3

بفرمایید میوه سالم

  • کد خبر : 1228
  • ۰۵ تیر ۱۳۹۰ - ۵:۰۳

                    بسیاری از ما روزانه انواع میوه ها و محصولاتی که به روشهای سنتی یا گلخانه ای تولید شده اند مصرف می کنیم و هدف اصلی ما از این کار تامین نیازهای بدن و رساندن ویتامینهای لازم برای سلامت بدن است اما غافل ازآنکه سالانه میزان قابل توجهی سم وارد بدنمان می کنیم. کارشناسان […]

                    بسیاری از ما روزانه انواع میوه ها و محصولاتی که به روشهای سنتی یا گلخانه ای تولید شده اند مصرف می کنیم

و هدف اصلی ما از این کار تامین نیازهای بدن و رساندن ویتامینهای لازم برای سلامت بدن است اما غافل ازآنکه سالانه میزان قابل توجهی سم وارد بدنمان می کنیم.

کارشناسان یکی از علل افزایش بیماریهای سرطانی در جامعه را استفاده بیش از حد از سم در پروسه تولید محصولات غذایی و کشاورزی می دانند و به همین دلیل در سالهای اخیر توجه به روشهای مدرن در کشاورزی و تولید محصولات سالم و ارگانیک جدی شده است.

هر چند شمار زیادی از مردم محصولات ارگانیک را به لحاظ طعم  و مزه نمی پسندند اما واقعیت این است که در عصر مدرن امروزی در بعضی موارد چاره ای نیست.

تولیدات ارگانیک که از آنها با نام تولیدات زیستی هم یاد می شود محصولاتی است که تولید کنندگان آن ها باید از مجموعه استانداردهای معین پیروی کنند تا سلامت محصول و به تبع آن سلامت محیط زیست و انسان تضمین شود.  

 

  آمارها نشان می دهد سالانه حدود ۲۵ میلیون لیتر انواع سم در مزارع  و باغهای کشور مصرف می شود و با توجه به این که تولیدات این بخش را جمعیت ۷۵ میلیون نفری کشور مصرف می کنند بطور میانگین به ازای هر سه نفر ایرانی یک  لیتر سم در تولید محصولات کشاورزی به کار رفته است   به گفته دبیر کمیته راهبردی محصولات سالم و ارگانیک وزارت جهاد کشاورزی تا پایان برنامه پنجم توسعه حداقل ۲۵درصد از سطوح تولید کشاورزی با هدف افزایش کیفیت محصولات تحت پوشش مبارزه غیرشیمیایی و تلفیقی با آفات و استفاده از کودهای آلی و زیستی قرار می گیرند که بدین ترتیب می توان امیدوار بود گام بلندی برای تولید محصول سالم و ارگانیک در کشور برداشته شود.   استان قزوین با داشتن قابلتهای بسیار مطلوب کشاورزی و جایگاه مناسب در تامین بسیاری از فرآورده های کشاورزی کشور به عنوان پایلوت تولید محصولات ارگانیک انتخاب و معرفی شده است و اقدامات خوبی برای تولید محصولات سالم در این استان انجام شده است.   این استان با داشتن ۴۶۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی سالانه سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصولات مختلف تولید می کند و فعالیت ۸۶ هزار بهره بردار در این بخش موجب شده است تا حدود 25 درصد اشتغال استان در کشاورزی محقق شود.   در حال حاضر تنها ۱۰ درصد از سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصول زراعی و باغی تولیدی این استان به صورت ارگانیک و سالم تولید می شود و طبق گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در برنامه پنجم توسعه قرار شده است نیمی از این محصولات با روشهای جدید بدون سم و سالم تولید شود.   این کار بزرگ اقدامی عملی در تامین سلامت جامعه و کاهش هزینه های جانبی در بخشهای دیگر بویژه درمان و مشکلات ناشی از آن است.   پایلوت شدن استان قزوین در بخش تولید محصولات ارگانیک و سالم موجب شده است تا با اجرای طرحهای اساسی و مهمی که هر از گاهی با بازدید خبرنگاران رسانه های گروهی کشور مورد ارزیابی قرار می گیرد روند اجرا از شتاب خوبی برخوردار شود.   در استان قزوین تاکنون تولید محصولات سالم در چند مجتمع کشت و صنعت و گلخانه اجرایی شده است که در بازدید از این مراکز با مدیران و سرمیاه گذاران این واحدها نیز گفقتگو کردیم تا نظر تولید کنندگان محصولات سالم را نیز جویا شویم.   مجتمع کشت و صنعت احسانی شامل مزرعه گندم، دامداری، گلخانه های مدرن و باغات میوه، مجتمع کشت و صنعت نگین و گلخانه مدرن و ارگانیک نارگل و مجتمع بزرگ کشت و صنعت دشت زر از واحدهایی است که تولید محصول سالم در آنها آغاز شده است.    خانم گروسی صاحب گلخانه مدرن و ارگانیک نارگل که فضایی بیابانی را با تلاش و همت شایسته خود در اطراف شهر قزوین را به منطقه ای آباد تبدیل کرده است در گفتگو با خبرنگار مهر در قزوین اظهارداشت: درگلخانه هفت هزار مترمربعی خود انواع خیار، کاهو، گوجه و کلم سالم تولید می کنم که تلاش می کنم آن را توسعه دهم.   و

