4

فرزندی که پدر خود را می خورد

  • کد خبر : 1277
  • ۰۳ شهریور ۱۳۹۰ - ۲۳:۱۷

         مؤسس ویکی لیکس، جولین آسانژ، در مصاحبه ای به موضوع رسانه های اجتماعی پرداخته و اظهار کرده است که «فیس بوک مخوف ترین ماشین جاسوسی ای است که تاکنون ساخته شده است». جولین آسانژ مؤسس ویکی لیکس در مصاحبه با شبکه خبری راشا تودی گفت که به اعتقاد وی فیس بوک عظیم ترین […]

         مؤسس ویکی لیکس، جولین آسانژ، در مصاحبه ای به موضوع رسانه های اجتماعی پرداخته و اظهار کرده است که «فیس بوک مخوف ترین ماشین جاسوسی ای است که تاکنون ساخته شده است». جولین آسانژ مؤسس ویکی لیکس در مصاحبه با شبکه خبری راشا تودی گفت که به اعتقاد وی فیس بوک عظیم ترین پایگاه داده است که حاوی اسامی و سوابق مردم مختلف جهان بوده و در آن کاربران به صورت داوطلبانه اطلاعات خود را ارائه می دهند، اما غافل از اینکه این شبکه اجتماعی برای استفاده سازمان های جاسوسی آمریکا ایجاد گشته است. وی اظهار کرده است: «همه باید بدانند که وقتی آنها اسامی خود، آدرس، محل سکونت، شغل، و دوستان و اقوام خود را به فیس بوک اضافه می کنند، در واقع دارند به صورت رایگان برای سازمان های جاسوسی آمریکا کار کرده و برای آنها دست به ساخت پایگاه داده های حاوی اطلاعات شخصی خود می زنند». هر چند آسانژ مدعی نشد که فیس بوک توسط سازمان های جاسوسی آمریکا اداره می شود، اما همین حقیقت که آنها به این اطلاعات به راحتی دسترسی دارند خود نشان دهنده خطرناک بودن این شبکه اجتماعی است. وی بیان داشته است: «عقیده ندارم که این شبکه اجتماعی توسط سازمان های جاسوسی آمریکا اداره می شود، اما واضح است که این سازمان ها می توانند به آسانی بر آن تأثیرات قانونی و فشارهای سیاسی داشته باشند و از این اطلاعات استفاده کنند». در پایان این مصاحبه، وی صنعت رسانه را به زباله تشبیه کرده و مدعی شد که این صنعت به شدت سبب وارونه جلوه دادن حقایق به عموم مردم می شود و برای جلوگیری از جنگ ها و واژگونی دولت های فاسد، کم ترین کار ممکن را انجام می دهد. آسانژ بیان داشت: «به عقیده من، رسانه به طور کلی پدیده ای بسیار بد است، و باید این سوال را از خود بپرسیم که آیا جهان بدون وجود آنها تبدیل به مکان بهتری می شود».

این اظهارنظر مدیر سایت ویکی لیکس در حالی در مورد فیس بوک منتشر شده است که این سایت در دو سال اخیر شهرت بسیاری را برای خود بدست آورده و کمتر کسی در میان کاربران اینترنتی یافت می شود که عضو فیس بوک نباشد. آسانژ معتقد است سایت‌هایی همچون گوگل، یاهو و فیس بوک به ابزا‌ر جاسوسی برای آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا تبدیل شده‌اند.

” جان سی.دورک”  یک کارشناس امورIT در مورد این اتهام آسانژ علیه سایت فیس بوک گفت:  در عصر حاضر قدرتهای بزرگ از هر ابزاری برای جاسوسی استفاده می کنند و در حال حاضر اینترنت و فضای مجازی بهترین ابزاری است که آنها در اختیار دارند چون هزینه‌های کمتری در مقایسه با ابزار نظامی دارند. این اتهام آسانژ را نمی توان رد کرد چون پیشتر سایت‌های بزرگ و مشهور سابقه جاسوسی برای کشورهای مختلف را داشته‌اند. از طریق فیس بوک کشورهایی همچون آمریکا می توانند به راحتی اطلاعات مورد نیازشان را در اختیار داشته باشند. عضویت در سایت هایی همچون فیس بوک، تویتر، فلیرک و لینک این برای کاربران خطرناک است. برای برخی از کاربران قرار دادن اطلاعات شخصی‌شان در صفحه خود موضوع مهمی نیست اما این در آینده برای آنها پیامدهای جدی در پی دارد. شکی نداشته باشید که قدرتهای جهان در عصر حاضر از طریق فیس بوک از افراد جاسوسی می‌کنند.

