2

جهاد اقتصادی چرا؟

  • کد خبر : 1104
  • ۰۲ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۹:۲۶

                                            جهاد اقتصادی چرا؟   اسلام در سال اول هجری با تشکیل حکومت در مدینه تجلی سیاسی خویش را به نمایش گذاشت و پیامبر ص با تلاش خستگی ناپذیر خود سعی کرد همه جانبه بودن اسلام را به منصۀ ظهور آورد . ده سال تمام تئوری سیاسی ،اقتصادی ،فرهنگی حکومت نبوی در عرصۀ داخلی و […]

                                            جهاد اقتصادی چرا؟

 

اسلام در سال اول هجری با تشکیل حکومت در مدینه تجلی سیاسی خویش را به نمایش گذاشت و پیامبر ص با تلاش خستگی ناپذیر خود سعی کرد همه جانبه بودن اسلام را به منصۀ ظهور آورد .

ده سال تمام تئوری سیاسی ،اقتصادی ،فرهنگی حکومت نبوی در عرصۀ داخلی و بین المللی تجربه شد ؛اما زمان کوتاهی بود تا همه ابعاد آن جلو ه گر شود ، حداقل یک دورۀ زمانی حکومت علی ع لازم بود تامردم به خوبی تمامی زوایای یک حکومت دینی را در یابند ؛اما جریان سقیفه و سپس معضلات فراوانی که بر سر راه اسلام حقیقی ظاهر شد توفیق تحقق اهداف بلند حکومت اسلامی را مسدود ساخت.

 

باایجاد حاکمیت بنی امیه و بنی العباس قریب ششصد سال حکومتی به نام اسلام بر پا بود که هیچ سنخیتی با اسلام حکومتی پیامبر ص نداشت و حتی زاویۀ عمیقی نیز به مرور به وجود آمد که حتی دانشمندان و صاحبنظران اسلامی را نیز به اشتباه انداخت .

امام باقر و امام صادق علیهماالسلام در فرصت کوتاهی که به دست آوردند به تئوری پردازی مبانی فکری اسلام ناب پرداختند و ذهنیت علمی جدیدی به جوامع علاقه مند به روشهای نوین علمی، اعتقادی،فلسفی؛و حکومتی ارائه دادند ، ولی متأسفانه با ظهور نحله های فراوان که درون مذهب به وجود آمده بود ،حتی انقلابات و نهضتهای دینی نیز روش واحدی که بتواند اثبات کنندۀ توانایی اسلام برای ادارۀ زندگی بشر باشد نتوانستند ارائه نمایند .

با ظهور رنسانس در اروپا و فاصله گرفتن نخبگان و روشنفکران از مذهب و صدور این تفکر به جوامع اسلامی آرام آرام فاصلۀ دین و زندگی به عنوان یک باور در میان صاحبان اندیشه و نوگرایان جوامع دینی رسوخ پیدا کرد ؛بگونه ای که حتی انقلابیون و دانشمندان دینی نیز داعیۀ تشکیل حکومت را از دست دادند و یا در زمان غیبت امام عصر عج ناممکن تلقی نمودند .

انقلاب کمونیستی روسیه و تئوریهای ارائه شده توسط لنین و استالین، این ذهنیت را تقویت نمود که دین نمی تواند به ادارۀ جهان بپردازد بلکه دین افیون ملتهاست و حتی به عنوان ترمزی قوی سرعت انقلابات را گرفته و مانع تحول و دگرگونی دراجتماعات بشری بوده؛ ونه تنها نمی تواند به رشد علمی و اقتصادی کمک کند بلکه تولید رکود و سستی نموده و رخوت اجتماعی را باعث می گردد ؛بنابر این یک انقلاب برای اینکه بتواند به نتیجه برسد همزمان که مبارزه با استبداد می کند با دین نیز باید بجنگد .

این تصور جدایی دین با سیاست را مدیریت نمود و اجازه نداد سیاستمداران و مبارزان به نام دین در عرصۀ ایجاد تحول به میدان بیایند.

امام خمینی ره در پایان قرن بیستم مردانه به میدان آمد و تلاش کرد با طرح تئوری اسلام جعفری و ولایت علوی مفهوم واقعی از ولایت که همانا سرپرستی و حاکمیت معنوی است را به صحنۀ عمل بیاورد ، امت اسلام نیز با همذات پنداری با رهبری خویش به دنبال او به میدان آمد و ضمن نفی استبداد و مبارزه با استکبار، حکومت اسلامی را در قالب انقلاب اسلامی به عنوان یک شعار ملی مطرح ساخت ؛ وبدینوسیله روح جدیدی را در کالبد اجتماع اسلامخواهان و دین باوران بوجود آورد . این شعار در مدت کوتاهی به اقصا نقاط جهان منتشر شد و سرعت فروپاشی نظام کمونیستی را باعث گردید .نظام سلطه که خطر توسعۀ اسلام حکومتی را دریافته بود از طریق جنگ و تجزیه طلبی و نفاق پروری و نفوذ و کمک به حاکمیت طرفداران لیبرال دموکراسی و نفی امکان عملی داشتن اندیشۀ امام و…توانست سرعت حرکت انقلابی جمهوری اسلامی در مسیر رساندن جامعه به یک مدینۀ فاضلۀ دینی را سد کرده و اجازه ندهد عملی بودن دین را به اثبات رساند .

در این میان رهبری داهیانه حضرت آیه الله  العظمی خامنه ای مدظله  توانست با طرح مقابله باشبیخون فرهنگی ،نهضت نرم افزاری ،نهضت علم و فن آوری ،تولید علم بومی و فرار از علوم ترجمه ای به خصوص در زمینۀ علوم انسانی کشور ایران را به سوی ایجاد دهۀ پیشرفت و عدالت هدایت کرده و باور عمومی اندیشمندان به سوی مقاومت همه جانبه از مفاهیم بلند اسلام ناب را تقویت نماید.

هم اینک با طرح موضوع جهاد اقتصادی به عنوان شعار محوری سال ۱۳۹۰   افق جدیدی برای دفاع از شعار توانمندی اسلام برای ادارۀ زندگی و معیشت مردم جهان گشوده شده است .اگر سردمداران حکومت جمهوری اسلامی و مردم مسلمان ما بتوانند در یک جهاد اقتصادی الگویی عملی از یک اسلام حکومتی به جهانیان نشان دهند همۀ شعارهای لیبرال دموکراسی و همۀ شعارهای کمونیستی و سوسیالیستی و همۀ ادعاهای برآمده از رنسانس را ابطال نموده و در شرایطی که جهان به شدت از مشکلات اقتصادی رنج می برد و مدعیان اقتصاد جهانی دستهای خودرا بالا برده و ناتوانی خویش را به ملتها اثبات نموده اند ؛ روشی نوین و موفق را تجربه خواهند نمود که این موج گرایش به اسلام عزیز را تسریع خواهد کرد و راه بر تحقق حکومت واحد جهانی توسط حضرت مهدی عج راهموار خواهد نمود .

البته چنانکه رهبری فرمودند شاه بیت این موفقیت در گرو عوامل زیر است :

۱- روحیۀ جهادی

۲- استقرار معنویت

۳- مبتلانشدن کشور به مسائل حاشیه ای

۴- حفظ اتحاد و انسجام ملی

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=1104

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.