاهده مسلمانانی که برای اجرای دستور الهی، مبارزه با نفس و خودسازی، یک ماه تمام روزهدار هستند، برای مسلمانان آمریکگا ارزش و احترام زیادی قائل می‏شوند.

 

پس از ۱۱ سپتامبر

پس از فشارهای ۱۱ سپتامبر، نياز به گفت‌وگوی پیروان ادیان بيشتر حس شد. بسياري از مسلمانان آمريكايي هم رمضان را شانسي براي رسيدن به تفاهم مي‌دانند. برخی از آنها، همسايگان غيرمسلمان را براي افطار به خانه خود دعوت مي‌کنند. افطار صاحبان عقايد گوناگون با يكديگر، از آن زمان به يك سنت تبديل شده است. “شورای روابط اسلام و آمریکا” نیز ابتکار عمل سالانه خود را با عنوان “سهیم کردن دیگران در رمضان” ادامه داده و از مساجد سراسر ایالات متحده خواسته در این برنامه شرکت کرده و جامعه غیرمسلمان را در ضیافت‏های افطاری خود سهیم کنند. ابتکار عمل سالانه این شورا باهدف برقراری ارتباط به منظور ارتقا درک اسلام و کمک به پیروان ادیان مختلف امریکا برای دیدار با همسایگان مسلمان با شرکت در مراسم و ضیافت‏های افطاری انجام می‌شود.

مسلمانان سان‌فرانسيسكو نیز شش سال است که مراسم افطاري را در يكي از مراكز شهر ترتيب مي‌دهند كه حدود ۱۰۰ داوطلب را از مسلمانان، يهوديان، مسيحيان، راست‌گرايان، و… به خود جذب كرده است.

«نعیم رنداهاوا» کارگردان مسلمان آمریکایی هم فیلمی مستند به نام “رمضان در آمریکا” ساخت و موفق شد تصویری واقعی از اسلام و سنت‏های مسلمانان ارائه دهد.

 

اقدامات پلیس

افسران پلیس نیویورک هم بر اساس سنت هرساله، در آستانه ماه مبارک رمضان با رهبران دینی و اعضای جامعه مسلمان دیدار کرده و گامهایی را که می‌توانند امنیت فضای ماه مبارک رمضان و روزهای مقدس این ماه را برای جامعه مسلمان تضمین کنند به بحث و گفتگو می‏گذارند.

آموزش اسلام به افسران مسلمان از راه‏هایی چون نمایش ویدئوهای آموزشی درباره مساجد و حضور در گردهمایی‌هایی اسلامی صورت می‌گیرد.

 

ابزار الکترونیک

مسلمانان ایالات متحده، از ابزارهای الکترونیک هم برای رمضان بهره می‏گیرند. سایت‏ها و وبلاگ‏ها ابزار خوبی برای براي انعكاس مفاهيم رمضان هستند. این سایت‏ها ادعیه مخصوص ماه مبارک را منتشر و زمان دقیق افطار و سحر را اعلام می‏کنند.

 

رمضان، فرصتی برای ترک اعتیاد

سازمان‏های برجسته اسلامی در ایالات متحده از ماه مبارک رمضان برای تأدیب نفس سود برده و ستاد ضد دخانیات را به منظور ترک عادت استعمال دخانیات تشکیل داده‏اند. مسؤولان این سازمان‏ها می‏گویند: «هدف ما این است که معتادان در طول ماه رمضان به علت روزه‏داری و اراده قاطع، این عادت را ترک کنند. ماه رمضان دست کم نیمی از راهی که باید آنها برای ترک استعمال دخانیات طی کنند را فراهم کرده و نیم دیگر را نیز باید با عزم راسخ خود طی کنند. دین در مبارزه با عادات ناپسند چون استعمال دخانیات معجزه می‏کند».

آنان با توزیع پوسترها و برگزاری سمینارهای آموزشی اهداف خود را تبیین می‏کنند.

 

عید فطر

این عید کم‏کم در فرهنگ آمریکا جا می‏افتد. مثلاً تمبر «عید مبارك» كه به عنوان نخستین تمبر اسلامی در آمریكا در سال ۲۰۰۷ و به منظور گرامیداشت عید سعید فطر منتشر شده بود، در تابستان امسال (سپتامبر ۲۰۰۹) تجدید چاپ می‌شود. بیشتر قطعات این تمبر كه به مناسبت عید فطر دو سال پیش چاپ شد، بسرعت از سوی مسلمانان و مجموعه‌داران خریداری گردید و در حال حاضر این تمبر نایاب شده است.

کمپانی چند ملیتی “تایسون فودز” ـ بزرگترین تولید کننده گوشت جهان ـ که در ایالات متحده مستقر است نیز عید فطر را به عنوان تعطیلات رسمی برای کارکنان مسلمان این کمپانی به رسمیت شناخت.

 

اندونزی

جمهوری اندونزی کشوری است مرکب از حدود ۳۰۰۰ جزیره کوچک و بزرگ که در مجمع الجزایر مالایا بین هند و چین و استرالیا قرار گرفته است. پایتخت آن “جاکارتا” است. مساحت این کشور ۱۹۱۹۰۰۰ کیلومتر مربع است و با بیش از ۲۳۴ میلیون نفر جمعیت، چهارمین کشور پرجمعیت دنیا و پرجمعیت‏ترین کشور اسلامی است. این کشور تا ۱۹۴۲ میلادی اندونزی متعلق به هلند بود و از ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵ میلادی به اشغال ژاپن درآمد و سرانجام در سال ۱۹۴۹ مستق شد.

۹۰ درصد مردم اندونزی مسلمان و بقیه هندو، مسیحی و یا بودایی هستند. زبان رسمی آنان «اندونزیایی» است ولی به زبانهای مختلف حرف می‏زنند. آنچه در پی می‏آید مختصری است درباره آداب و رسوم مردم این کشور در ماه مبارک رمضان. 

 

 

 

 

استقبال

ماه مبارک رمضان، برای مردم اندونزی ماه جشن و شادی است. شادماني‌هاي شبانه، تفريحات، بازي‌هاي مختلف و غذاهای متنوع، همه جزئي از فرهنگ مردم اندونزي در این ماه عزیز است.

 

استهلال

پس از رؤیت هلال ماه رمضان در اندونزی، تعدادی از افراد تا صبح در مسجد می‏مانند و طبل می زنند و به این نحو آغاز ماه مبارک را به دیگران اعلام کی‏کنند.

 

تغذيه

از معروف‏ترین غذاهای رمضانی اندونزی “ابهم” است که نوعی شیرینی شبیه کیک است. از خوردنی‏های مطلوب آنها می‏توان به غذاهاي دريايي، برنج و سبزیجات نیز اشاره کرد. کباب مرغ هم برای افطار در بازار رمضان رونق دارد.

پس از غروب آفتاب، باشگاه‏ها و مكان‌هاي سرگرمي باز مي‌شود،  كافه‌ها و رستوران‌ها از انبوه مشتريان سرازير شده و رستوران چيني‌ها نيز تا که زمان افطار بسته هستند به پذیرایی مردم مشغول می‏شوند.

 

جشنواره غذاها

امسال شهرداري کل جاکارتا، به منظور تکريم اين ماه مبارک جشنواره غذاهاي مخصوص اين ماه را در ميدان بانتنگ برپا کرده است.در اين جشنواره بيش از ۲۰۰ غرفه از هنگام سحر تا زمان افطار به ارائه و نمايش بيش از ۴۴ نوع غذاي محلي امخصوص ماه مبارک رمضان می‏پردازند.

 

افطار در مساجد

از دیگر آداب مسلمانان اندونزیایی، رفتن به مسجد قبل از نماز مغرب و خوردن افطار دسته‏جمعی است. آنها سپس به خواندن نماز مشغول می‏شوند.

 

شب نزول قرآن

یک شب و روز در اندونزی، به عنوان “شب نزول قرآن” و “روز نزول قرآن” شناخته می‏شود. اندونزیایی‏ها به این روز بسیار ارج می‏نهند و آن را گرامی می‏دارند. مراسم ویژه‏ای هم به این مناسبت در قصر ریاست جمهوری اندونزی برگزار می‏گردد.

