3

جهاد اقتصادی مبارزه است یا…

  • کد خبر : 1103
  • ۱۴ فروردین ۱۳۹۰ - ۲۰:۲۵

آنچه از مفهوم جهاد در فرهنگ لغت قابل فهم است به معنی کار باصعوبت و مشقت است .در اقرب الموارد آمده است که تلاش توأم با رنج راجهاد می گویند.بنابر این بکار انداختن تمام قوت و قدرت همراه با سختی و مشقت و کوشش خستگی ناپذیر راجهاد می گویند.  در قرآن کریم آیات متفاوتی جهت بیان این مفهوم قابل رویت است که می […]

آنچه از مفهوم جهاد در فرهنگ لغت قابل فهم است به معنی کار باصعوبت و مشقت است .در اقرب الموارد آمده است که تلاش توأم با رنج راجهاد می گویند.بنابر این بکار انداختن تمام قوت و قدرت همراه با سختی و مشقت و کوشش خستگی ناپذیر راجهاد می گویند. 

در قرآن کریم آیات متفاوتی جهت بیان این مفهوم قابل رویت است که می توان به برخی از آنها اشاره کرد:

جاهدت ً العَدًوٌ  (بقره ۲۱۷)در جنگ بادشمن مشقت را بر خود هموار کردم. وَمَن جاهَدَ فَاِنًمایًجاهِدً لنفسه…(عنکبوت ۶)هرکه تلاش کند و خود را به زحمت اندازد فقط برای خویش تلاش می کند.

وفضل الله المجاهدین علی القاعدین اجرا عظیما(نساء۹۵)و خداوند تلاش کنندگان و آنانکه خود را برای خدا به زحمت می اندازند بر نشستگان برتری داده است .

بنابراین جهادگران اقتصادی نشستگان بر سفره ناز و نعمت نیستند که هیچگونه رنج و سختی را به خود راه نمی دهند، مجاهدان مفت خواران و فرصت طلبان نیستند که نان را به نرخ روز می خورندو هیچ درد و رنجی را حس نمی کنند.

مجاهدت لازمه اش ترک خواب و خوراک وپذیرش سختیها و دردهای فراوانی است که برجان و روح وارد می شود .

جهاد لازمه اش غیرت و حمیت و شجاعت است و ترک هوسها و راحت طلبیها.

یادمان نرفته است مجاهدان صدر اسلام که دانه خرمایی را دست بدست می کردند و یا جرعه آبی را به رزمنده دیگری می بخشیدندو خود به شهادت می رسیدند.

فراموش نکرده ایم رزمندگان دفاع مقدس که جان باارزش خویش رابر کف دست گرفته و مشتاقانه به سوی شهادت آغوش می گشودند.

پس آنکه داعیه جهاد دارد باید از جان و آبرو ومال وسرمایه و زن و فرزند خالصانه بگذرد ،از سرزنش سرزنش کنندگان نهراسد و عاشقانه و با انگیزه به سوی آرمانها حرکت کند 

بنابر این افسران و سربازان جنگ اقتصادی باید خود و منافع خویش را نبینند ،به دنبال سودجویی و منفعت شخصی نباشند ، شجاع و با انگیزه باشند و صحنه را برای سوء استفاده دشمن

خالی نکنند  . همیشه مهیا بوده وآموزش لازم را برای جهاد دیده باشند .نقشه راه داشته باشند و در حرکت خستگی ناپذیر و باپشتکار باشند .

آنوقت است که معلوم می شود جهاد اقتصادی خوب فهمیده شده است .

                                                                                                                  میرمرشدی

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=1103

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.