 

ی افزود: در مزرعه پنج هکتاری نیز ۱۷ نوع محصول کشت شده است که بامیه، لوبیا، پیاز طلایی، بادنجان، کدو، خربزه، هندوانه، طالبی باروش ارگانیک تولید می شود و تصمیم گرفته ام تا با تولید محصول سالم به سلامت جامعه کمک کنم.   این بانوی سخت کوش که چهره اش گویای عشق و علاقه و همت والای یک زن با پشتکار است افزود: در این مجتمع هشت نفر به صورت مستقیم و ۲۰ نفر غیر مستقیم مشغول کارهستند.   مردم تفاوت محصولات ارگانیک و عادی را نمی دانند   گروسی تصریح کرد: مهمترین دغدغه ما عدم آشنایی مردم با میوه و محصولات سالم است و به همین دلیل زیاد استقبال نکرده اند و این کار ما را با مشکل مواجه می کند.   این تولید کننده محصولات سالم تصریح کرد: اگر مردم بدانند که عوارض سموم شیمیایی استفاده شده در کشاورزی سنتی چقدر زیانبار است و خوردن غذای سالم در دراز مدت از نظر اقتصادی برای آنها چقدر ارزش دارد استقبال بیشتری از این محصولات خواهند کرد و این کار انگیزه تولید کنندگان را نیز بالا می برد.   وی پیشنهاد کرد عرضه محصولات سالم از مراکز عمومی مانند هتلها، حمل و نقل عمومی و در سفرهای خارجی در داخل هواپیماها آغاز شود تا بتدریج در سایر مناطق گسترش یابد.  

 

