4

اعلام جمهوری آزاد در شرق عربستان

  • کد خبر : 1342
  • ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۷:۲۷

  در پي اوج گيري فشارها و ظلم و تعدي از سوي رژيم آل سعود به مردم شرق عربستان، ساكنان استان «الشرقيه» اعلام جمهوري آزاد كردند. به گزارش خبرگزاري ها، مردم شرق عربستان با اعلام اين موضوع كه اين منطقه جزو مايملك حكومت وهابي آل سعود نيست، خواستار ايجاد يك حكومت جمهوري شدند. براساس اين […]

 

102409arabie-sauodite

در پي اوج گيري فشارها و ظلم و تعدي از سوي رژيم آل سعود به مردم شرق عربستان، ساكنان استان «الشرقيه» اعلام جمهوري آزاد كردند.
به گزارش خبرگزاري ها، مردم شرق عربستان با اعلام اين موضوع كه اين منطقه جزو مايملك حكومت وهابي آل سعود نيست، خواستار ايجاد يك حكومت جمهوري شدند.
براساس اين گزارش، معترضان با در دست داشتن پارچه نوشته هايي كه بر روي آنها نوشته شده بود، «ما خواهان اعلام جمهوري الاحساء و القطيف» در شرق عربستان هستيم، خواستار اعلام جمهوري اسلامي در منطقه شدند.
اين در حالي است كه رژيم سعودي از وحشت گسترش اعتراض ها به ديگر شهرها سركوب معترضان را شدت بخشيده است.
اعلام جمهوري آزاد در شرق عربستان به شدت سران وهابي آل سعود را به وحشت انداخته است.
از سوي ديگر اعتراض هاي مردمي عليه آل سعود از شرق عربستان به «مدينه منوره» كشيده شده است.
به گزارش شبكه خبري «العالم»، ساكنان شهر مدينه منوره، در اعتراض به سياست هاي سركوبگرانه رژيم آل سعود در شرق عربستان دست به تظاهرات زدند.
براساس اين گزارش، شمار زيادي از مردم مدينه منوره در حرم نبوي تظاهرات و با خانواده هاي افراد بازداشت شده ابراز همبستگي كردند و آزادي «آيت الله نمر باقرالنمر» را خواستار شدند.
تظاهركنندگان تاكيد كردند از خواسته هاي مشروع خود براي دستيابي به عدالت، مساوات، برابري و آزادي زندانيان سياسي كوتاه نخواهند آمد و با راهكارهاي امنيتي رژيم مخالف هستند.
تظاهركنندگان كه با وجود جو پليسي و ارعاب شديد در منطقه از مبارزات برادران و خواهران خود در شرق عربستان حمايت كردند و در حالي كه مشت هاي خود را گره كرده بودند، فرياد مي زدند «هيهات مناالذله»، «لبيك يا حسين» و «الموت للظالمين» (مرگ بر ظالمان).
از سوي ديگر به دنبال اوج گيري خيزش هاي مردمي در شرق عربستان، شهرهاي «القطيف»، «العواميه» و «الربيعه» دستخوش تظاهرات و اعتراضات ضد دولتي در جمعه شب بود. معترضان عربستاني در اين تظاهرات با سر دادن شعارهايي آزادي آيت الله نمر و زندانيان سياسي را خواستار شدند و شعار مي دادند با فدا كردن جان خود تو را آزاد مي كنيم. همچنين تظاهرات ديگري در شهر الربيعه برگزار شد كه در آن مردان، زنان و كودكان شركت داشتند و معترضان با راهپيمايي در خيابان هاي اصلي در حالي كه پلاكاردهايي با مضمون «شيخ نمر آزاد بايد گردد» در دست داشتند، ياد و خاطره شهيدان اعتراضات اخير را گرامي داشتند.
به گفته ساكنان شرق عربستان، سركوب و جنايات آل سعود باعث وحدت و اتحاد شيعه و سني براي دستيابي به اهداف مسالمت آميز مردمي در منطقه شده است و در اين راستا خواسته هاي شيعيان از سوي ساكنان سني مذهب العواميه، القطيف حمايت و به شدت پيگيري مي شود.
در همين حال چند تن از جوانان عربستاني در اعتراض به حضور گسترده نيروهاي نظامي و امنيتي سعودي در منطقه نيمه شب شنبه با پرتاب بطري هاي آتش زا و تيراندازي به سوي يك مركز تجمع نظاميان در العواميه، ترس و وحشت را بر آنان مستولي كردند.
سرلشكر «منصوربن سلطان التركي» سخنگوي امنيتي وزارت كشور عربستان در واكنش به اين موضوع اعلام كرد كه در درگيري نيروهاي نظامي با مهاجمان در مركز پليس العواميه يك تن از آنها كشته شد و سه تن ديگر نيز فرار كردند. به گفته اين مقام سعودي جوان مهاجم عبدالله جعفرالاوجامي نام دارد و تحقيقات در مورد اين حادثه آغاز شده است.
شاهدان عيني نيز از به آتش كشيده شدن سطل هاي زباله و لاستيك در بسياري از خيابان هاي العواميه در جمعه شب براي مقابله با نيروهاي سركوبگر سعودي خبر دادند.
گفته مي شود رژيم سركوبگر آل سعود در چند روز اخير با لغو مرخصي هاي افسران و نظاميان، نيروهاي زيادي را به منطقه گسيل كرده است تا در مقابله با اعتراضات توان ايستادگي داشته باشند. در همين حال، شماري از علما و شخصيت هاي شرق عربستان از شاه سعودي خواستند تا براي حل و فصل اوضاع ناگوار ناشي از اعمال خشونت عليه معترضان دست به اصلاحات بزند.
خطباي نمازجمعه استان الشرقيه نيز با ابراز انزجار از اعمال آل سعود، خواهان توجه به خواسته هاي مردم منطقه از سوي حكومت مركزي شدند.
همچنين بازداشت آيت الله نمر روحاني سرشناس شرق عربستان و سركوب اعتراضات مسالمت آميز مردم از سوي آل سعود با واكنش مسلمانان در ساير كشورها مواجه شده و موجي از اعتراض ها را در پي داشته است.
«صدرالدين القپانچي» امام جماعت حسينيه فاطميه نجف طي سخناني از بازداشت آيت الله نمر ابراز انزجار كرد و گفت: ما سياست هاي سركوبگرانه عليه مردم عربستان به ويژه شيعيان در منطقه الشرقيه را محكوم مي كنيم.
اعراب مقيم آلمان نيز عصر جمعه با برگزاري تجمع اعتراض آميز در مقابل سفارت عربستان در برلين، هتك حرمت ماموران آل سعود به يكي از روحانيون معروف شيعه اين كشور و شهيد كردن دو تن از معترضان را به شدت محكوم كردند. صدها تن از شيعيان تركيه نيز در اعتراض به سياست هاي ضد ديني و ضد انساني آل سعود در شهر اسلامبول دست به تظاهرات زدند. معترضان پس از برگزاري نمازجمعه در مقابل سفارت عربستان تجمع و عليه آن شعار دادند.
وزارت امور خارجه روسيه نيز با ابراز نگراني از اوضاع عربستان، از مسئولان رژيم سعودي خواست تا با اتخاذ راهكارهاي انساني، اصول و مباني حقوق بشر، آزادي بيان و تظاهرات مسالمت آميز را تضمين كند.
در بيانيه اي كه از سوي وزارت خارجه عربستان صادر شد، نسبت به گسترش ناآرامي ها در پي سركوبگري هاي رژيم آل سعود ابراز نگراني شده است.

مستجارMOSTAJAR

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=1342

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.