1

نگاهی به دولت در هفته دولت

  • کد خبر : 992
  • ۰۵ شهریور ۱۳۹۰ - ۱۹:۲۰

              رسول اللّه(ص) پایه گذار اولین دولت اسلامی     رسول گرامی اسلام بعد از هجرت به شهر مدینه، سنگ بنای اولین دولت اسلامی را گذاشتند. شهر مدینه به عنوان مرکز دولت انتخاب شد و رسول خدا(ص) به عنوان حاکم اولین دولت اسلامی برای تحقق ارزش ها و اهداف متعالی اسلام بسیار کوشیدند. […]

 

            رسول اللّه(ص) پایه گذار اولین دولت اسلامی

 

 

رسول گرامی اسلام بعد از هجرت به شهر مدینه، سنگ بنای اولین دولت اسلامی را گذاشتند. شهر مدینه به عنوان مرکز دولت انتخاب شد و رسول خدا(ص) به عنوان حاکم اولین دولت اسلامی برای تحقق ارزش ها و اهداف متعالی اسلام بسیار کوشیدند.

 

نامه مالک اشتر؛ منشور دولت اسلامی

نامه حضرت علی(ع) به مالک اشتر منشور کامل و دقیقی است که ایشان با توجه به قرآن و سنت نبوی طرح ریزی کرده و به مالک ابلاغ فرموده اند. در این نامه وظایف حاکم نسبت به مردم و وظایف مردم در برابر دولت به خوبی ترسیم شده است، به طوری که امروز بعد از گذشت قرن ها از صدور آن، هنوز منشور گران بهایی از وظایف متقابل دولت و مردم به شمار می آید.

دولت اسلامی؛ دولتی مردمی

یکی از مهمترین ویژگی های دولت اسلامی و وجه تمایز آن از دیگر دولت ها این است که از پشتوانه عظیم مردمی برخوردار است. کارگزاران دولت اسلامی، از میان مردم برخاسته و برای خدمتگزاری به مردم وارد عرصه سیاست شده اند.

ضرورت وجود حکومت اسلامی

کسانی که می گویند: «در زمان غیبت امام زمان(عج) نباید حکومت و دولتی تشکیل داد»، برداشت نادرستی از قرآن مجید و روایات معصومین دارند. جامعه بدون حکومت، دچار هرج و مرج می شود. امام خمینی در این باره می گویند: «این ها نمی فهمند چی دارند می گویند، حکومت نبودن یعنی این که همه مردم به جان هم بریزند، بکشند هم را، بزنند هم را، از بین ببرند، برخلاف نص آیات الهی رفتار بکنند».

عید غدیر؛ جشن دولت اسلامی

روزی که حضرت علی(ع) به جانشینی رسول اکرم(ص) برگزیده شدند، روز جشن و شادی است. این جشن را می توان نماد و تبلور تشکیل حکومت اسلامی دانست. رسول اکرم(ص) در این روز بر این مطلب صحه گذاشتند که جامعه اسلامی باید دولت اسلامی و حاکم داشته باشد که از مشروعیت الهی برخوردار باشند.

امام خمینی؛ بنیانگذار دولت اسلامی در قرن حاضر

پس از سال ها مبارزه و استقامت، امام خمینی دولت اسلامی را در ایران تأسیس کرد. مقام معظم رهبری درباره ایشان می فرمایند: «امام خمینی شخصیتی آن چنان بزرگ بود که در میان بزرگان و رهبران جهان و تاریخ به جز انبیا و اولیا و معصومین(ع) به دشواری می توان کسی را با این ابعاد و خصوصیات تصور کرد. او به اسلام عزت بخشید و پرچم قرآن را در جهان به اهتزاز درآورد. او ملت ایران را از اسارت نجات داد و… نظامی بر اساس دین و معنویت و ارزش های اخلاقی پدید آورد و دولت و سیاستی اسلامی بنیان نهاد».