 

رسانه‏ها

مراسم احیاء، عبادت و آداب شب و روز نزول قرآن از رادیو و تلویزیون این کشور پخش می‏شود. اما رسانه‏ها در ایام دیگر مورد شکایت علما و متدینین هستند. آنها از دولت اندونزی می‏خواهند که در ایام ماه مبارک رمضان نظارت ویژه‏ای به تلویزیون و رسانه‏ها داشته باشد تا شؤونات این ماه رعایت گردد.

 

مراکز فساد ؛ مشکل مردم

کشورهای جنوب شرق آسیا به عنوان یکی از نقاط هدف توریست‏های ثروتمندی است که ـ غیر از گردشگری ـ با اهداف خاصی به این کشورها سفر می‏کنند. این مسأله به مشکلی برای مردم متدین این کشورها تبدیل شده است.

در واکنش به این امر، دفتر شورای علمای اندونزی از سازمان‏ها، نهادهای مسؤول و مدیریت اجرایی جزایر باتام، تانجونگ ، کاریمون، بینتان، لینگا، ناتونا و آنامباس خواست تا این مراکز تفریحی را به طور کامل در طول ماه مبارک رمضان تعطیل کنند. در این حال، تنها منطقه “باتام” با تعطیلی کامل موافقت نکرده و این مراکز را تنها به مدت چهار روز (روز اول ماه، روز نزول قرآن و دو روز به مناسبت عید فطر) تعطیل می‌کند. این امر به دلیل علت ترس از کاهش درآمد کارکنان بخش گردشگری است! مقامات این منطقه استدلال کرده‌اند که باید کارگرانی را که درآمد آنها به این مراکز بستگی دارد نیز درنظر بگیریم!!

در قسمت غربي شهر جاكارتا هزار و يك كلوپ شبانه وجود دارد كه به احترام ماه رمضان تا زمان افطار بسته مي‌مانند. رستوران‌ها هم در طي ماه مبارك رمضان از عرضه مشربات الكلي خودداري مي‌كنند.

 

شب قدر

مسلمانان اندونزی ۱۰ شب آخر ماه را به شب زنده داری و عبادت می گذرانند و معتقدند یکی از این شب‏ها شب قدر است.

 

مراسم ایرانیان

ايرانيان مقيم اندونزي نیز همچون ديگر هموطنان خود در جنوب شرقي آسيا رمضان را گرامی می‏دارند. آنان در ليالي قدر، با برپايي آيين‌هاي ويژه‌اي در سوگ اولين امام شيعيان می‏نشینند و آيين احياء شب‏های احیاء هم با حضور ده‏ها تن از ايرانيان مقيم و خانواده‌هاي آنها در محل اقامتگاه سفير ايران در جاكارتا برگزار می‏شود.

 

عید فطر

پایان‏بخش جشن رمضان مسلمانان اندونزی، عید فطر است. در این روز مردمی که یک ماه را با روزه‏داری سر کرده‏اند لباس‏های نو و رنگارنگ خود را می‏پوشند و مراسم وذهبی خاص این روز را به جای می‏آورند.

 

روسيه

روسیه با ۱۷٬۰۷۵٬۴۰۰کیلومتر مربع وسعت، پهناورترین کشور جهان است. پهناوری این کشور دو برابر مساحت کانادا یا چین یا ایالات متحده آمریکا است. پایتخت روسیه شهر مسکو است که در غرب و بخش اروپایی کشور است و بزرگترین شهر اروپا است.

روسیه پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. این کشور در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی؛ و نیز با دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با ۱۴کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد و با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد.

بر اساس آمار سال ۱۳۸۷ روسیه با حدود ۱۴۲میلیون نفر، نهمین جمعیت جهان را دارد. بیش از ۲۰ میلیون نفر از این جمعیت را مسلمانان تشکیل می‏دهند و از این بیست میلیون حدود سه میلیون نفر را شیعیان.

اختلاف ساعت در منطقه مسكو با شرقيترين نقطه روسيه در شبهجزيره چوكچي و شبهجزيره ساخالين ۹ ساعت است

اسلام از طريق فتوحات اسلامي به روسيه راه پيدا نكرد؛ بلكه از راه گسترش معاملات تجاري مسلمانان با ساكنان آن مناطق گسترش يافت. اسلام قبل از ورود به روسیه، از طريق فتوحات به كشورهاي نزديك روسيه رفته بود؛ سپس مسلمانان اين مناطق بودند كه دين مبين اسلام را به روسيه نيز تسري دادند

آنچه می‏خوانید مختصری از آداب و رسوم مردم مسلمان روسیه در ماه مبارک رمضان است.

استقبال

مسلمانان روسيه از فرصت ماه مبارك رمضان براي تثبيت عقايد ديني خود كمال بهره را مي‌برند و آن را زماني براي تنفيذ شعائر اسلامي در قلوب مسلمانان روسي مي‌دانند.

 

ورود اسلام به روسیه

اسلام از طريق فتوحات اسلامي به روسيه راه پيدا نكرد؛ بلكه از راه گسترش معاملات تجاري مسلمانان با ساكنان آن مناطق گسترش يافت. اسلام قبل از ورود به روسیه، از طريق فتوحات به كشورهاي نزديك روسيه رفته بود؛ سپس مسلمانان اين مناطق بودند كه دين مبين اسلام را به روسيه نيز تسري دادند.

 

فرصتی برای تقویت باورها

در روسيه اقوام بسياري هستند كه خود را به اسلام منتسب مي‌كنند. مانند چچني‌ها و يا اقوام ساكن داغستان. بنابراين اين ماه مبارك فرصت مغتنمي است تا آن دسته از مسلماناني كه از اسلام تنها نام آن را با خود حمل مي‌كنند، به تقويت باورها و شعائر ديني خود پرداخته، به طريقه صحيح اسلامي برگردند.

 

مساجد

مسلمانان روسیه منطقه علاقه زيادي به برگزاري نماز جماعت در مساجد دارند. از سويي نيز چند مسجد اصلي و جامع در روسيه وجود دارد كه اقدام به برگزاري فرائت و ختم قرآن كريم در ماه مبارك مي‌كنند كه با استقبال بسيار خوبي مواجه مي‌شوند. به طور كلي آنها سي روز رمضان را مانند اعياد و جشن‌هاي اسلامي گرامي مي‌دارند.

 

افطار

افطاري دادن هم از محبوب‌ترين شعائر اسلامي در رمضان‌هاي روسيه است. جالب است بدانيد كه ايام رمضان براي غيرمسلمانان روس نيز جالب توجه است. آنها ماه رمضان را از برگزاري مراسم افطار جمعي مسلمانان در شهرهاي روسيه مي‌شناسند.

يكي از فرهنگ‌هاي زيبايي كه در ايام رمضان در روسيه وجود دارد، ‌سخنراني كوتاه و مفيد يك روحاني براي ميهمانان در سفره افطار و در هنگام تناول غذاست كه معمولا از نكات ضروري و كاربردي براي جوانان با استناد به آيات قرآن اقامه مي‌شود. اين رسم شبيه آن چيزي است كه در مصر به آن “موائد الرحمن”(سفره‌هاي رحماني) گفته مي‌شود.

 

تأثیرات دیگران

از آنجا كه مسلمانان روسيه در جوامع غيراسلامي زندگي مي‌كنند، اين كاملا طبيعي است كه برخي آداب و رسوم آنها برگرفته و تقليد از غيرمسلمانان به‌خصوص مسيحيان ارتدوكس باشد. با اين حال آنها به مسلمان بودن خود افتخار كرده و آن را از كسي پنهان نمي‌كنند.

همچنين در ايام رمضان در روسيه،‌ غيرمسلمانان نيز به آداب و رسوم مسلمانان احترام زيادي مي‌گذارند؛ ‌به طور مثال در اين ماه بسياري از برنامه‌هاي غيراخلاقي تلويزيون موفتاً پخش نمي‌شوند؛ يا مراكز توزيع مشروبات الكلي در روز فعاليت زيادي ندارند و شب‌ها مغازه‌هاي خود را باز مي‌كنند.

 

آفريقاي جنوبي

آفريقاي جنوبي ملغمه اي از فرهنگ ها و اديان الهي و غيرالهي (آنيميستي) است و تقريباً همه اديان شناخته شده جهان در اين کشور پيرواني دارند و آزادي مذهب در قانون اساسي اين کشور نيز تضمين شده است، اما از ميان همه اين فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها، مسلمانان از جايگاه اجتماعي خاصي برخوردار هستند.