“دان تینان” از موسسه آی تی ورلد در این راستا تصریح کرد: نمی‌توان با قاطعیت گفت که این اتهام آسانژ درست است چون نمی‌توان به اطلاعات درج شده در صفحات شخصی افراد اعتماد کرد. این اطلاعات کامل نیستند و حتی ممکن است عوامل اطلاعاتی را سردرگم کنند. اما ” استیو مورگان” یک مهندس کامپیوتر گفت: با توجه به اینکه بسیاری از کاربران تمایل زیادی برای در میان گذاشتن اطلاعات شخصی خود با دیگر کاربران با اهداف مختلف را دارند، این فضا برای جاسوسی بسیار مناسب است. با توجه به فعالیت گسترده هکرها نمی‌توان گفت که در فضای مجازی حریم خصوصی به طور کامل رعایت می شود.

” مارک شوستر” یک کارشناس شبکه‌های اجتماعی تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر اطلاعات شخصی افراد در فضای مجازی دیگر اطلاعات شخصی نیستند و با اندکی تخصص می توان به راحتی وارد حریم خصوصی افراد در اینترنت شد. کاربران با صداقت در صفحه‌های خود کوچکترین اطلاعات شخصی از جمله محل تولد، شماره تلفن و نام دوستان خود را قرار می دهند و فکر می کنند حریم خصوصی در اختیار دارند. بی شک می توان گفت که فیس بوک یکی از پیچیده ترین اختراعات بشر در عصر حاضر است و پتانسیل تبدیل شدن به یک پایگاه اطلاعاتی بزرگ را برای سازمان سیا دارا می باشد. بیش از ۶۰۰ میلیون نفر و یا بیشتر تمایل زیادی برای ارائه اطلاعات شخصی خود در این سایت نشان داده‌اند. ما با یک ابزار فریبنده بسیار پیشرفته و یک پایگاه اطلاعاتی جامع مواجه هستیم.

آسانژ در مصاحبه خود اظهار داشت: زمانیکه شما دوستی را برای عضویت در پروفایل‌تان دعوت می کنید، عملا برای نهادهای اطلاعاتی آمریکا کار می کنید.

به گفته کارشناسان به دنبال شهرت جهانی فیس بوک سازمان سیا برای تحت کنترل گرفتن این سایت با هدف استفاده از اطلاعات شخصی کاربران مدتهاست که وارد عمل شده است. فیس بوک دقیقا سیاست‌های قدرتهای بزرگی را ایفا می کند که به دنبال افزایش قدرت و نفوذ خود در جهان هستند. قطعا در اختیار گرفتن این پایگاه اطلاعاتی جامع نعمت بزرگی برای نهادهای اطلاعاتی خواهد بود و حتی از قدرت نظامی نیز می‌تواند بازدهی بیشتری داشته باشد. به علاوه اینکه سازمان سیا از طریق فیس بوک می تواند عوامل زیادی برای انجام جاسوسی در کشورهای مختلف به خدمت بگیرد.