جایگاه مردم در دولت اسلامی

امام خمینی با به صحنه آوردن آحاد مردم و تشویق آنان به شرکت در عرصه های مختلف سیاسی، پیام آور این موضوع مهم بودند که تصمیم گیری در اداره جامعه لازم است از پشتوانه مردمی برخوردار باشد.

شهید رجایی و باهنر؛ اسوه دولتمردان

هفته اول شهریور ماه، مصادف با سالروز شهادت شهیدان رجایی و باهنر، هفته دولت نامگذاری شده است. دولت مکتبی این دو شهید بزرگوار الگویی برای تمام دولتمردان است.

ملت فداکار

به فرموده رهبر معظم انقلاب، «مسئولان کشور امروز از حمایت ملت فداکار برخوردار هستند و این چیزی است که در هیچ نقطه ای از دنیا وجود ندارد». به راستی ملت ایران در مراحل مختلف انقلاب، مراتب وفاداری خود را به مقام ولایت نشان داده اند و اعلام کرده اند که هم چون سرباز با ایمانی در رکاب ایشان با دشمنان اسلام و ایران خواهند جنگید.

قانون گرایی

یکی از مهمترین شاخصه های دولت اسلامی، پیروی از قانون و التزام عملی به احکام اسلام است. امام راحل و مقام معظم رهبری همیشه در سخنان خود خطاب به مسئولان دولتی به این امر تأکید کرده اند و فراتر رفتن از قانون را، غیرشرعی و ضدانسانی معرفی فرموده اند. در این زمینه امام راحل فرمودند: «حکومت اسلام، حکومت قانون است».

سپاس از دولتمردان

هفته دولت فرصت مناسبی است که دولتمردان گزارش خدمات خود به مردم را ارائه بدهند و مردم مسلمان ایران نیز از زحمات دولتمردان قدردانی کنند و در این فرصت از دولت مکتبی رجایی و باهنر نیز یادی شده و دولتمردان برای ادامه دادن راه سرخ آنان هم قسم شوند. هفته دولت، نمادی از وحدت مردم و دولت اسلامی است و این، از افتخارات انقلاب اسلامی است.

احسان و گذشت

در سال امیرمؤمنان(ع) و هفته دولت، بر سفره موعظه نیکوپروری علی(ع) می نشینیم؛ آنجا که به مالک اشتر می فرماید: ای مالک! دلت را کانون خوش رفتاری و مهربانی نسبت به مردم قرار بده و بسان درنده بی باک مباش که خوردن آنان را غنیمت بشماری؛ چرا که آنان دوگونه اند: یا برادران دینی تو هستند، یا هم نوع تو، که گرفتار لغزش و خطا شده اند. پس همان گونه که دوست داری خداوند تو را مشمول عفو و بخشش خود قرار دهد، تو نیز آن ها را مورد بخشش قرار بده. مبادا به جنگ خدا رَوی چه آن که تو توانایی خشم خدا را نداری و از لطف و بخشش و مهربانیش بی نیاز نیستی؛ بنابراین تا می توانی از خشم به مردم چشم پوشی کن. مبادا بگویی که من فرمانده و فرمان روایم پس باید از من پیروی شود؛ زیرا این سخن دل را تباه و دین را سست می گرداند.

خشنودی مردم

علی(ع) در نامه معروف خود به مالک اشتر، گرچه او را خطاب قرار می دهد ولی توصیه ایشان به هر حاکم و دولتمردی است که امور جامعه را بدست می گیرد، ایشان در جایی می فرمایند: ای مالک! در اولویت بندی کارها آن کاری را مقدم بدار که میانه روی در حق باشد و موجب تعمیم عدالت شده، برای جلب خوشنودی رعیت جامعتر است. به صلاح عموم مردم کار کن گرچه موجب نگرانی خواص گردد؛ چرا که خشم عموم مردم، خشنودی خواص را از میان می برد، ولی خشم و دشمنی چند تن از خواص با جلب رضایت عموم دفع می شود.