  مصطفی نوروزی مدیر گلخانه بهاران تولید کننده دیگری است که واحد خود را به تولید محصول سالم اختصاص داده است.   نوروزی گفت: در ۱۸ هزار فضای گلخانه ای تولید سالانه ۳۰۰ تن انواع گوجه و خیار درختی، فلفل و توت فرنگی را به روش مدرن آغاز کرده ام که روش مبارزه با آفات در این واحد به صورت بیولوژیک است.   وی در خصوص مزایای این روش مبارزه با آفات اظهارداشت: عدم استفاده از سموم شیمیایی، کاهش هزینه سم زدایی، تولید محصول سالم و افزایش بهره وری از مهمترین مزایای مبارزه بیولوژیک است.   نوروزی گفت: این مجموعه با ۴۰۰ میلیون تومان سرمایه گذاری و اشتغالزایی ۱۲ نفر راه اندازی شده است.   بازاریابی کلید حل مشکلات تولید محصولات ارگانیک   این گلخانه دار هم ضمن تقدیر از کمک های دولت و سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین برای اجرای طرحهای نوین کشاورزی بازاریابی محصول را در گسترش تولید محصولات ارگانیک مهم می داند.    در مجتمع کشت و صنعت دشت زر نیز با مدیر واحد هم صحبت شدیم . این مجموعه کشاورزی با ۳۲ هکتار باغ انگور به روش ایستاده، ۱۷ هکتار باغ میوه با تولید بادام، زردآلو، شلیل، سیب، آلو و آلبالو، فعالیت می کند.   فریبرز ضرغام مدیر این مجتمع ۱۵۰ هکتاری که از تولیدکنندگان تحصیل کرده در خارج و آشنا به علم روز کشاورزی است مجموعه ای زیبا و مدرن از کشاورزی مدرن را فراهم کرده که تحسین هر بیننده را جلب می کند.   ضرغام گفت: در باغ انگور مدرن سالانه ۵۰۰ تن انگور با کیفیت بسیار خوب تولید می شود و در باغات این مجتمع نیز سال قبل ۳۰ تن میوه و از مزارع ۱۳ تن ذرت برداشت شد.   وی افزود: از ۳۲ هکتار باغ انگور طرح بیولوژیک تولید انگور در ۱۶ هکتار به صورت پایلوت اجرا شده که فواید زیادی داشته است.   ضرغام یادآورشد: امروز دنیا به سمت کاهش مصرف سموم در بخش کشاورزی می رود و مردم جهان خواهان میوه های سالم هستند و ما نیز برای کاهش هزینه خرید سموم مختلف، کم کردن هزینه کارگر، سمپاشی، ضایعات و تولید محصولی خوش طعم، سالم و خوش رنگ بهترین روش را استفاده می کنیم و با کمال میل در صورت همکاری سازمان جهاد کشاورزی مابقی مزارع انگو را به روش مدرن تبدیل خواهم کرد.   وی که دارای یک بارگاه فرآوری کشمش بهداشتی است یادآورشد: در این بارگاه در یک دوره ۲۴۰ تن کشمش تولید کردیم و محصول تولید بسیار بازارپسند و سالم بود.   تا ۵ سال آینده نیمی از محصولات قزوین ارگانیک خواهند شد   رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین هم در این خصوص گفت: با برنامه ریزی انجام شده در پنج سال آینده بیش از نیمی از محصولات کشاورزی استان معادل یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن به صورت سالم و ارگانیک تولید خواهد شد.   محمد رضا صفری اظهارداشت: توسعه پایدار کشاورزی و منابع طبیعی و افزایش تولید محصولات کشاورزی با نگاه تامین امنیت غذایی و رشد سرمایه گذاری در مناطق روستایی و عشایری از

 

سیاست های وزارت جهاد کشاورزی است که در استان قزوین با جدیت دنبال می شود.   صفری تصریح کرد: توسعه پایدار و امنیت غذایی به تولید محصول سالم نیازمند است و با مدیریت درست و اصولی در کشت و بهره گیری مناسب از نهاده های کشاورزی می توان از همه ظرفیتهای این بخش استفاده کرد.   وی گفت: در موضوع امنیت غذایی سلامت غذا و محصول بسیار مهم است و فرآیند تولید از مزرعه تا سفره مردم باید اصلاح شود و در این زمینه رشد سرمایه گذاری و تولید محصول سالم نقش مهمی دارد.   تولید برند محصول سالم ضروری است   این مسئول یادآورشد: با تولید برند محصول سالم می توانیم ضمن معرفی کالای مرغوب و سالم به مصرف کنندگان در بازارهای جهانی هم حضور پیدا کنیم و برای تحقق این امر باید تولید محصول سالم در روستاها و مناطق مختلف کشور جدی گرفته شود.  

 