 

آفريقاي جنوبي که به رنگين کمان فرهنگ ها معروف است مسلمانان آن نيز از رنگ ها و نژادهاي مختلف هستند به گونه اي که همه رنگ مسلمان اعم از سياه مرکز آفريقا، سياه روشن تر شمال و جنوب آفريقا، رنگين پوستان هندي، پاکستاني، زرد پوستان اندونزي و مالزيايي و سفيد پوستان اروپايي، عرب و ايراني را در ميان آنها مي توان ديد.

 

چرا که آفريقاي جنوبي از قديم الايام کشوري مهاجر پذير بوده و به همين دليل همه مهاجران مسلمان آن نيز به نسبت کشور خاستگاه خود، آداب و رسوم و به ويژه مراسم هاي ديني ماه مبارک رمضان را به سبک و سياق خود برگزار مي کنند.

 

درهرحال همه آنها مسلمان هستند و گرچه بيشتر از دو درصد از جمعيت ۴۶ ميليوني اين کشور را در بر نمي گيرند، ولي در اين ماه مبارک علاوه بر انجام شعائر ديني همچون روزه داري، انجام کارهاي نيک، برپايي محافل انس با قرآن ، بخش مهمي از آذوقه و قوت روزانه خود را به غير مسلمانان فقير کشورشان اختصاص مي دهند.

 

دراين ماه با وجود روزه داري مسلمانان ‘ همه مساجد کشور پس از نماز عصر براي تهيه انواع غذا به منظوردادن افطاري به فقرا از جمله افراد غيرمسلمان فعال هستند.

بطور مثال مسجد الرحمن در منطقه تقريبا شيعه نشين پرتوريا پايتخت اين کشور از ساعت سه عصر تا بعد از شامگاه پذيراي حدود ۵۰۰ تن از نيازمندان غير مسلمان است و همين موضوع خود نقش مهمي در نوع نگاه عمومي مردم اين کشور به مسلمانان دارد.

 

کوتاه سخن اينکه برکات خدايي ماه مبارک رمضان در آفريقاي جنوبي هم شامل مسلمانان و غير مسلمانان اين کشور است و همين مهم به همراه نيکي مسلمانان به ديگران و اهميت دادن به روحيه برادري و همزيستي شان با ديگر اديان و اقوام، در نوع نگاه احترام آميز غير مسلمانان به آنها تاثير بسزايي داشته و دارد.

 

مسلمانان به ويژه در ماه مبارک رمضان در ميان هموطنان جامعه و فرهنگ متکثر کشورشان از اعتبار اجتماعي خاصي برخوردار هستند.

 

تعامل مثبت بين مسلمانان و غيرمسلمانان در اين کشور موجب شده است که غيرمسلمانان نسبت به فرهنگ اسلامي شناخت تقريبا کامل داشته باشند و به دليل جايگاه نسبتا برتر مسلمانان براي آنها احترام خاص قائل شوند و شايد به برخي رفتاري اجتماعي آنها نيز عمل کنند.

 

همانگونه که اشاره شد، گرچه مسلمانان در اين کشور زياد نيستند ولي در بسياري از فروشگاه هاي اين کشور براحتي غذاهاي با مارک حلال يافت مي شود.

 

کوتاه سخن اينکه آداب و رسوم و انجام شعائر ديني رمضان در کشور رنگين کماني آفريقاي جنوبي به ميزان تنوع مسلمانان مقيم اين کشور، از تنوع خاص برخوردار است و مشخصا نمي توان گفت که آداب روزه داري اين کشور شبيه کداميک از کشورهاي اسلامي است بلکه بايد گفت که مسلمانان اين کشور ملغمه اي از آداب و رسوم اسلامي را رعايت مي کنند و به همين دليل هم از کمترين تضاد درون ديني نيز برخوردار هستند.

مالزی

درمالزی مسلمانان با شادی فراوان به استقبال ماه رمضان می روند، آنها از روزهای آخرماه شعبا ن دربازارها به خرید مایحتاج رمضانی می پردازند. درشب ۲۹ شعبان زمانی که ماه را رویت کردند، با آب و جارو کردن خیابانها وتمیز کردن مساجد و آویختن چراغ و ریسه های رنگی درآن، منتظرمی مانند تا مساجد، حلول ماه مبارک رمضان را اعلام کنند و به مردم تبریک گونید. بیشترین مشغله آنها هم دراین ایام خواندن قرآن ورفتن به مساجد است.

 

مغرب

درمغرب افراد خاصی به جشنها ومراسم رمضانیه درطول ماه رمضان نظارت دارند، ساکنان مغرب به رفت وآمد درمسجد وصحبت با فرزندان کوچکشان مشغول می شوند. مغازه ها وبازارهای مغرب هم که به میدانها وخیابانهای آن منتهی می شوند، درطول ماه روزه بازند و دانشجویان و مداحان ازمغازه های شیرینی و نان و گیاهان دارویی دیدن می کنند.

 

خانواده های مغرب درایام ماه رمضان برای صحبت و همنشینی با خانواده های معروف، با ظروف وبشقابهای مغربی همراه خرما وچای سبز و حلوای هریسه که تهیه شده از شکرو بادام وپسته است ، به دیدار آنها می روند.

پاکستان

درپاکستان اماکن لهو ولعب را می بندند ومساجد به منظور تلاوت قرآن واحادیث دینی پر می شوند، به طوری که صفهای نماز درمسجد توسط نمازگزاران و پیشگامان آن طولانی و به بسته شدن خیابانها منجرمی شود. آنها بعد از ادای نمازبا خرما و برنج و گوشت افطارمی کنند.

 

دردهه آخر ماه رمضان، مردان غذای سحری خود را در مساجد می خورند. درخیابانهای پاکستان هنگام ظهر “بکوله ” که پیاز قرمز و گوشت سرخ شده است ، به فروش می رسد. انها همچنین درآخرین روزماه رمضان به توزیع حلوا وشیرینی می پردازند. تمام مغازه های پاکستان هنگام عید ۲۴ ساعته بازند تا احتیاجات مردم را برآورده سازند.

عربستان

خانواده های عربستان عادات خاصی دارند، ازجمله به خاطرخوش یمنی و نوید ماه مبارک رمضان لوازم و اثاثیه منزل خود را تغییر می دهند. درعربستان هزاران مسلمان درایام ماه رمضان ازسپیده صبح درتمام نقاط برای ادای مناسک عمره وعبادت اقدام می کنند.

 

 

آنها بعد ازنمازعشاء به به راز و نیاز و دعا می پردازند تاجاییکه مردان وزنان هرکدام دردسته ای جداگانه جمع می شوند ومردان درباره احادیث دینی بحث می کنند و “جراک ” را که پوست خشک شده میوه است را دود می کنند. زنان هم به آماده کردن سفره سحر وافطار می پردازند و تا اذان صبح بیدارمی مانند. غذای آنها درطول ماه رمضان خرما،قهوه عربی، گوشت چرخ کرده و ماهی است.

عمان

 

مردم عمان چون دیگر کشورها، برای ماه مبارک رمضان آداب و رسوم خاصی دارند. آنچه در ذیل می آید نگاهی اجمالی به این آداب و مراسم است.

مردم عمان در ماه مبارک رمضان برای خرید لوازم و احتیاجات رمضانی به بازارهای عمان می روند و به خرید فانوس و چراغهای مختلف که رسم اکثر کشورهای عربی و اسلامی است، می پردازند. سپس انواع خرماها و مواد مورد نیاز سفره های افطار را فراهم می آورند.

 

در این ماه دولت ساعت کار کارکنان را تغییر می دهد . ساعت کار آنها صبحها دیرتر شروع شده وعصرها زودتر به پایان می رسد.

همه مردم عمان چه کوچک وچه بزرگ اززمانی که هلال ماه را می بینند تا زمان عید فطر به مساجد رفته و نمازمی خوانند . بعد از نماز برنامه های دینی وفرهنگی متفاوتی دارند که وزارت اوقاف وامور دینی آنها را تنظیم کرده است.

دراین مراسم، زنان وکودکان درکلاسهای درس برای تلاوت قرآن حاضر می شوند و غذاهای مختلفی برای کلاسهای بعد ازظهر تهیه می کنند.

