2

ترور برای تحول

  • کد خبر : 1371
  • ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۶:۲۸

         درحالی‌که نروژی‌های بهت‌زده با پیامدهای مرگبارترین حملات تروریستی پس از جنگ جهانی دوم دست و پنجه نرم می‌کنند، تصویری از عامل این جنایت و انگیزه‌های وی تدریجاً از لابه‌لای اعتراف‌ها و نوشته‌های وی ترسیم شده است. پلیس نروژ اطلاعات کامل‌تری درباره آندرس برینگ بریویک ۳۲ساله داده‌ است. او همان کسی است که جمعه‌شب […]

        

درحالی‌که نروژی‌های بهت‌زده با پیامدهای مرگبارترین حملات تروریستی پس از جنگ جهانی دوم دست و پنجه نرم می‌کنند، تصویری از عامل این جنایت و انگیزه‌های وی تدریجاً از لابه‌لای اعتراف‌ها و نوشته‌های وی ترسیم شده است.

پلیس نروژ اطلاعات کامل‌تری درباره آندرس برینگ بریویک ۳۲ساله داده‌ است. او همان کسی است که جمعه‌شب با تیراندازی به جمع جوانان شرکت‌کننده در یک همایش حزبی در نروژ ۸۴ جوان و نوجوان را کشت. ساعتی پیش از این حمله هم انفجاری در نزدیکی دفتر نخست‌وزیری و دیگر وزارتخانه‌های نروژ در اسلو روی داد که اکنون پلیس می‌گوید، این انفجار هم کار این جوان بوده‌است.

ظهور خشونت‌آمیز بنیادگرایی مسیحی پلیس این مرد را یک مسیحی‌ بنیادگرا معرفی کرد که به گفته دوستانش عاشق اسلحه بوده و دلمشغولی شدیدی نسبت به آنچه تهدید چندفرهنگ‌گرایی و مهاجرت مسلمانان تلقی می‌کرده، داشته است. به گزارش منابع خبری، با گذشت ۳ روز از این حادثه هولناک، اکنون آمار تلفات انفجار در اسلو و تیراندازی در جزیره‌ای کوچک نزدیک پایتخت نروژ به ۱۰۰نفر کشته و ۹۷ نفر زخمی رسیده و این در حالی است که پلیس همچنان به‌دنبال ۵ نفر دیگر در این جزیره می‌گردد که از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست اما به‌نظر می‌رسد که کشته شده باشند.

‌گیر لیپستاد وکیل بریویک گفت انگیزه بریویک از این اقدام، به راه انداختن انقلاب در جامعه نروژ بوده است. به گفته لیپستاد، بریویک معتقد است کارش هولناک اما ضروری بوده است. وی تصریح کرد بریویک می‌خواست به جامعه و ساختار جامعه حمله کند. وی به ارتکاب عمل تروریستی متهم شده و امروز در دادگاه حاضر می‌شود. براساس قانون نروژ، بریویک حداکثر به ۲۱ سال زندان محکوم خواهد شد اما این محکومیت را می‌توان هر بار ۵سال تمدید کرد. هارالد پنجم پادشاه نروژ و ملکه سونیا و نخست‌وزیر ینس استولتنبرگ دیروز در کلیسای جامع اسلو در مراسم یادبود کشته‌شدگان این حادثه شرکت کردند. آنان با خانواده‌های قربانیان دیدار کردند و به آنان دلداری دادند.

به گفته منابع پلیس، از آندرس برینگ بریویک منشوری ۱۵۰۰صفحه‌ای به دست آمده است که در آن وی جزئیات آماده شدن خود را برای این عملیات قدم به قدم تشریح کرده و خواستار جنگ مسیحیان برای دفاع از اروپا در برابر تسلط مسلمانان شده است. این منشور عقیدتی که همان روز حمله روی اینترنت قرار گرفته است، به نخبگان اروپایی، چندفرهنگ‌گرایان و کمک‌کنندگان به روند اسلامی‌شدن، حمله و آنان را به خاطر آنچه اعمال خیانت‌آمیز می‌خواند، به مجازات تهدید می‌کند.