عیب پوشی

یکی از خصوصیات کارگزاران نظام اسلامی عیب پوشی است. کارگزار به اسرار زیادی از طبقات مختلف مردم دست می یابد و لذا باید با سعه صدر چشم پوشی کند و آن ها را بر ملا نسازد. این مهم در نامه علی(ع) به مالک اشتر آمده است: «ای مالک! باید میان رعیت آن کسی را بیشتر دشمن بداری و از خود دور سازی که در جست و جوی عیوب مردم باشد؛ چرا که مردم دارای لغزش هایی هستند که حاکم از هرکس به پوشیدن آن ها سزاوارتر است. بنابراین از زشتی های پوشیده مردم چشم پوشی نما و آن ها را ظاهر مساز».

دستگیری درماندگان

حضرت علی(ع) به مالک اشتر، استاندار خود در شهر مصر چنین می نویسند: «خدا را، خدا را، در مورد طبقه پایین جامعه مدنظر قرار ده و از ناتوانان و درماندگان حمایت کن. در بین اینان، برخی نیاز خود را آشکار می کنند و عزت نفس برخی دیگر، مانع از آن می شود که به سوی کسی دست دراز کنند؛ تو باید از همه دستگیری کنی. برای این ها از بیت المال حقی قرار بده و با کمال احترام از آن ها پذیرایی کن. مبادا فرورفتن در نعمت، موجب بی خبری تو از آن ها گردد».

مدیریت و مهارت

مدیریت و مهارت دو عامل مهم برای پیشرفت جامعه در تمام ابعاد است. آنچه سطوح مختلف جامعه ـ از دولت تا مردم ـ باید مد نظر داشته باشند، پیشبرد این دو امر مهم است و زمینه سازی برای پرورش نیروهای کارآمد و با تجربه برای ساختن کشوری قدرتمند. و این مقصود حاصل نمی شود، مگر با تلاش تک تک افراد جامعه و هدایت نظام مند دولت جمهوری اسلامی.

ارزیابی دولت

هفته دولت یادآور فداکاری های فرزندان پاک نهاد و گرانقدر انقلاب و احیا کننده روزهای پرشور خدمتگزاری، شهیدان بزرگ، رجایی و باهنر است. در کارنامه دولت هایی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی عهده دار وظایف مهم اجرایی در نظام جمهوری اسلامی بوده اند، یادگارهای ارزشمندی از تلاش ها و فداکاری ها ثبت شده است. وظیفه ما قدردانی از این نیروهای مخلص است.

نظام اقتصادی

یکی از انتظارات بجای مردم از دولت و نظام اسلامی، ایجاد سیستم اقتصادی سالم است که سرمایه ها را به گونه صحیح به کار گیرد و پایه های اقتصادی استوار را بنا نهد. با وجود تلاش فراوان دولتمردان، هنوز این نیاز اساسی اقتصادِ بیمارگونه ما به طور آشکار جلوه گر است. البته از مشکلات داخلی و خارجی نظام نباید غافل شد.

به هر روی، برای برپایی سیستم اقتصادی سالم و پایدار نیاز به تلاش عمومی و به کارگیری تمام توان های بالقوه جامعه است. دولت با بسیج نیروهای متخصص و با تجربه می تواند بر این مشکل فایق آید.

مشارکت ملی

جامعه مطلوب، جامعه ای است که دولتمردانش با مردم همدل و همنوا باشند و در راه رسیدن به کرامت انسانی و استقلال همه جانبه تلاش کنند. برای این منظور یکی از طرح هایی مهم دولت به ویژه پس از جنگ تحمیلی به کار گرفتن سرمایه های مردم برای پایه ریزی اقتصادی سالم و مستقل است. مشارکت ملی مردم در طرح های اقتصادی رشد مناسبی داشته است ولی به حدّ مطلوب نرسیده و دولتِ خدمتگزار باید با ایجاد جاذبه های مادی و معنوی، مردم را به مشارکت های جدی و عمومی فرا بخواند.