 

علیرغم پیشرفت علم وفناوری برخی ازمناطق داخلی عمان از آداب و رسوم گذشته استفاده می کنند. یکی از این آداب، آواز دادن هنگام سحراست که هرشب افرادی دورخانه های مردم به بیدار کردن آنها برای غذای سحر ونماز صبح مشغولند و فریاد می زنند:” سحر … سحر… روزه داران برخیزید . ” اما درپایتخت، این آوازخوانان به علت وجود شبکه های فضایی گسترده که تا زمان سحرمشغول فعالیت هستند، حضورندارند.

عمانی ها برای ادای نماز مغرب به مساجد می روند و با خرما و شیر یا خرما و قهوه افطار می کنند، سپس به منازل خود رفته ودرکنار خانواده خود افطار می کنند.

 

غذای افطارعمانی ها متفاوت است وآن شامل “ثرید” که تکه ای نان با گوشت یا مرغ است و یا”مکبوس “که نوعی برنج با ماهی ویا گوشت است به حساب می آید.

درنیمه این ماه جشن “قرانقشوه ” می گیرند. دراین جشن همه کودکان به خیابانها آمده و ازخانه ای به خانه دیگر می روند و شیرینی وخوراکیهای معروف را طلب می کنند. این جشن درمناطق دیگر عمان اسمی متفاوت دارد. مثلا”تلمیس ” که اشاره به التماس و درخواست بچه ها برای دریافت شیرینی است.

 

عمانی ها جزو اولین کشورهایی به شمار می روند که اسلام را در دوره رسول خدا پذیرفتند. زمانی که پیغمبر همراه عمروعاص نزد دو شیخ عمان جیفر و عبد الجلندی رفتند تا آنها را به اسلام دعوت کنند ، یکی از ساکنان عمان به نام مازن بن غضوبه به اسلام ایمان آورد و مسلمان شد و همین مقدمه اسلام آوردن عمانی ها گشت.

تونس

 

مردم تونس نیز چون دیگر کشورها، برای ماه مبارک رمضان آداب و رسوم خاصی دارند، چراغانی منازل و معابر و صله رحم گسترده از جمله برنامه های ویژه این کشور به مناسبت ماه رمضان است.

 

ماه رمضان جایگاه ویژه ای میان مردم تونس دارد و همه مردم تونس اعم از فقیر و غنی درجشنهای این ماه شرکت می کنند.

 

دراین ماه همه ساکنان تونس تمام منازل خود را با چراغها و لامپها تزئین و روشن می کنند، درهر شهری، درخیابانها، کوچه ها و بازارها چراغها را می افروزند و این حرکت غیرعادی در ماههای دیگر سال انجام نمی شود، حتی بازارها و محلات تجاری برای برآورده کردن احتیاجات و نیازهای روزه داران تا ساعات پایان شب باز هستند.

خانواده های تونسی ماه رمضان را ماه دلجویی می دانند و به علت تفاوت شیوه زندگی خانواده ها دراین عصر با زمانهای گذشته و چون فرصتی نادر است، با خانواده درجه یک و افراد خانواده خود دور یک سفره می نشینند و افطار می کنند.

 

تونس مانند بیشترمناطق عربی درماه رمضان به منظور “بیداری آشکار فکر وعقیده ” و به جهت استقبال وسیع و فراوان مسلمانان برای ادا فریضه الهی وارد مساجد شده و علاوه بر برگزاری کلاسهای قرآن، به سخنرانی، وعظ و ارشاد می پردازند.

مردم تونس درماه رمضان با شیر و خرما درمساجد افطار می کنند، سپس نماز مغرب می خوانند و دوباره به سفره های افطاری که زنان ظرفهایی به همراه غذاهای دیگری درآن قرار می دهند، بازمی گردند.

 

غذاهای معروف ماه رمضان که برسرسفره ها آورده می شود، فروان است . از جمله “بریککه تخم مرغ آب پز، گوشت جوجه یا گوشت چرخ کرده، پیاز و سیب زمینی درروغن سرخ شده است. غذای دیگر” فریک” است که سوپ جو با گوشت جوجه ویا ماهی است. غذای دیگری که درسفره افطاری آنها یافت می شود، طاجین است که عبارت است از کیکی که از پنیر رومی و تخم مرغ و سبزیجات و گوشت در فر طبخ می شود. غذای اصلی آنها هنگام افطار و در ماه رمضان سبزیجات و گوشتهای مختلف است که با روغن زیتون سرخ می شود.

 مصر

چهره شهرها و کشورهای اسلامی در ماه مبارک رمضان متفاوت از ماههای دیگر است. آنچه در ذیل می آید گزارشی مختصر در باب مراسم ماه مبارک رمضان در مصر است.

 

در این ماه همه مردم مصر اعم از مسلمان و غیر مسلمان جشن می گیرند . در قاهره گروههای مختلف مصرعرب وغیر عرب جشنهای مختص خود را دارا هستند چراکه هرکدام به گونه ای خاص این ماه رامی شناسند وهر کدام به اندازه خود قدر و منزلت آن را می دانند.

 

این جشنها حالت پیچیده و مرکب جشنهایی اند که از دوره فرعونیان وقبطانیان و اسلامیان باقی مانده اند. در این جشنها هم رگه هایی از ابتکارات فاطمیان و میراث ممالک مختلف ازجمله عثمانیها وجود دارند و هم مراسم دیگر اقوام در آنها هویدا هستند. هنگامی که به نشانه های جشنها رجوع می کنیم، پیچیدگی، تنوع و اختلاف این جشنها را می توانیم بیابیم.

 

قاهره درماه رمضان به دو شهر تبدیل می شود، اول شهری ازصبح زود تا ساعت ۲ بعد از ظهر است. در این هنگام این شهر، شهری آرام و ساکت و بدون کوچکترین شلوغی و ازدحام است. سپس ازساعت ۲ بعد ازظهر تا زمان افطار و اذان مغرب و گاهی اوقات تا نیمه شب که شهری می شود که درآن شلوغی بیداد می کند و در شهر هیاهویی برپاست.

 

با این حال تا اذان مغرب آشفتگی فقط در خیابانهای اصلی وجود دارد وبعضی ازمردم درخیابانها با خرما و آب افطارمی کنند، تاجاییکه دست همه رانندگان ومردم خرما وجود دارد. بعضی ازرانندگان توقف می کنند و درخوردن عجله نمی کنند و برخی دیگر با سرعت وبا عجله رانندگی می کنند و همین ممکن است برخوردهایی را به وجود آورد . دراین میان اگرکسی ازروزه داران صدمه ببیند منتظر نمی مانند تا افسر علت را جویا شود، بلکه هریک سعی دارد که افطار را با خانواده اش بخورد و این گونه مشکلات میان شخص آسیب دیده و راننده از بین می رود وهمه به سوی اتومبیلهای خود باز می گردند.

 

ازدحام درپایتخت علتهای بسیاری دارد، یکی ازآنها مراسم رمضانیه است. ازدحام درماه مبارک رمضان درقاهره در اماکن معروف و خیابانهای مخصوص که مأمور و نیروی پلیس حضورندارند بیش از بقیه جاها است. مناطق تجاری متمرکز در خیابانهای وسط شهرقاهره که درساعات افطار درهای آ ن بسته است و کارگران که دراین ساعات برای پیوستن به خانواده های خود عجله دارند، به این شلوغی و ازدحام دامن می زنند.

 

علت دیگراین ازدحام راهها وخیابانهای آن است که مثل ماری از شرق تا جنو ب کشیده شده اند و نقشه آنها به دوره عباسیان باز می گردد. طولانی ترین خیابان قاهره کورنیش است که به ورودی راه صحرایی بین قاهره و اسکندریه منتهی می شود.

 

با این اوضاع و احوال و ساختار و نقشه شهر، مسئولان می خواهند اوضاع خوب باشد ولی کاهش ازدحام در شهری که تعداد سکنه آن به ۱۵ میلیون نفر به اضافه ۲ مبلیون نفری که ازخانه های خود خارج هستند، می رسد ، امکان پذیر نخواهد بود.