  صفری بیان کرد: امسال تولید برند محصولات سالم را در استان پیگیری می کنیم و امیدواریم به نتایج اجرایی دست پیدا کنیم.   تغییر نگرش مردم به مصرف محصول سالم ضروری است   وی تغییر نگرش مردم و مدیران در تولید و مصرف محصول سالم را در شرایط کنونی مهم ارزیابی کرد و اظهارداشت: باید مردم را با مزایای مصرف محصول سالم آشنا کنیم که اگر این اتفاق بیفتد و مردم از خرید و مصرف محصولات کشاورزی سالم و ارگانیک استقبال کنند بطور حتم سرمایه گذاری در تولید این نوع محصول هم افزایش یافته و ضمن اقتصادی شدن تولید این نوع محصول، سلامت جامعه در آینده نیز تضمین می شود.   رئیس سازمان جهاد کشاورزی نقش رسانه ها در اطلاع رسانی و گرایش مردم به مصرف غذای سالم را انکار ناپذیر دانست و گفت: متاسفانه مصرف کالاهای ناسالم همه ساله هزینه های درمانی هنگفتی را برای مردم و دولت ببار می آورد که با فرهنگ سازی توسط رسانه ها و حرکت در مسیر تولید و مصرف محصولات کشاورزری سالم و ارگانیک می توانیم با کاهش هزینه های درمانی مردم سلامت جامعه را محقق کنیم و با استقبال مصرف کنندگان تولید کنندگان را به تولید محصول ارگانیک و سالم تشویق کنیم.   صفری تصریح کرد: قزوین با داشتن بستر ۵۰ ساله کشاورزی مدرن در سالهای اخیر حرکت پر شتابی را در زمینه تولید محصول سالم آغاز کرده و با بهره گیری از دانش روز کشاورزان علاقمند، کارهای ارزشمندی را انجام داده است.   این مسئول گفت: از پنج سال قبل تولید اولین مرغ بدون آنتی بیوتیک در استان آغاز شد و سه سال پیش هم با صدور اولین مجوز تولید این محصول گامی در تحقق محصولات ارگانیک برداشته شد.   صفری یادآورشد: این حرکت در گلخانه های استان قزوین هم آغاز شده و اجرای طرح تولید انگور بدون مواد شیمیایی در چند هزار هکتار مزرعه انگور در شهرستان بوئین زهرا در حال اجراست.   استان قزوین پایلوت توسعه پایدار کشاورزی   رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در ادامه این گفتگو اظهارداشت: با سفر وزیر جهاد کشاورزری و نیز بررسی توانمندی های کشاورزی قزوین این استان به عنوان پایلوت کشاورزی مدرن و محصولات ارگانیک انتخاب شد و با اجرای چند طرح مهم از جمله مبارزه بیولوژیک با آفات در گلخانه ها و مزارع انگور فعالیت این بخش شتاب گرفته است.    صفری گفت: مطالعه تولید هشت محصول سالم در استان آغاز شده و با تشکیل شرکتهای تولیدی محصولات ارگانیک آینده روشنی در انتظار کشاورزی استان است.    وی افزود: در باغستانهای سنتی استان تا حد ممکن به سمت مبارزه غیر شیمیایی پیش رفته ایم و با حذف یارانه سموم این اعتبارات در بخش مبارزه غیرشیمیایی اختصاص یافته است.   600 میلیون تومان اعتبار مبارزه غیرشیمیایی   صفری از اختصاص ۶۰۰ میلیون تومان برای اجرای طرح میارزه غیر شیمیایی در استان خبرداد و گفت: خوشبختانه در حال حاضر تعداد کمی از گلخانه های استان با سموم شیمیایی کار می کنند و

 

