3

احادیثی در تمتعات جنسی

  • کد خبر : 1362
  • ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۵:۳۶

  لطفا احادیثی در زمینه لذتهای جنسی و همین طور منابعی را جهت آگاهی بیشتر معرفی کنید؟ اصولاً تمام قوا و غرایزی که در وجود انسان نهاده شده است لغو و بیهوده نیست بلکه ناشی از حکمت و مصلحتی مهم برای انسان و ادامه حیات اوست که از جملة این غرایز که در تمام موجودات […]

 

لطفا احادیثی در زمینه لذتهای جنسی و همین طور منابعی را جهت آگاهی بیشتر معرفی کنید؟

اصولاً تمام قوا و غرایزی که در وجود انسان نهاده شده است لغو و بیهوده نیست بلکه ناشی از حکمت و مصلحتی مهم برای انسان و ادامه حیات اوست که از جملة این غرایز که در تمام موجودات زنده یافت می شود غریزه جنسی است و از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

تحقیر و ناچیز شمردن این غریزه و احیاناً غیر اخلاقی انگاشتن و پست و پلید خواندن این غریزه نه امر درستی است و نه از اهمیت آن می کاهد و نه مجوّزی برای نپرداختن جدّی و همه جانبه به این موضوع بسیار دقیق و اثر گذار هست.

بر خورد مکاتب و انسانها با موضوع غرایز جنسی دارای سه صورت ذیل می باشد.

الف: اباحی گری و بی بندباری در زمینه غرایز جنسی که زمان و مکان و قیود دیگر را در بر نمی گیرد و به هر شکلی به اطفاء آتش شهوت دست یازیدن را روا می داند که از آن به شکل افراطی تعبیر می کنیم.

ب: بر خورد منفی با این غریزه و آن را خلاف شأن معنوی و اخلاقی آدمیان شمردن و احیاناً مبارزه با این حالت و میراندن قوای جنسی و سرکوب آن که ما آن را به شکل تفریطی تعبیر می کنیم و در پی تعطیل کردن غرائز انسان در این زمینه است.

ج: ضمن قبول کردن این غریزه و آثار بسیار مثبت و درست آن و به عنوان یک نیاز واقعی بشر باید اولاً از طغیان آن جلوگیری کرد و ثانیاً آن را تعطیل نکرده بلکه ضابطه مند کرده و در جهت نیاز انسان از آن بهره برداری معقول و موجّه کرد که ما به این شکل بر خورد به تعدیل تعبیر می کنیم.

مسلماً نظر مکتب اسلام نظر سوّم است و هرگز اساس بینش اوّل یا دوّم را قبول ندارد.

اسلام تنها راه مشروع و جایز بهره برداری از غرایز جنسی را برای مردان و زنان ازدواج می داند و بس و غیر از ازدواج هیچ راه دیگری را تجویز نمی کند با ازدواج و تشکیل خانواده مسیر بهره برداری از غرایز جنسی فراهم می آید.

اکنون جای بررسی مسائل جنسی از دیدگاه اسلام است مستفاد از روایات رسیده از اهل البیت علیهم السلام که عمدتاً در کتاب وسائل الشیعه جمع آوری شده اند هر گونه التذاذ و تمتع جنسی زن و مرد از همدیگر جایز و بعضاً مستحب و واجب است، عریان شدن زن و مرد (یعنی دو همسر) و کامجویی و استمتاع به اشکال مختلف روا و مباح است و تنها در موارد معدود و خاص [مانند محرم بودن در حج و یا ضرر داشتن برای یکی از دو همسر و یا مثلاً آمیزش در حین عادت ماهیانه، نفاس و…] ممنوع است. در اسلام سفارش اکید شده است که زن و مرد در مسائل جنسی و زناشویی از هر حیث بر سر حد اشباع نایل شوند و مایه بعضی از انحرافات جنسی زن و مرد را عدم اشباع آنان از هم دیگر دانسته است. توضیح و شرح این موضوع فرصت فراوانی را می طلبد که می توانید به کتاب ازدواج در اسلام نوشته شهید دکتر سید رضا پاک نژاد مراجعه کنید.

در مقابل اسلام هر گونه تلذذ از غیر همسر را ناروا شمرده و سخت نکوهش کرده است لذا قرآن کریم و روایات به زنان سفارش می کند خود را از نامحرم بپوشانند و به مردان می گوید که چشمان خود را از نامحرم نگه دارند.