واشنگتن تایمز در گزارشی نوشت: فرماندهی نظامی تامپا واقع در فلوریدا که جنگ عراق و افغانستان را اداره می‌کند، به تازگی یک برنامه‌ی رایانه‌ای ویژه خریده است که نیروها با استفاده از آن چندین هویت جعلی بر روی اینترنت ایجاد می‌کنند و سپس به انجام عملیات فریب اطلاعاتی در اینترنت می پردازند.
بنابر اسناد موجود و اظهارات مقامات آمریکایی نیروهای نظامی از این هویت‌های ساختگی استفاده می‌کنند تا به درون گروه‌ها نفوذ کند و در بعضی موارد اطلاعات گمراه‌کننده را در میان سازمان‌های چریکی از قبیل القاعده با هدف برهم زدن و اختلال در عملیات‌های آنان پخش کند.
هدف این برنامه کمک به نیروها در ایجاد و نگهداری شخصیت‌های واقعی آنلاین می‌باشد که افراد این گروه های چریکی را ترغیب می‌کنند تا به آن‌ها اجازه‌ی ورود به اتاق چَت را بدهند.
عملیات‌های اطلاعاتی معمولاً توسط نیروهای عملیاتی ویژه‌ی ایالات متحده انجام می‌شود.
بیل اسپیکز سخنگوی فرماندهی مرکزی ایالات متحده(سنت کام) به واشنگتن‌تایمز گفت: این نرم‌افزار به‌منظور آن‌چه که نیروهای نظامی آن را عملیات‌های اطلاعات می‌نامند استفاده می‌شود که این عملیات‌ها از فعالیت‌های طبقه‌بندی‌ شده‌ی رسانه‌ی اجتماعی به‌منظور مقابله با ایدئولوژی و تبلیغات دشمن استفاده می‌کند.
این منبع همچنین می نویسد: بنابر اسناد پنتاگون عملیات‌های اطلاعات شامل فعالیت‌هایی طراحی‌شده به‌منظور تحت تأثیر قرار دادن، برهم زدن، فاسد کردن و رُبودن تصمیم‌های مخالف می‌باشد که هم توسط انسان و هم به‌طور اتوماتیک اتخاذ می‌شوند در حالی که تصمیم‌گیری‌های مربوط به خودمان را حمایت می‌کنند.
فعالیت‌هایی از این قبیل شامل کمپین اطلاعات گمراه‌کننده، یا فریب نظامی، عملیات‌های شبکه‌ای رایانه‌ای و یا سرقت رایانه‌ای می‌باشند؛ و آن‌چه که قبلاً عملیات‌های جنگ روانی خوانده می‌شدند اما اکنون با عنوان “پشتیبانی اطلاعاتی عملیات‌های نظامی” شناخته می‌شوند.

“پشتیبانی اطلاعاتی عملیات‌های نظامی” جایگزین “جنگ روانی
واشنگتن تایمز افزود: رابرت گیتس وزیر دفاع یادداشتی را صادر کرد معطوف به این‌که عملیات‌های اطلاعاتی نظامی جایگزین جنگ روانی شود و نظارت و مدیریت عملیات‌های اطلاعاتی از مقامات اطلاعاتی وزارت دفاع به ریاست سیاست‌گذاری پنتاگون واگذار شود. او گفت این تغییر موجب هماهنگی بهتر فعالیت‌ها در سرتاسر پنتاگون و دولت آمریکا می‌شود.
در پی دستور آقای گیتس، فرماندهی استراتژیک ایالات متحده، جایی که تسلیحات نظامی جنگ سایبری جدید قرار دارد، برروی سرقت رایانه‌ای نظامی و دفاع سایبری تمرکز خواهند کرد.
ستاد مشترک، مسئولیت عملیات‌های فریب دشمن را برعهده خواهند گرفت و فرماندهی عملیات‌های ویژه‌ی هدایت عملیات‌های حمایت اطلاعات نظامی را بر عهده خواهند گرفت. عملیات‌های فریب دشمن می‌توانند تاکتیکی و یا استراتژیکی باشند و می‌توانند با هدف حمایت از سیاست‌های آمریکا و یا عملیات‌های مقیاس کوچک باشند.
مایکل هایدن رئیس سابق سازمان سیا و ژنرال بازنشسته‌ی نیروی هوایی در مصاحبه‌ای گفت “عملیات‌های اطلاعاتی” که با استفاده از رسانه‌ی اجتماعی انجام می‌شوند، نظیر آن‌چه در سِنت‌کام(centcom) دیده می‌شود، در زمره‌ی فعالیت‌های پیشتاز اطلاعاتی و نظامی ایالات متحده می‌باشند که اغلب نیازمند تشخیص سریع چگونگی اِعمال قوانین و محدودیت‌های دیرپای در دنیای بی‌مرز اینترنت از سوی مقامات می‌باشد.