پلیس هنوز تأیید نکرده است که این منشور بزرگ نوشته بریویک باشد اما وکیل وی گفت بریویک سال‌ها روی آن کار کرده است. اکنون مردم نروژ از این نگران هستند که بریویک به تنهایی عمل نکرده و همدستانی نیز داشته باشد. وی در منشور عقیدتی خود بروز منازعه‌ای را پیش‌بینی می‌کند که بیش از یک میلیون نفر را کشته یا زخمی خواهد کرد و می‌افزاید زمان گفت‌وگو به پایان رسیده و زمان مقاومت مسلحانه فرارسیده است.

این منشور عقیدتی که ۲۰۸۳: اعلامیه استقلال اروپا نام دارد، لیبرالیسم و چندفرهنگ‌گرایی را با مارکسیسم فرهنگی یکسان می‌داند که به اعتقاد نویسنده تمدن اروپایی را نابود می‌کند.

توماس هگهامر کارشناس تروریسم در مؤسسه تحقیقات دفاعی نروژ گفت این منشور عقیدتی شباهت غریبی با عقاید اسامه بن‌لادن و دیگر رهبران القاعده دارد، هر چند که از دیدگاه مسیحی نوشته شده است، نه اسلامی.

آندرس برینگ برویک نروژی الاصل است و در جزیره اوتوئیا، واقع در شمال غرب اسلو، دستگیر شد.

وی در حالی که اونیفورم پلیس بر تن داشته به سوی افراد شرکت کننده در اردوی حزب کارگر که بیشتر آنان نوجوان بودند تیراندازی کرده است.

 عامل ترور‌های اسلو کیست؟وکیل اندرس برینگ برویک، متهم اصلی در حملات دوگانه روز جمعه در نروژ، می گوید موکلش مسوولیت این وقایع را پذیرفته و گفته است که اقداماتش “وحشتناک” ولی “ضروری” بوده است.
به گزارش بی بی سی ،حملات دوگانه روز جمعه در نروژ که شامل انفجار بمب در مرکز اسلو و تیراندازی به شرکت کنندگان در اردوی نوجوانان حزب حاکم در جزیره ای در خارج از پایتخت نروژ بود، ۹۲ کشته و صدها زخمی برجا گذاشته است.

وکیل برویک افزود موکلش قصد دارد دوشنبه در دادگاه درباره این حملات توضیح دهد.

پلیس احتمال می دهد که فرد دیگری در این حملات با آقای برویک همدست بوده است.

پلیس می گوید از سرنوشت چند نفر هنوز خبری در دست نیست و ممکن است این افراد برای نجات جان خود در تیراندازی های جزیره اوتوئیا، خود را به آب انداخته و غرق شده باشند.

این حملات پر تلفات ترین حادثه در نروژ از زمان جنگ جهانی دوم است و باعث بهت مردم این کشور شده است.

پادشاه و ملکه نروژ و ینس استولتنبرگ، نخست وزیر این کشور، با بستگان قربانیان این حمله به اردوی تابستانی نوجوانان ابراز همدردی کرده‌اند.

نخست وزیر نروژ بعد از دیدار با نجات‌یافتگان و بستگان آنها گفت که در این ملاقات‌ها “عمیقا متأثر” شده است.

در حالی که تحقیقات بر سر این رویدادهای خونین ادامه دارد، جزئیات بیشتری در باره متهم اصلی منتشر شده است.

در کلیپ ویدئویی در سایت یوتیوب، تصاویری از اندرس برینگ برویک دیده می شوند که در یکی از آنها او اسلحه خودکاری در دست دارد.متهم حملات نروژ: کارم وحشتناک اما ضروری بود

به گزارش رسانه‌های محلی، فرد متهم که الان در بازداشت پلیس است، با راستگرایان افراطی ارتباطاتی داشته است.

نیروهای پلیس جمعه شب آپارتمان اندرس برینگ برویک را در اسلو بازرسی کرده‌اند و بازجویی از او همچنان ادامه دارد.