 

شيلي

 

خدا را همه و در همه جا دوست دارند و مي‌پرستند. شايد زيباترين، عاشقانه‌ترين و خالص‌ترين پرستش خداوند در روزه گرفتن نهفته باشد، سياه و سفيد در اين ماه عاشقانه به سوي وصال محبوبشان قدم برمي‌دارند

شيلي كشوري است در منتهي‌اليه جهان، در غرب آمريكاي لاتين. اكثريت مردم اين كشور كاتوليك هستند اما اقليت مسلماني نيز در اين كشور زندگي مي‌كنند. هم اکنون حدود ۳۵۰٫۰۰۰ فلسطینی در شیلی زندگی می کنند که بزرگترین جامعه مهاجران فلسطینی در دنيا را تشكيل مي‌دهند. پس از انقلاب اسلامي نيز تعداد زيادي از مردم اين كشور به مذهب اهل‌بيت‌(ع) گرويدند

آنچه مي‌خوانيد نتيجۀ گفتگوي ما با «آقاي خلیل ياروب ساحوري» مستبصري از كشور شيلي است درباره آداب و رسوم مردم مسلمان سنگال در ماه مبارک رمضان.

استقبال

حدود ۵۰% مسلمانان شيلي اهل روزه هستند. آنها آمدن ماه مبارك را گرامي مي‏دارند و خود را براي حضور در مساجد و مراسم اين ماه آماده مي‏كنند.

 

اوقات شرعي ؛ مشكل اصلي

مهم‏ترين مشكل مسلمانان شيلي در ماه مبارك رمضان، مسأله تعيين اوقات شرعي است. بین كشور شیلی و شرق، یک کوهستان عظيم به نام “رشته‌کوه آند” (يا در زبان محلي: لس‌آندس) وجود دارد كه داراي ۶٫۰۰۰ متر ارتفاع است. کشور شیلی بين آن رشته کوه و اقيانوس آرام قراردارد و این بلندی باعث می‌شود که تعیین وقت دقيق شرعی صبح برای مردم مشکل ‌باشد. مردم شیلی برای حل این مشکل و دانستن اوقات افطار و سحر، بیشتر از اینترنت و یا مردم آرژانتین کمک می‌گیرند. همچنين یک سایت دولتی در شیلی وجود دارد که وقت‌های جغرافیایی را معلوم و اعلام می‌کند.

 

شش ماه شب شش ماه روز

فاصله شمال تا جنوب شيلي ۴٫۰۰۰ کیلومتر است. لذا این دو قسمت تفاوت‌هاي زيادي با یکدیگر دارند. شمال شیلی دارای صحراهای خشک و گرم بسیاری است. مردم جنوب شیلی ۶ ماه از سال را در شب و ۶ ماه را در روز به سر می‌برند. شهر پونتارناس” واقع در اين منطقه دارای گوسفندان فربه و خوبی است که به کشورهای عربی صادر می‌شوند؛ لذا مسلماناني براي ذبح شرعي در آن كار مي‌كنند. آنان به دليل اين اختلاف ساعت روزه‌داري سختي را پيش رو دارند.

 

لباس مخصوص در رمضان

مسلمانان شيلي در ماه رمضان ـ و نيز در روزهاي جمعه کل سال ـ لباس‏هاي مخصوصي می‏پوشند كه نشانه‏اي از مسلمان بودن آنها باشد ؛ مثل لباس‏های بلند اسلامی و عربی و کلاه‏هاي هندی یا پاکستانی. دليل آنها براي ان كار “عمل به سنت پیامبر (ص) ” است.

 

عبادت و مسجد

از آنجا كه  شیعیان روحانی بومي ندارند در اين ماه از مبلغين شيعه اهل آرژانتین استفاده مي‏كنند. گاهي نيز كه در اعزام اين مبلغ مشكلي پيش مي‌آيد خود روزه‌داران بعد از نماز عشاء حلقه‌هايي تشكيل مي‌دهند و در مورد این ماه صحبت می‌کنند. همچنين متنی ديني آماده می‌شود و توسط یک شخص برای حضار قرائت می‌گردد.

اما اهل سنت برنامه نماز تراویح و قرائت قرآن دارند. آنها هرساله يك روحانی از مصر دعوت مي‌كنند تا برنامه‌هاي مذهبي آنان را اداره كند. آنها همچنين حلقاتي برگزار مي‌كنند كه در آنها حدیث خوانده مي‌شود.

لازم به ذكر است كه نماز تراويح در زمان پيامبر (ص) نبوده و از اموري است كه در زمان خليفه دوم به عبادات اضافه گرديده و اكنون تنها مورد اهتمام اهل سنت است.

 

اطعام

شيعيان در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه مقدار زیادی غذا طبخ می‏کنند و در مساجد و مؤسساتشان از روزه‏داران پذيرايي مي‏نمايند.

اهل سنت هم در اين ماه تعداد زیادی گوسفند ذبح نموده و غذا را در یک مسجد بزرگ به نام “مسجد السلام” در پايتخت شيلي تقسيم مي‏كنند. آنها روی زمین مي‌نشينند و غذا را در سینی‌های بزرگ که چند نوع غذا در آن قرار داده شده است با هم می‌خورند. آنها غذای خود را با دست می‌خورند.

 

تغذيه

در شيلي، پختن غذا و شيريني‌های خاص رمضان عموميت ندارد. فقط برخي خانواده‏های عرب و عرب‌تبار غذاها و تنقلات مخصوص اين ماه را براي خود تهيه مي‌كنند.

 

سنگال

خدا را همه و در همه جا دوست دارند و مي‌پرستند. شايد زيباترين، عاشقانه‌ترين و خالص‌ترين پرستش خداوند در روزه گرفتن نهفته باشد، سياه و سفيد در اين ماه عاشقانه به سوي وصال محبوبشان قدم برمي‌دارند

سنگال كشوري است در غرب قارۀ سياه، به پايتختی “داكار” با ۹۵۰۰۰ هزار كيلومتر مربع وسعت و حدود ۱۴ ميليون جمعيت. بيش از ۹۵ در صد مردم سنگال مسلمان هستند كه وضعيت اكثرشان از لحاظ اقتصادي متوسط است

آنچه مي‌خوانيد نتيجۀ گفتگوي ما با حجت الاسلام و المسلمين احمد خان، مستبصري از كشور سنگال است درباره آداب و رسوم مردم مسلمان سنگال در ماه مبارک رمضان.

استقبال

مردم سنگال قبل از آمدن ماه مبارك رمضان، خودشان را براي استقبال از آن آماده مي‌كنند ؛ مساجد را تميز مي‌كنند ؛ از يكديگر حلاليت مي‌طلبند ؛ توجهشان را هم به سخنراني‌هاي ديني و جلسات قرآن جلب مي‌كنند.

 

مسجد

در اين ماه، سنگالي‌هايي كه نسبت به نماز اهمال و سستي مي‌كنند هم مرتب به مسجد مي‌روند ؛ نماز جماعت مي‌خوانند و به تفسير قرآن گوش مي‌دهند.

 

قرآن

مساجد در اين ماه قرآن، از اول تا آخر قرآن را تفسير مي‌كنند. حتي مساجدي هم كه استاد قرآن ندارد، حتماً از جاهاي ديگر اساتیدی را دعوت مي‌كنند.

نماز ظهر ساعت ۵/۱ برگزار مي‌شود، بعد از نماز ظهر تفسير قرآن شروع مي‌شود و تا بعد از نماز عصر، يعني حدود ساعت ۵ ادامه پيدا مي‌كند. مردم خودشان را موظّف مي‌دانند كه اگر تفسير كل قرآن را تا پاپان ماه رمضان تمام نكردند، بعد از ماه رمضان تفسير قرآن را ادامه دهند تا به سورۀ ناس، يعني آخرين سورۀ قرآن برسند.

  

اطعام

بعد از نماز هم عده‌اي از مردم براي نمازگزاران در مساجد غذا مي‌برند تا بلافاصله بعد از نماز مغرب از روزه‌داران پذيرايي كنند.

 

تغذیه

غذای افطار هم معمولاً نان، شير، قهوه و آب سرد است و البته خرما؛ چون مستحب است كه روزه‌دار با خرما روزه‌اش را باز كند. در سنگال كسي چاي نمي‌خورد.