اکثر فعالیتها بصورت بیولوژیک انجام می شود و این روند امسال نیز با شدت ادامه خواهد داشت.   وی بازاریابی محصول را بهترین انگیزه برای تولید کنندگان محصولات ارگانیک و سالم ذکر کرد و گفت: با توجه با هزینه تولید محصولات ارگانیک اگر مصرف کنندگان برای حفظ سلامت خود اقبال بیشتری به این نوع محصولات نشان دهند می توانیم امیدوار باشیم که تولید کنندگان بیشتری به سمت تولید این نوع محصول بروند و در دراز مدت شاهد تحقق سلامت کامل جامعه در بخش مواد غذایی و کشاورزی خواهیم بود که هم مصرف کننده و هم تولید کننده را از منافع اقتصادی، روانی و اجتماعی برخوردار خواهد کرد.   رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین یادآورشد: با پیگیری های مداوم  مقرر شده است که در سطح کشور در میادین میوه و تره بار غرفه هایی برای عرضه محصولات سالم و ارگانیک در تهران پیش بینی شود تا زمینه دسترسی مردم به این محصولات فراهم شود که در استان هم این غرفه ها راه اندازی خواهد شد که آغاز خوبی است.   وی تولید هشت نوع محصول سالم از جمله شیر بدون سم، علوفه بدون سم و انگور بدون سم را از دیگر برنامه های امسال سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین دانست.    تولید نیمی از محصولات استان ارگانیک می شود   صفری بیان کرد: در برنامه پنجم توسعه با برنامه ریزی و اختصاص اعتبارات لازم در صدیم نیمی از محصولات تولیدی خود را به صورت ارگانیک و سالم تولید کنیم که این کار بسیار ارزشمند و بزرگ است.   وی افزود: در حال حاضر تنها ۱۰ درصد محصولات استان با روشهای جدید و ارگانیک تولید می شود که با اختصاص پنج میلیارد تومان اعتبار در کشور و تعیین سهم استان امیدواریم این طرحها را محقق کنیم.     محمد حسین مصلحی راد مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین هم در این باره گفت: در مبارزه بیولوژیک به جای استفاده از سم و مواد شیمیایی از حشراتی که دشمنان طبیعی آفات هستند بهره گیری می شود که این کار هیچ ضرری برای انسان ندارد.   وی افزود: در این روش سرعت تجزیه کود حیوانیوضعیت میکرو ارگانیسم خاکی را بالا می برد تا جذب مواد غذاییبرای گیاه آسان تر شود و تولید محصولات سالم بازار مصرف جهانی نیز دارد که تولید را مقرون به صرفه می کند.  

  مصلحی راد یادآورشد: خوشبختانه از سال گذشته که قزوین بهد عنوان پایلوت محصولات ارگانیک کشور شناخته شده شاهد استقبال تولید کنندگان برای حرکت در این مسیر بوده ایم که امیدواریم با تحقق اهداف تعیین شده نسبت به توسعه طرح در سایر نقاط کشور هم اقدام شود.   80 میلیارد تومان برای ۹ طرح سلامت   آپرادات مصلایی دبیر کمیته سلامت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین از محصولات ارگانیک به عنوان بایو نام برد و به خبرنگار مهر گفت: برای اجرای طرح های تولید محصولات ارگانیک باید شرایط منطقه نیز فراهم باشد و آب، خاک و محل اجرای طرح نیز از مواد شیمیایی عاری و پاک باشد.   وی تصریح کرد: محصولات ارگانیک مشتری خاص خود را دارد و باید با فرهنگ سازی بتوانیم مردم را راغب کنیم تا برای حفظ سلامت خود میوه های سالم و ارگانیک مصرف رکنند تا تولید کنندگان نیز برای حرکت در این مسیر راغب شوند.   مصلایی یادآورشد: در اجرای طرح جامع سلامت دو پروژه در بخش کشاورزری استان تعریف شده و  حال حاضر سه گلخانه نیز در استان این طرح را اجرا کرده اند و امسال نیز تولید انگور و کشمش سالم، سبزیجات، زیتون و فرآورده های دامی و سال آینده نیز تولید پسته و قارچ سالم در قزوین در دستور کار قرار د ارد.   وی افزود: سازمان جهاد کشاورزری ۸۰ میلیارد تومان برای مطالعه و اجرای ۹ پروژه سلامت اختصاص داده که تا تیرماه امسال اجرایی می شود.    با وجود اهمیت تولید محصولات سالم و ارگانیک کشاورزی در حفظ محیط زیست، خاک وسلامت جامعه به نظر می رسد هنوز از بسیاری از کشورهای دنیا عقب هستیم اما با چشم انداز خوب ترسیم شده و آغاز اجرای طرحهای مهم در این بخش بویژه در استان قزوین به عنوان پایلوت می توان امیدوار بود که با آگاه سازی کشاورزان اولین گام برای توسعه کشاورزی ارگانیک در کشور برداشته شود.   هدف گذاری برنامه پنجم خیزبلندی است که برخی آن را رویایی ارزیابی می کنند اما کارشناسان مدعی اند که با برنامه ریزی ،حمایت، هدایت و فعالیت های زیربنایی می توان به نتایج مطلوبی رسید چرا که زندگی سالم، ارمغان کشاورزی ارگانیک است.  

          mostajar

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=1228

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.