امنیت

یکی از مهم ترین پایه های اقتدار هر دولت و حکومتی، «امنیت» است. تعیین میزان واقعیِ اقتدار سیاسی و ثباتِ داخلی از طریق این عامل قابل ارزیابی و ارزشگذاری است. این امر در کشور ما، نه تنها از لحاظ سیاسی و اصول حکومت داری دارای اهمیت است، بلکه از جهت اقتصادی و فرهنگی نیز بسیار مهم است. لذا تمام ارکان جامعه هوشیارانه باید مواظب بوده، از تنش ها و عملکردهایی که باعث ایجاد ناامنی می شود بپرهیزند.

هماهنگی قشرهای مختلف مردم

به گفته معلم ثانی، فارابی اعضای جامعه سالم مانند اعضای بدن سالم انسان است که این سلامت با همکاری تمام اعضا ایجاد می شود؛ اگرچه اعضا از لحاظ استعدادهای طبیعی مختلف هستند و بعضی بر بعضی دیگر برتری دارند.

پس هم چنان که انسان به تمام عضوهایش، کوچک و بزرگ، و پرکار و کم کار نیازمند است، جامعه هم به تمام طبقات خود نیاز دارد. نظام اجتماعی سالم، تنها با بهره گیری از تمام طبقات مردم و ارج نهادن به همه قشرها می تواند پله های نردبانِ سعادت را یکی پس از دیگری طی کند. در این میان، نقش بزرگ دولت ها، هماهنگ کردن این گروه ها و ایجاد بستری مناسب برای فعالیت آن هاست.

عدالت اجتماعی

یکی از محورهای اصلیِ توسعه، عدالت اجتماعی است. تقسیم عادلانه ثروت و به کارگیری یکسانِ توانایی های جامعه با هدف دست یابی به توسعه ای هماهنگ و فراگیر، از جمله شاخصه های عدالت اجتماعی است. خواسته مردم از دولت و نظام اسلامی، ریشه کن کردن بی عدالتی و ایجاد بستری سالم برای تقسیم عادلانه امکانات و فرصت ها و اجرای عدالت اجتماعی در عرصه های گوناگون است.

سخنان امام راحل با دولتمردان

حکومت اسلامی، حکومتی است که برای مردم خدمتگزار است و باید خدمتگزار باشد.

دولت در جمهوری اسلامی در خدمت ملت است.

کسانی که واقعا دلشان برای اسلام می تپد و برای کشورشان، متوجه این باشند که پست، میزان نیست، مقام میزان نیست… این مقام ها تمام می شود. آنی که هست خدمت است.

در این طرز حکومت، حاکمیت منحصر به خداست و قانون، فرمان و حکم خداست.

ما برای این که وحدت امت اسلام را تأمین کنیم، برای این که وطن اسلام را از تصرف و نفوذ استعمارگران و دولت های دست نشانده آن ها خارج و آزاد کنیم، راهی نداریم جز این که تشکیل حکومت بدهیم.

حکومت اسلامی، حکومت قانون الهی بر مردم است.

کشور شما امروز یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان است، باید سعی کنیم این قدرت را حفظ کنیم.

              اسلام پیشرفته ترین حکومت را دارد. به هیچ وجه حکومت اسلام با تمدن مخالفتی نداشته و ندارد.

دولت اسلامی قهقرا گرا نیست و با همه مظاهر تمدن موافق است، مگر آنچه که به آسایش ملت لطمه وارد آورده و با عفت عمومی ملت منافات داشته باشد.

نظام جممهوری اسلامی ایران با سرافرازی و قدرت، راه خود را یافته و با استواری به پیش می رود.

سخنان مقام معظم رهبری

زمامدار مسلمان وظایفش را در مقابل مردم انجام می دهد و امت مسلمان وظایف شان را در قبال زمامدار انجام می دهند. آن وقت است که دولت و ملت یکپارچه به سوی هدفی که اسلام و قرآن ترسیم کرده است، به پیش می تازند.

هیچ دولتی بدون کمک و همیاری مردم نمی تواند موفق شود.

توصیه من به مردم و تمامی دستگاه های دولتی آن است که نیروی مردم را قدر بدانند.