نبم يا يك ساعت بعد از افطار هم غذاي اصلي صرف می‌شود. مردم سنگال در ایام عادی سال، در وعده شام به هیچ عنوان برنج نمي‌خورند ؛ اما در ماه رمضان استثناءً شب‏ها نیز برنج مصرف مي‌کنند.

 

تلویزیون

برنامه‌هاي تلويزيون كه از ساعت ۱۰ صبح تا ۳ صبح پخش مي‌شود، در اين ماه قبل از افطار برنامۀ ديني دارد و بيشتر از ساير ماه‌ها برنامه‌هاي مذهبي ـ مانند سخنراني‌هاي ۱۰ دقيقه‌اي ـ پخش مي‌كند.

اما سريال و فيلم ويژۀ اين ماه ندارد. فقط بعد از افطار يك فيلم كمدي براي خنده و تفريح مردم پخش مي‌كند.

 

سحر

مردم شب‌ها بعد از نماز در خانه مي‌مانند. سحر هم ساعت ۴ يك نفر از مردم داوطلبانه در كوچه و خيابان راه مي‌رود و مردم را صدا ميز‌ند و براي صرف سحري و منجات و عبادت بيدار مي‌كند.

 

شب قدر

به علت در اکثریت بودن اهل سنت، شب قدر دقيقاً معلوم نيست؛ اما بيشتر احتمال مي‌دهند كه ۲۷ رمضان شب قدر باشد.

مسجد شب بیست و هفتم مملو از جمعیت مي‌شود. مردم تا صبح عبادت مي‌كنند، نماز مي‌خوانند و ذكر مي‌گويند. در سحر این شب هم غذايي كه خانم‌هاي همان محل پخته‏اند به مسجد برده می‏شود و از مردم پذيرايي مي‌كنند. بعد از نماز صبح هم مردم به خانه‌هايشان مي‌روند و مي‌خوابند.

 

بانوان

از نظر اهل سنت، بهتر است كه خانم‌ها ـ غیر از نماز جمعه ـ در خانه عبادت كنند و به مسجد نروند. اما خانم‌ها استثنائاً در شب قدر (شب ۲۷ رمضان) به مسجد مي‌روند

 

عید فطر

عيد فطر در سنگال خيلي مهم است ؛ آنقدر مهم که نزديك عيد، مساجد هم كمي خلوت مي‌شود، چون مردم تدارك عيد را مي‌بينند و خودشان را براي آن آماده مي‌كنند‌.

در این عيد مردم لباس نو مي‌خرند و جشن مي‌گيرند. خلاصه مثل عيد نوروز در ايران است.

مردم سنگال فطريه را قبل از نماز و حتی يك روز قبل از عيد مي‌دهند، تا فقرا هم بتوانند در اين عيد جشن داشته باشند

 

فرانسه

 

جمهوری فرانسه بزرگ‏ترین کشور واقع در اروپای غربی است. این کشور به پایتختی پاریس” با کشورهای بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا، موناکو، آندورا و اسپانیا مرز زمینی مشترک دارد. بریتانیا نیز از طریق تونل کانل مانش با فرانسه مرتبط است

مساحت این کشور۵۵۰۰۰۰ کیلومتر مربع بوده و حدود ۶۴ میلیون نفر جمعیت دارد. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، فرانسه به ۲۲ ناحیه تقسیم شده است و از ۹۶ شهرستان (یا دپارتمان) تشکیل گردیده و زیر نظر دولت مرکزی اداره شده و تحت نظارت شورای انتخابی محلی فعالیت می‏نمایند. به این تعداد نواحی ماورای دریاها(DOM) شامل “گوادلوپ”، “مارتینیک”، “گویان فرانسه” و “رئونیون، پلی‏نزی‏فرانسوی”، “کالدونیای نو”، “والیس” و … نیز بخشی از قطب جنوب که فرانسه مدعی آن است، افزوده می‏شوند

بیش از ۶ میلیون نفر از مردم فرانسه مسلمان هستند و ۹۴ درصد از روزه داران فرانسوی را جوانان زیر ۳۰ سال این کشور تشکیل می‏دهند. آنچه می‏خوانید مختصری است از حال و هوای مردم مسلمان فرانسه در ماه مبارک رمضان.

استقبال

بيش از شش ميليون مسلمان فرانسوي همچون ديگر مسلمانان جهان در آستانه فرا رسيدن ماه مبارک رمضان با پختن شيريني‏هاي خاص و چراغاني کردن مساجد به استقبال اين ماه مبارک مي‏روند. مسلمانان و خصوصا قشر جوان مسلمان فرانسه بي‏صبرانه در انتظار فرا رسيدن ماه مبارک رمضان هستند چرا که بر اساس آمار منتشر شده ۹۴درصد از روزه‏داران فرانسوي را جوانان زير ۳۰ سال اين کشور تشکيل مي‏دهند.

  

استهلال

اطلاع از زمان شروع ماه مبارک رمضان در فرانسه معمولاً از سه طريق صورت مي گيرد:

۱٫ بر اساس محاسبات انجام شده از سوي دولت ترکيه.

۲٫ از طريق اطلاعات و محاسبات که در عربستان و مصر انجام مي شود.

۳٫ بر اساس بیانیه شورای فرانسوی آیین اسلام در پاریس ( مقامات مسلمان این شورا با دیدن هلال ماه مبارک رمضان، آغاز این ماه الهی را از طریق رسانه‏ها و نصب در مساجد به اطلاع مسلمان می‏رساند).

 

روزه در سرزمین لائیک

بر اساس آماري كه بتازگي منتشر شده است در كشوري كه “لائيسيته” ركن مهم جمهوري آن است، ۸۸ مسلمانان روزه مي‌گيرند كه از اين تعداد ۹۴ درصد از آنها جوانان زير ۳۰ سال هستند.

 

تغذیه

با شروع ماه مبارك، بازارهای مناطق مسلمان‌نشین فرانسه حال و هوای رمضانی به خود می‌گیرند. فروش خرما و شیرینی‌های مخصوص در همه جا به چشم می‏خورد و نوای قرآن و سرودهای اسلامی و گاه موسیقی عربی در بازارها نیز بر این شور و شوق می افزاید.

مسلمانان فرانسه ‌در این ماه‌‌ به‌ خوردن‌ “كباب”‌،‌ “میكس”‌ و نوعی‌حلوای‌ عربی‌ از خرما و نخودچی‌، علاقه زیادی نشان‌ می‌دهند. “چاي نعناع”، “شوربا” و “كاسكي” (غذاي رايج مغرب عربي كه از بلغور گندم و گوشت تهيه مي‌شود) نیز از جمله نوشيدني‌ها و غذاهايي است كه در هر رستوران عربي فرانسه يافت مي‌شود. كافه چهار برادر” پاريس نيز يكي از مراكزي است كه هنگام افطار شلوغ مي‌شود. كباب كه بيشتر به نام تركي آن مشهور است، شبيه همین کباب برگ و چنجه ايراني، در اين رستوران و ساير اغذيه‌فروشي‌ها عرضه مي‌شود.

در خيابان كوچك ولي پر جاذبه موفتار در مركز پاريس، اغذيه فروشي‌هاي فراواني را مي‌توان يافت كه با تابلوي “حلال” و آواي قرآن يا سرودهاي اسلامي و گاه موسيقي عربي به استقبال افطار مي‌روند.

 

مساجد

بيش از هزار و ۶۸۵ مسجد و نمازخانه در سراسر فرانسه شمارش شده كه بيش از دو سوم اين مراكز معمولا روزانه پذيراي حدود ۱۵۰ مسلمان است.از اين ميان حدود ۲۰ مسجد تا هزار نفر را در خود جاي مي‌دهند و ۵۴ باب مسجد نيز ظرفيت گنجايش بين ۵۰۰ تا هزار نفر را دارند.

 

افطار در مسجد

در مسجد پاريس و ساير مساجد فرانسه رمضان ماه همگرايي و همبستگي است. در اين ماه غالب مسلمانان محله به نماز جماعت مي‌روند و بطور معمول با آب، چاي، شيريني، خرما و گاه آش، شوربا و غذاي گرم از افراد بي‌خانمان و فقرا پذيرايي مي‌شود. برخی از روزه‌دران پس‌از صرف افطار و نماز به جمع قليان كشان مي‌پيوندند كه اخيراً استعمال آن در فرانسه بسيار مرسوم شده است.