گفته می‌شود بریویک عضو یک محفل اینترنتی نئونازی‌های سوئد به‌نام نوردیسک بوده است که هدف خود را تقویت هویت، فرهنگ و سنن شمال اروپا می‌داند.

به گفته رئیس پلیس نروژ، دولت نروژ در گذشته با گروه‌های نئونازی مشکلاتی داشته است، ولی تصور می‌شد که چنین گروه‌های افراط گرایی تا حد زیادی تضعیف شده‌اند و دیگر تهدیدی جدی به شمار نمی‌روند.

انفجار و ترور در نروژ در اولین لحظات بعد از حادثه، بسیاری را در جوامع اسلامی اروپا نگران کرده بود؛ «نکند این بار هم یکی از اسلام‌گرایان افراطی عامل مرگ مردم بوده است». این بار اما قاتل، یک اسلام‌گرا نیست، یک نروژی‌الاصل به‌نام «آندرس برینگ» است که گفته می‌شود با افراطی‌های ضد مسلمان نروژ در ارتباط بوده است. حالا کشور اعطا کننده جایزه صلح نوبل، در شرایط صلح ‌آمیزی نیست.

این تروریست راست افراطی و ضد ملسمان اما از خود اثری در اذهان عمومی گذاشته که تا مدت‌ها فراموش نمی‌شود. به گفته «یورونیوز»، شاهدان گفته‌اند که «برینگ» که لباس پلیس بر تن داشته به سوی افراد شرکت کننده در اردوی تابستانی حزب کارگر تیراندازی کرده است.

چند سال پیش و با انتشار مجموعه کارتون‌های معروف «دانمارکی» و تمایل بسیاری از نشریات دست راستی اروپا به بازنشر آن کارتون‌ها، جوی قطبی شده در اروپا و کشورهایی که گروه‌های راست افراطی ضد مهاجر و به‌ویژه ضد مهاجران مسلمان قدرت  بیشتری پیدا کرده بودند، به‌وجود آمد. به دنبال واکنش‌های بسیار تند در برخی از کشورهای اسلامی نسبت به انتشار این کارتون‌ها و حمله به نمایندگی‌های دانمارک در کشورهای مسلمان، میزان هم‌دلی با برخی از راست‌گرایان مخالف توزیع امکانات کشورهای‌شان میان مهاجران مسلمان افزایش یافت. رفتار مسلمانان افراطی در هلند و دانمارک و تلاش برای ترور یکی از کارتونیست‌های دانمارکی نیز کمکی به وجهه جوامع اقلیت مسلمان نکرد.

پلیس نروژ گفته است که بر اساس یک «مانیفست» ۱۵۲۴صفحه‌ای منتشر شده در اینترنت(در روز این حمله)، حمله برای انتقام از «اروپاییان بومی» بوده است که که به «میراث» خود خیانت کرده‌اند وبرای «اعمال خیانت‌آمیز» خود مجازات می‌شوند. به گزارش اسوشیتد پرس، پلیس هنوز تایید نکرده است که این متن را تروریست ۳۲ساله نوشته است یا نه.

حزب کارگر نروژ که اردوی جوانانش هدف حمله این افراطی راست‌گرا بوده است،

به گفته پلیس و وکیل برینگ، او به عاملیت انفجار و تیر اندازی در جزیره «اتویا» اعتراف کرده است. بر اساس گفته وکیلم برینگ می‌خواسته عامل بروز انقلابی اجتماعی در کشورش باشد.

همچنین در روز انفجار، ویدیویی در یوتیوب منتشر شده بود که یادآور تقابل مسیحی‌ها و مسلمانان در جنگ‌های صلیبی بود. پلیس نروژ هنوز تایید نکرده که این فیلم ارتباطی با آندرس برینگ داشته است یا نه.

حالا نگرانی‌ها در اروپا شکل جدیدی گرفته است. این بار اسلام‌گرایان عامل ترس و وحشت نیستند. راست‌گرایانی هستند که موافقان مهاجرت مسلمانان به کشورهای‌‌شان را هدف گرفته‌اند

mostajar.

 

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=1371

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.