این مناسبت هفته دولت ما یکی از تصادف های پرمعناست. هفته دولت این کشور یادبود شهادت دو شخصیت دولتی برجسته است… در کشور ما هفته دولت، هفته ولادت دولت نیست. جاهای دیگر اگر بخواهند، چنین روزی و چنین مناسبتی بگذارند، قاعدتا ولادت دولت، یا مثلاً کار برجسته ای که دولت انجام داده، این را به عنوان هفته دولت معین می کنند، اما ما آمدیم و هفته دولتمان را یادبود شهادت قراردادیم. این چیز خیلی پرمعنا و مهمی است؛ این معنایش آن است که راه ما را، همین خصوصیات است.

ذخیره معنوی شما (دولتمردان) یکی توکل به خداست و یکی اعتماد به این مردم مؤمن و صادق، فداکار، علاقه مند به مسئولان، علاقه مند به اسلام و علاقه مند و قدردان نظام جمهوری اسلامی که هرجا از طرف مسئولان نظام از این مردم کمکی خواسته شد، آنچه در اختیارشان بوده در اختیار ما قرار دادند و حجت را بر ما تمام کردند.

 

نگاهی به خدمات دولت نهم ودهم

توزيع سهام عدالت، هدفمندي يارانه ها، مسكن مهر، توزيع تسهيلات بانكي در رده هاي پايين جامعه، توزيع عادلانه منابع دولتي، گسترش قرض الحسنه، بهسازي و نوسازي مسكن و بافت روستايي، خريد نقدي محصولات كشاورزي، توسعه تأمين اجتماعي روستايي، كپرزدايي در كشور، گسترش شبكه گازرساني، هدايت تسهيلات يارانه اي به سمت كشاورزي و مناطق محروم، افزايش خانه هاي بهداشت و اجراي طرح پزشك خانواده، باز كردن حلقه هاي مديريتي از گروه ها و جناح هاي سياسي به سوي متن مردم و مبارزه با اشرافيت دولتي از جمله اقدامات دولت براي نهادينه كردن عدالت در جامعه ايران است.
عدالتي كه محور اساسي كابينه نهم و دهم در نظر گرفته شد تا چهره كشور از سرمايه داري حاصل دولت هاي پيشين پاك شود و مردم صاحب حقوق بحق خود شوند.
عدالت بحث مفصلي است اما آنچه متداول از آن ياد مي شود ايجاد فضايي است كه در آن هر چيزي در جاي خود قرار گيرد، نسبت ها رعايت شود و صاحبان حق به حقوق خود برسند و در آن سيستم عادلانه به كسي ظلم نشود.
جنبش عدالت خواهي
عدالت بيشتر از اينكه به يك حركت و جنبش تبديل شود به اعتقادات انسان ها نزديك است. چرا كه اگر نگاه درستي به عدالت داشته باشيم بقا و حفظ ارزش ها را در پي خواهد داشت. طبق قرآن هم در رسالت اصلي انبياي الهي به پا داشتن قسط و عدالت در جامعه مورد تأكيد واقع شده است.
اما علت اينكه عدالت طلبي مورد استقبال جوانان و نخبگان است ريشه آن را بايد در مباحث اعتقادي دانست.
همان اعتقادي كه منجر به حمايت اكثريت از رئيس جمهور خدمتگزار شد و كابينه نهم و سپس با تأكيدي بيشتر كابينه دهم بر كرسي اجراي قانون جاي گرفت.
با سپري شدن از عمر دولت نهم و دهم عدالت محوري هر چه بيشتر تقويت شد تا اينكه اجراي قانون هدفمندي يارانه ها و اصرار دولت به اجراي آن با وجود همه موانع پيش رو قوت گرفت و بستر اجراي عدالت فراهم شد.
اتفاق مباركي كه مسيب پهلواني، اقتصاددان و عضو هيئت علمي دانشگاه سيستان و بلوچستان به آن اشاره دارد و مي گويد: «مردم به اين باور رسيده اند كه اجراي طرح هدفمندسازي يارانه ها گام اساسي براي عادلانه ساختن و رقابتي كردن فضاهاي اقتصادي در كشور است و با اجراي اين قانون است كه مي توان به جامعه اي عادل رسيد.»