البته افطار تنها منحصر به مسلمان روزه‌دار نيست و همه مي‌توانند از آن بخورند. چنانكه در كنار متروي “كريمه” در پاريس، تابلوي “شوربا براي همه” نشان ‌مي‌دهد.

 

قرآن کریم

از جمله برنامه هاي خاص ماه مبارک رمضان در فرانسه مي توان به ختم قرآن و نماز مستحبی در مساجد اشاره کرد.

 

نشستهای مذهبی

برگزاری همایش‌های مذهبی، تفسیر قرآن، شرح احادیث، اخلاق و تاریخ اسلام از جمله نشست‌هایی است كه در این ماه از سوی انجمن‌ها و مراكز اسلامی برگزار می‏شود.

 

رسانه

رادیوهای مسلمانان فرانسه همچون “رادیو شرق” و “رادیو بور” دراین ماه برنامه‌های ویژه برای شنوندگان پخش می‌كنند و با پخش تلاوت قرآن، موعظه و اخبار ویژه این ماه، وظیفه آگاهی رسانی به جامعه مسلمان فرانسه را انجام می‏دهند.

 

حسینیه شیعیان

حسینسه بینو” یک محل مسکونی که متعلق به سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس است یک دهه پیش جهت استقرار کنسول‏گری خریداری شده بود، ولی به دلیل مخالفت سارکوزی” که در ان زمان شهردار منطقه “بینو” بود، این کار اجرایی نشد. از آن زمان، این محل به برگزاری مراسم مذهبی ایرانیان و پیروان مذهب اهل‏بیت(ع)، بویژه در ایام محرم، ماه مبارک رمضان، و ایام فاطیمه، اختصاص دادند، تا جایی که به دلیل استفاده طولانی از این محل، هم‏اکنون در بین شیعیان پاریس به “حسینیه بینو” یا “مرکز بینو” معروف شده است.

 

امور خیر

مسلمانان‌ فرانسه‌ علاوه‌ بر برپايي‌ نماز و روزه‌ و جلسات‌ ختم‌ قرآن‌، با ايجاد صندوق‌ كمک ‌هاي ‌خيريه‌ به ‌قشر مسلمانان ‌فرانسه‌ كمک‌ کرده و هدايايي نيز براي‌ كمک ‌به‌ خانواده‌ هاي‌ مسلمان‌ و گاه‌ حتي‌ خانواده‌هاي‌ نيازمند غيرمسلمان‌ تهيه مي کنند. اين درحالي است که غير مسلمانان همواره اين خصلت زيبا و منحصر به فرد اسلام و مسلمانان را مي ستايند. هزينه انفاق و افطار در اين ماه الهي به‌ صورت مشاركت جمعي تامين شده و سازمان‌هاي اسلامي که در واقع حاميان و برنامه‌ريزان مساجد هستند، در تامين اين هزينه‌ها کمک مي کنند.

 

برنامه‏های هنری و نمایشگاهی

مسلمانان فرانسه هم مانند دیگر مسلمانان ساکن غرب، از این ماه به عنوان فرصتی طلایی برای آشنا کردن غیر مسلمانان با دین اسلام استفاده می‏کنند. مسجد پاریس هر سال به برگزاری نمایشگاه كتاب همت می‌كند كه غالب ناشرین مسلمان و عرب در آن شركت می‌كنند. بازار كتاب با تخفیف، مهر و جانماز، تسبیح، عطر، نوار و لوح‌های فشرده صوتی تصویری مذهبی وسایر مایحتاج ویژه رمضان نیز در طول این ماه پرطرفدار است. در این راستا “مؤسسه جهان عرب” كه يكي از مجهز و مجلل‌ترين مراكز اسلامي فرانسه و زير نظر دولت اين كشور است، نيز در ماه رمضان بطور معمول اقدام به برپايي نمايشگاه مي‌كند.

اجراي موسيقي عرفاني در رستوران‌هاي مسلمانان پاريس نیز بهانه‌اي است تا غربي‌ها نيز در شب‌هاي رمضان براي گوش سپردن به موسيقي و آشنایی با فرهنگ مسلمانان فرصتي پيدا كنند.

 

سوئد

 

پادشاهی مشروطه سوئد کشوری است در شمال اروپا در شبه‌جزیره اسکاندیناوی. این کشور از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنیا، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه است

سوئد با مساحت ۴۴۹٬۹۶۴کیلومتر مربع، سومین کشور بزرگ اروپا است. جمعیت سوئد بیش از ۹٫۲میلیون نفر است که تقریبا ۷٫۹میلیون نفر آن را سوئدی‌ها تشکیل می‌دهند. مردم سوئد همراه با مردمان نروژ، ایسلند و دانمارک از تبار وایکینگ‌ها هستند. بیشتر جمعیت سوئد در جنوب این کشور مستقر هستند و بیش از ۸۵ درصد آنها شهرنشین هستند

کشور سوئد از حکومت مشروطه برخوردار بوده و دولت به شکل پارلمانی اداره می‌گردد. پادشاه در این کشور مقامی تشریفاتی است و کشور توسط نخست وزیر اداره می‌شود.

زبان سوئدی از خانوادهٔ زبان‏های هند و اروپایی شاخهٔ ژرمنی است و با زبان‌های نروژی و دانمارکی نزدیکی دارد

پس از مسیحیت، اسلام دومین دین سوئد محسوب می‏شود و نیم میلیون از جمعیت ۹٫۲ میلیونی این کشور را تشکیل می‏دهد. سیصدهزار نفر از این مسلمانان، سنی و دویست هزار نفر شیعه هستند. به غیر از سوئدی‏های مسلمان، ملیت‏های ایرانی، عراقی، لبنانی و اتیوپیایی بیشترین مسلمانان سوئد را تشکیل می‏دهند.

استقبال

با نزدیک شدن ماه مبارک رمضان، مسلمانان این کشور نسبت به اجرای دستورات اسلامی، دقت بیشتری پیدا می‏کنند. آنان با این آمادگی به استقبال این ماه مبارک می‏روند.

 

استهلال

اگرچه به علت هواي هميشه ابري و باراني سوئد، امكان استهلال سنتی برای مسلمانان این کشور وجود ندارد اما مراکز نجومی و دولتی این کشور، حلول ماه های جدید را رصد و اعلام مي‏كنند. برخی مسلمانان مهاجر هم ـ بسته به مذهب یا ملیتشان ـ از محاسبات نجومي كشورهاي عربستان، ايران و مصر تبعیت مي‏نمایند.

 

روزه‏ی ۲۰ ساعته

همه ما شنیده‏ایم که در قطب، شش ماه شب است و شش ماه روز. یکی از مشکلات مسلمانان ساکن در کشورهای نزدیک به قطب همین مسأله است.

امسال به علت تقارن ماه مبارک رمضان با فصل تابستان، روزها در سوئد به ۲۰ ساعت می‏رسد که هر چه به طرف شمال (قطب) حرکت کنیم روزها طولانی تر می‏شود. این امر گرفتن رو.زه را طاقت‏فرسا می‏کند. البته در زمستان هم روزها تنها ۴ ساعت است که تلافی این را درمی‏آورد!

 

مناطق بدون غروب

در بعضی از مناطق، روزهای بدون غروب هم وجود دارد. در باره نماز و روزه و اوقات شرعی این مناطق، دو نظر فقهی وجود دارد: ۱٫ مطابق نظر برخی علمای شیعه، ساکنان این مناطق باید با توجه به افق نزدیک‏ترین منطقه‏ی دارای غروب، روزه‏ی خود را بگیرند و نماز خود را به جای آورند.  2. مطابق نظر گروه دیگری از علماء، مسلمانان این مناطق باید مطابق افق شهرهای متعارفی که شب و روز تقریبا مساوی دارند (مانند مکه و مدینه) عمل نمایند.

 

زمان افطار و سحر

در سوئد، دانستن زمان دقیق سحر و مغرب به دلیل نوسان زیاد اوقات شرعی بین دو روز سخت و لازم است. مسلمانان سوئد به چند طریق را تشخیص می‏دهند:

۱٫ با استفاده از شبکه‏ جهانی جام جم.

۲٫ با استفاده از برنامه شبکه‏های ماهواره‏اي عربي.