استفاده سِنت‌کام از نرم افزار “گمنام‌ساز
این منبع همچنین می نویسد: سِنت‌کام نرم‌افزار ۲٫۷ میلیون دلاری را از “اِن ترپید” واقع در سان‌دیگو خریداری کرد. اِن ترپید که نرم‌افزار “گمنام‌سازرا به بازار عرضه می‌کند که یک ابزار آنلاین معروف می‌باشد که به کاربران اجازه می‌دهد هویت و مکان خود را برروی اینترنت مخفی کنند.
بنابر اسناد خرید نظامی، این نرم‌افزار یک اپراتور را قادر می‌سازد تعدادی از افراد آنلاین مختلف را از یک ایستگاه کاری بدون ترس از کشف شدن توسط مخالفین خبره و ماهر به‌کار بیندازد.
این اسناد بیان می‌دارند که افراد می‌بایست بتوانند تظاهر کنند که از هر جایی در دنیا نشأت می‌گیرند.
بنابر اسناد، این نرم‌افزار آدرس‌های اینترنتی دروغین تولید می‌کند که به ارتش ایالات متحده متصل نیستند، بنابراین آن‌ها را این‌طور می‌نمایانند که از بخش ویژه‌ای در جهان هستند.
این اسناد اظهار می‌دارند که این سرویس شامل یک محیط کاربردی هم‌ساز با کاربر می‌باشد که آگاهی موقعیتی کاربر را با نمایش اطلاعات محلی زمان واقعی افزایش می‌دهد و همچنین شامل ارجاع به اطلاعاتی می‌باشد که می‌تواند زمان، آب و هوا و اخبار محلی مکان وانمود شده‌ی اشخاص جعلی را تولید کند.
این موضوع توسط مشهورترین سایت‌های رسانه‌ی اجتماعی که به شرکت‌های آمریکایی تعلق دارند و توسط آن‌ها اداره می‌شوند، پیچیده‌تر می‌شود، این شرکت‌ها از بسیاری از همان حقوق و حمایت‌هایی برخوردارند که شهروندان تحت قانون ایالات متحده برخوردارند.
به‌عنوان مثال فیس‌بوک سایت شبکه‌ی اجتماعی می‌گوید که هرگونه تلاش به منظور ایجاد هویت‌های دروغین، تخلف از مفاد قرارداد خدمات‌رسانی، که برای تمام کاربران الزام‌آور است، می‌باشد.
بیل اسپیکز سخنگوی سِنت‌کام می‌گوید برنامه‌ی فرماندهی مرکزی تنها برروی سایت‌های رسانه‌ی اجتماعی برون‌مرزی فعالیت می‌کند.

از طرفی گاردین اعلام کرد خواهر بنیانگذار شبکه عظیم اجتماعی فیس بوک رندی زوکربرگ طی استعفای تقدیمی خود بطور رسمی از فیس بوک خارج شد . رندی خواهر مارک مدیر بخش بازاریابیfacebook بوده و انگیزه خود را از استعفا و ترک فیس بوک تاسیس شرکت و کار کردن برای خودش عنوان داشته است . رندی که از مارک بزرگ تر است شش سال در سایه برادر جوان خود در شرکتی که جهشی خارق العاده در هفت سال داشته مشغول به کار بوده است  و این را برای خود افتخاری بزرگ می داند.

 

 

رندیدر صدد راه اندازی شرکتی با نامRtoZ Media است که در زمینه رسانه های اجتماعی فعالیت می کند . وی بیان داشته هسته فعالیت شرکت تحت نامش بر مبنای فیس بوک خواهد بود. وی دانش آموخته دانشگاه هاروارد در رشته روانشناسی است و از هوش و استعداد خاصی در بازاریابی و تبیلغات برخوردار است از جمله کارهای وی که منجر به صریب نفوذ بیشتر فیس بوک در جامعه امروزی و در بین کاربران شد کشاندن مناظرات انتخاباتی سال ۲۰۰۸باراک اوباما و طرفداران دو جناح به فیس بود بود و نیز آوردن انجمن جهانی اقتصادی داووس به این شبکه اجتماعی.

 

شاید نتوان وی را با مارک زوکربرگ و استیو جابز مقایسه کرد اما بدون شک از قدرتمندترین و تاثیرگذارترین زنان فعال در حوزه وب می باشدmostajar.

 

 

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=1277

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.