وي همچنين بر اين عقيده است كه علاوه بر جلوگيري از اتلاف منابع انرژي قاچاق سوخت مهم ترين معضل مردم در مناطق مرزي است كه با هدفمندي يارانه ها محدود و قطع شده است.
همچنين با اين شرايط اقشار آسيب پذير سهم بيشتري از ثروت ملي به دستشان مي رسد كه اين مفهوم كامل عدالت محوري است.
يزدان پرست، اقتصاددان ديگري است كه او نيز قانون هدفمندي يارانه ها را عادت به صرفه جويي و جلوگيري از قاچاق سوخت مي داند و مي گويد: «با اين اقدامات اساسي صورت گرفته و دستاوردهاي حاصل از هدفمندي، زمينه كارآمدي در توليد و صنعت فراهم شده همچنين طبقه متوسط و فقير تقويت مي شوند بنابراين اميدواريم در عمل با همكاري مردم و دولت به هدف هاي عالي چشم انداز نظام نايل شود.
اكنون كه چند ماهي از اجراي قانون هدفمندي يارانه ها گذشته است اغلب كارشناسان اقتصادي معتقدند كه اجراي موفقيت آميز قانون هدفمندي يارانه ها مسير پيشرفت جمهوري اسلامي را از توسعه سرمايه سالارانه به پيشرفت عادلانه تغيير خواهد داد.
سفرهاي استاني نمود واقعي عدالت
مطابق همه شعارها و وعده هايي كه در ايام انتخابات داده شد برنامه ها آغاز شد و طرح هاي كلان به ثمر نشست، از سهام عدالت كه البته نقدهاي زيادي به آن وارد است تا اجراي طرح مسكن مهر و سهميه بندي بنزين و هدفمندي يارانه ها كه پس از سفرهاي استاني به نقطه عطف خود رسيدند.
مراجعه به دورترين نقاط روستاها و شهرهاي كشور و سر زدن به اهالي محروم ترين نقاط اين سرزمين و از نزديك شاهد كاستي هاي اقشار مستضعف بودن و درنهايت برنامه ريزي براي رفع محروميت ها دستاورد عظيم تلاش دولت طي سفرهاي استاني بوده است.
سفرهاي استاني به عنوان دستاورد مهم دولت در رفع محروميت ها موضوعي است كه حسن ملك محمدي، نماينده مردم دامغان بدان اشاره دارد.
وي در توصيف دستاوردهاي دولت به خبرنگار سرويس گزارش كيهان مي گويد: «دستاوردهاي دولت خدمتگزار در عرصه هاي عمراني، سياسي، اقتصادي و در عرصه جهاني و بين الملل بسيار فراوان و تحيربرانگيز است و برخي از آنها در مقايسه با دولت هاي گذشته از برجستگي و كيفيت و وسعت فراواني برخوردار است.»
اين نماينده مجلس شوراي اسلامي ادامه مي دهد: «دولت آقاي احمدي نژاد دولت كار و تلاش است و با روحيه ايثار و فداكاري كارهاي بزرگي را به ثمر رسانده است كه نمونه بارز آن سفرهاي استاني با دستاوردهاي زياد در بخش هاي عمران و آبادي مناطق محروم و اختصاص اعتبار و تأمين امكانات در اين مناطق است.»
به اعتقاد ملك محمدي سفرهاي استاني نمود واقعي اجراي عدالت در روستاها و مناطق محروم است و اجراي قانون هدفمندي يارانه ها متأثر از همين سفرهاي استاني دولت و آشنايي با محروميت ها در اين مناطق است.
هولوكاست و ايران هراسي
پس از بررسي اقدامات عمراني و اقتصادي دولت نهم و دهم، ديگر اتفاقي كه طي اين سال ها رخ داد و مرهون ايستادگي دولت بود، دستيابي ايران به دانش هسته اي و ارتقا به عنوان توليدكننده بسياري از تكنولوژي هاي هسته اي است.