۳٫ با استفاده از تعداد محدودی رادیوی فارسی یا عرب‏زبان  که فقط در این ماه اقدام به پخش اذان می‏کنند.

۴٫ با استفاده از برگه اوقات شرعی که هر ماه توسط مساجد اسلامی برای تعداد کثیری از افراد پست می‏شود.

 

تغذیه

در ماه مبارک رمضان، غذاهای عربی فروش ویژه‏ای پیدا میکنند و مسلمانان سوئد از ملیت‏های مختلف، از غذاهای مخصوص عرب‏ها برای این ماه استفاده میکنند. در هنگام افطار، غذاهاي لذيذ و كلوچه‏هاي خوشمزه به همراه نوعي سوپ سبزيجات در رستوران‏هاي عربي مشتريان فراواناي دارد.

 

برنامه‏های مرکز اسلامی

مرکز اسلامی امام علی (ع) در شهر استکهلم، نقطه تمرکز مراسم و تجمع شیعیان این کشور است. این مرکز در طول ماه مبارک رمضان هر شب برنامه‏های ویژه‏ای ـ از جمله قرائت قرآن، سخنرانی، و قراعت دعای افتتاح ـ دارد.

یکی از برنامه‏های آینده این مرکز، همکاری رسانه‏ای است. با توجه به آزادی و امکان پخش برنامه‏های اسلامی از طريق تلويزيون‏های خصوصی و دولتی، مركز اسلامی سوئد درصدد است تا برنامه‏های متنوع اسلامی توليد و از اين شبكه ها پخش نمايد.

 

شب قدر

مساجد مسلمانان در شب قدر بسیار پررونق است. مسجد شیعیان استکهلم و مرکز امام علی (ع) در این شب‏ها، میزبان حدود ۴ هزار نفر از  مسلمان است که برای دعا و عبادت گرد هم می‏ایند.

اهل تسنن سوئد هم شب ۲۷ ماه مبارک رمضان را شب قدر می‏گیرند.

 

مجالس خانگی

به غیر از استهلم، شیعیان و مسلمانان شهرهای دیگر هم مراسم شب قدر را برپا می‏کنند. اگر در آن شهر مسجد نباشد گاهی یکی از افراد بانی می‏شود و مراسم  را در منزلش برگزار می‏نماید.

 

رمضان مسیحیان سوئدی‏

برخی از مسیحیان سوئد هم روزه می‏گیرند! مطابق این سنت، آنها در یک ماه از سال، اقدام به نخوردن گوشت می‏کنند و معتقدند که این امر به سلامتی بدنشان کمک می‏کند.  

   

عید فطر

حدود ۵ هزار نفر از شیعیان سوئد برای اقامه‏ی نماز عید فطر به مسجد امام علی (ع) در استکهلم می‏روند و یکی از باشکوه‏ترین نمازهای سال بر پا می‏شود؛ تا جایی که موجب حیرت کلیساهای اطراف آن می‏گردد. اهل‏سنت هم نماز عید را در مراکز خود اقامه می‏کنند.

کویت:

 در ماه رمضان فضای روحانی و خاصی بر سرتاسر کشور کویت حکم فرما است. هر ساله در روز آخر شعبان مراسم ویژه ای به نام «قریش» برگزار می شود که در این مراسم، مردم پایان ماه شعبان و فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را جشن و شرینی و حلوای خاصی را بین مردم و خانواده ها توزیع می کنند. همچنین در پنج روز اول ماه مبارک مردم در دیدارهای خیابانی و یا با حضور در خانه بزرگان فرا رسیدن ماه رمضان را به هم تبریک می گویند و در این چند روز کمتر کسی در خانه باقی می ماند. همچنین مردم در دیوانیه ها که محل هایی برای تجمع اهالی یک قوم یا محله اند برای دیدار و گفت وگو با بزرگان خود جمع می شوند و فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را به یکدیگر تبریک می گویند. در نیمه ماه رمضان و در روز تولد امام حسن مجتبی (ع) نیز مراسم خاصی در این کشور برگزار می شود به گونه ای که پس از افطار کودکان با لباس های سنتی و نو به خیابان ها آمده و با سردادن سرودهای محلی ویژه ای این روز را تبریک می گویند. از دیگر سنت های زیبای ماه رمضان در کویت حضور بیشتر مردم به ویژه جوانان در مساجد است و جوانان بدین صورت می کوشند در برنامه نماز های مستحبی با نام (تراویح) که برادران اهل سنت به آن معتقدند شرکت کنند. از دیگر آیین ها ی رمضان در کویت برگزاری مراسم افطار دسته جمعی است. از روز اول ماه رمضان در همه محله ها در کنار خیابان ها خیمه هایی دیده می شود که به توزیع افطار بین مردم می پردازند. در کویت نیز مانند دیگر کشورهای عربی افرادی با نام «مسحراتی» وجود دارند که در سحرهای ماه رمضان مردم را از خواب بیدار می کنند. تأکید مردم کویت بر اقامه نماز صبح در مساجد از نکات قابل توجه دیگر کویتی ها می باشد.

 

هند

 

ماه رمضان نزد مسلمانان هند با جمعیتی بیش از ۲۰۰ میلیون نفر از اهمیت خاصی برخوردار است، بطوریکه در دهه سوم ماه شعبان و در آستانه فرا رسیدن ماه مهمانی خدا مسلمانان با غبارروبی و تمیز کردن مساجد، خود را برای استقبال از ماه مبارک رمضان آماده می کنند. همچنین مسلمانان با رنگ آمیزی و استفاده از انواع خشبوکننده ها و پارچه های متنوع با تزیین اماکن و مساجد زمینه جذب و حضور بیشتر مردم به این اماکن در این ماه را فراهم می کنند. مسلمانان در هند به طور معمول ده روز آخر ماه مبارک رمضان را به اعتکاف می گذرانند و توجه خاصی به شبهای قدر دارند به همین خاطر در شب قدر بهترین لباس ها را می پوشند. مسلمانان این کشور در شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان به زیارت قبور مي روند و بر سر مزار آنان قرآن تلاوت می کنند. در کشور هند، جمعه آخر ماه مبارک رمضان «جمعه وداع» نامیده می شوند و به همین مناسبت مسلمانان به بزرگ ترین مسجد خود در شهر”حیدرآباد” با نام “مکه” می روند و نمازجمعه را برپا می دارند و پنجشنبه شب خیابان های مجاور را مسدود کرده و آنجا را پاكيزه مي كنند. روزه داران در این ماه، روزه خود را با نمک، آب و خرما باز می کنند.

 

افغانستان:

  

رمضان در افغانستان متفاوت اما همانند ساير كشورهاي اسلامي شور وحال ديگري دارد. مردم افغانستان ‏آداب و رسوم خاصي دارند و از چند روز قبل به پيشواز ماه رمضان مي روند. بسياري از مردم این کشور روزهاي آخر ماه شعبان را روزه مي گيرند و به اين ترتيب از ماه رمضان استقبال ‏مي كنند. همچنین افغانیان قبل از ماه رمضان به جارو و غبار روبي مساجد پرداخته تا آن را براي استقبال پر شور ‏مردم از منابر وعظ و ميهماني خدا آماده كنند. در اين ماه به جاي موسيقي از خانه ها و بازار، صداي مداحي و منقبت (نعت) رسول گرامي اسلام (ص) و ‏ساير بزرگان ديني شنيده مي شود.‏ افطاري‌دادن به فقراء و كمك به آنها در بين مردم افغانستان مرسوم است و در مساجد هر كسي سعي دارد با ‏دادن افطاري كسب فيض كند، گاه سبقت گرفتن مردم براي دادن افطاري بر ديگران ديدني است. سفره‌هاي مردم در ماه رمضان اندكي رنگين‌تر از سابق مي شود. چاشني سفره حتي در خانواده هاي فقير ‏هيچ‌گاه ترك نمي‌شود و نوع ترشي خاص افغاني به نام چتني تهيه مي نمايند. زولبيا كه مردم افغانستان آن را جلبي” مي نامند طرفداران زيادي در اين ماه دارد. در اين ماه غذاخوري‌ها و رستوران ها، به دستور دولت تعطيل مي شوند و بازار ترشي و “جلبي” در افغانستان گرم می شود.

mostajar

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=1268

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.