ملك محمدي اضافه مي كند: «علاوه بر دستاوردهاي عمراني و اقتصادي، دولت دهم گام هاي موثري در سياست خارجي برداشت و علي رغم توطئه فتنه گران و دشمنان با قدرت و قوت در دفاع از حق مسلم مردم ايران در دستيابي به دانش هسته اي و دستاوردهاي علمي و فناوري هاي نانو ايستادگي كرد.
همين پيشرفت هاي قابل ملاحظه سبب شد تا استكبار جهاني به فكر تشديد اسلام هراسي و ايران هراسي در غرب ناشي از تأثيرگذاري ايران بر ملت هاي منطقه و جهان بيفتد.
روند تاريخي اين ادعا به طرح موضوع هولوكاست باز مي گردد.
سپس سفر آقاي احمدي نژاد به لبنان كه با وجود همه تهديدهاي امنيتي و نيز لابي هاي گسترده مقامات آمريكايي و اسرائيلي در لغو سفر، شاهد استقبال ميليوني مردمي از لبنان بود كه تشنه آزادي خواهي برگرفته از گفتمان انقلاب اسلامي شده اند.
اين سفر بازتاب وسيعي در رسانه هاي خارجي داشت و در قالب خبر، گزارش، تحليل و حتي گزارش هاي تصويري پوشش داده شد به طوري كه دو روز پياپي در صدر اخبار رسانه هاي عربي و جهاني قرار گرفت.
جواد آرين منش، نايب رئيس كميسيون فرهنگي و نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي هم در همين مورد به اتحاد ايران و لبنان كه موجب وحشت صهيونيست ها شده است اشاره و تصريح مي كند: «ارتباط روزافزون كشورهاي انقلابي از جمله ايران و لبنان سبب وحشت استكبار جهاني و صهيونيسم بين الملل شده است به همين خاطر آنان از سفر دكتر احمدي نژاد به لبنان در آن زمان به هراس افتادند.»
وي مي گويد: «تقويت محور مقاومت در منطقه يكي از محورهاي اصولي سفر آقاي احمدي نژاد به لبنان بود و ايجاد يك جبهه متحد از كشورهاي مسلمان و انقلابي موجب اميدواري هرچه بيشتر همه آزاديخواهان جهان مي شود. ايستادگي و شجاعت رياست جمهوري دشمنان انقلاب را به وحشت مي اندازد همان طور كه طي ماه هاي اخير شاهد انقلاب هاي وسيع در خاورميانه عليه استكبار جهاني هستيم.»
عليرضا سلطان شاهي، رئيس مركز مطالعات فلسطين علت محبوبيت رئيس جمهور را روحيه استكبارستيزي وي مي داند. او طي گفت وگويي كه پيش از اين با وي داشتيم ابراز عقيده كرده بود كه استواري رئيس جمهور در مقابل غرب و در پرونده هسته اي ايران آزاديخواهان جهان را تحت تأثير قرار داد. چون مردم منطقه هرگز شاهد چنين منشي در دولتمردان خود نبوده اند و اين رفتار را در دكتر احمدي نژاد مايه مباهات مي دانند.
بنابه اظهارات دبير كميته حمايت از انقلاب اسلامي مردم فلسطين، طرح هولوكاست و مصمم بودن در مقابله با رژيم صهيونيستي عامل مهم ديگري است كه مردم منطقه را به انقلاب اسلامي اميدوار كرده است.
تسهيل صدور انقلاب با دولت دهم
علي رغم برخي از دولت هاي گذشته كه در صدور انقلاب اشكال تراشي مي كردند و موانع اين اتفاق را فراهم كرده بودند، دولت دهم توانست ارزش هاي انقلابي و اسلامي ايران را به ديگر كشورها نه تنها در خاورميانه بلكه به ديگر قاره ها صادر كند.
حجت الاسلام مديح، رئيس اسبق سازمان بسيج طلاب كشور به خبرنگار سرويس گزارش روز كيهان مي گويد: «بيداري اسلامي همان طور كه شاهديم به ديگر كشورها راه يافته و افراد و گروه هاي بسياري را به حركت و پويايي واداشته است.
اگر چه بسياري از انديشمندان افزايش و قدرت مانور رسانه هاي جمعي و ظرفيت چاپ قرآن كريم و كتب مذهبي را در دنيا يكي از شروط صدور انقلاب اسلامي ايران در سطح جهان برمي شمارند اما نمي توان تلاش هاي دولت كنوني را در تقويت صدور انقلاب منكر شد. چرا كه دولت هاي قبلي هم به چنين توانمندي هايي مجهز بودند اما نتوانستند آثار معنوي و ريشه الهي و اسلامي انقلاب ايران را روانه ديگر كشورها كنند.
گفتمان عدالت هم ديگر عامل مهمي است كه توانست در صدور ارزش هاي انقلاب اسلامي و فرمايشات امام خميني(ره) موج عظيمي ايجاد كند. اين تحول طي سال اخير در منطقه انقلاب هاي مباركي را در ديگر كشورهاي اسلامي رقم زد كه مي توان گفت سياست خارجي ايران و ايستادگي در مقابل دشمنان در ماجراي تحريم ها و دستيابي به دانش هسته اي اين موضوع را تسهيل كرد.»
حجت الاسلام والمسلمين مديح اشاره مي كند: «مردم مظلوم كشورهايي كه در حال حاضر انقلاب كرده اند به دليل ظلمي كه هم از جهت فردي و هم از حكومت و دولت متحمل شده اند تشنه عدالت بودند كه دولت دهم راه را به آنها نشان داد. گفتمان عدالت انقلاب اسلامي هم در دنيا به شعار همه ملت هاي محروم و ستمديده تبديل شد. هر چند براي اجراي اين گفتمان به شرايط مساعدي در سراسر جهان نياز دارد و دولت هاي استكباري هميشه مانع از تحقق آن شده اند اما ايستادگي دولت دهم در مقابل استكبار در موضوع هسته اي و هم در افشاگري هولوكاست اثرات خوبي براي انقلاب در خاورميانه برجاي گذاشت.
ايستادگي دولت در مقابل تحريم ها و يافتن راه حل هاي اقتصادي براي حذف وابستگي به خارج ديگر دستاوردي بود كه دولت دهم بدان دست يافت.»
مصونيت دولت از جريان هاي انحرافي
اما با وجود همه اين توانمندي ها كه در دولت دهم و شخص رئيس جمهور شاهديم اين انتظار مي رود كه كابينه خود را از انحرافات مصون نگه دارد.
حسن ملك محمدي، عضو كميسيون فرهنگي مجلس در اين زمينه تصريح مي كند: «همان طور كه دولت در ارايه خدمات به ملت با صراحت و شجاعت و روحيه فداكاري و جهادي وارد عرصه شد، در پاك كردن چهره دولت از القائات و شبهات و انحرافات از جمله جريان انحرافي بايد به خوبي عمل كند و از هر فتنه گري و انحراف كه مصاديقش مشخص است اعلام برائت كند.»
وي ضمن تأكيد بر اينكه نبايد در مسير پاسداري از ارزش هاي اسلامي و ايراني با كسي مسامحه كرد، اظهار مي دارد: «عزت و اقتدار ما به بركت خون شهدا و امام راحل و حضور رهبر معظم انقلاب ميسر شده است و در دفاع از ارزش هاي ديني و ايستادگي مقابل استكبار بايد صريح و روشن عمل كنيم. از شخص رئيس جمهور هم اين انتظار را داريم. دولتي كه آمريكا را به چالش كشانده و مي تواند به زانو درآورد قطعا در كارنامه عمل خود به سيره امام علي(ع) مي تواند اقتدا كند و مبارزه با قاسطين و مارقين و ناكثين را همچون گذشته در دستور كار خود بگنجاند و با هر نوع جريان انحرافي به تقابل برخيزد.»

 

 

 

MOSTAJAR

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=992

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.