اکنون تنها به عنوان نمونه برای حلال (همسران) و حرام (غیر همسران) روایاتی را می آوریم:

الف: حدیث:«عن ابی عبدالله(ع) فی الرجل ینظر الی امرأته و هی عریانة، قال لابأس بذالک و هل اللذة الا ذالک؟ از امام صادق(ع) سؤال شد که مردی به زنش نگاه می کند و آن زن عریان است امام(ع) فرمود اشکالی ندارد و مگر لذتی غیر از این هست؟»۱

ب: امام صادق(ع) فرمودند:«عن ابی عبدالله (علیه السلام) قال: لیس شیء تحضره الملائکه الا الرهان و ملاعبة الرجل اهله، ملائکه در دو جا حضور دارند یکی مسابقه اسب سواری و دیگری ملاعبه و بازی کردن مرد با همسرش ۲

ج: پیامبر اکرم(ص) فرمود:«لهو المؤمن باطل الا فی ثلاث فی تأدیبه الفرس و رمیه عن القوس و ملاعبته امرأته فانهن حق، هر لهوی برای مؤمن باطل است مگر در سه مورد: ۱٫ تربیت و رام کردن اسب. ۲٫ تیراندازی ۳٫ ملاعبت و بازی با همسرش که این سه امر درست هستند.۳

البته روایات موارد جزئی تر از آن چه بیان شد را هم آورده اند که در کتاب وسائل شیعه جمع آوری شده اند به عنوان نمونه به باب ۵۱ از ابواب مقدمات نکاح احادیث ۱ و ۲ می توانید رجوع فرمایید.

این شمه ای کوتاه از روایات فراوانی است که تمتع و استمناع جنسی را در بین دو همسر شرعی و تجویز و سفارش کرده اند و سکس به معنای صحیح و انسانی آن که موجب رضایت کامل طرفین از یک عمل جنسی است را بیان کرده اند و دست آدمیان را باز گذاشته اند.

اما در مورد ارتباط انسان با نامحرم که بشدت منع شده و به تبع آن استقبال به هر امری که موجب تهییج شهوت او شود از جمله تصاویر مبتذل در سایت ها و اینترنت و… احتیاج به بحث ندارد اما چند روایت:

الف: امام صادق (ع)فرمودند:«عن ابی عبدالله علیه السلام قال سمعته یقول النظرة سهم من سهام ابلیس مسموم و کم من نظرة اورثت حسرة طویلة، نظر کردن (به نامحرم) تیری از تیرهای مسموم شیطان است و چه بسا یک نظر که حسرت طولانی به دنبال خود آورده است»۴

ب: از امام صادق و امام باقر علیهما السلام نقل است که فرمودند:«قالا: ما من احد الا و هو یصیب حظاً من الزنا فزنا العینین النظر و زنا الفم القبلة و زنا الیدین اللمس، صدق الفرج ذلک او کذب، احدی نیست مگر این که بهره ای از زنا را مرتکب شده است زنای چشمان نگاه کردن است و زنای دهن بوسیدن و زنای دستها لمس کردن، چه فرج بر اینها صدق کند و چه صدق نکند»۵

ج: امام صادق (ع) فرمود:«النظرة بعد النظرة تزرع فی القلب الشهوة و کفی بها لصاحبها فتنة، نگاه کردن بعد از نگاه کردن (تکرار نگاه) در قلب آدمی تخم شهوتی را کشت می کند که از جهت فتنه بودن برای صاحب نگاه کافی است۶

شما می توانید برای یافتن مطالب دیگر پیرامون این موضوع به کتب ازدواج در اسلام شهید دکتر سید رضا پاک نژاد. فلسفه حجاب شهید مطهری و نظام حقوق زن در اسلام شهید مطهری و فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگی غلامعلی حداد عادل مراجعه کنید .

ماهنامه کوثر ش ۳۴ پرسمان ش ۶ و ۱۰ و ۲ و کتاب وسایل الشیعه کتاب نکاح ج ۲۰ (چاپ مؤسسه آل البیت لاحیاء التراث) مطالب و روایات فراوانی در این زمینه دارند.

۱باب ۵۹ از ابواب مقدمات نکاح.

۲باب ۵۷ از ابواب مقدمات نکاح و آدابه حدیث ۱٫

۳باب ۵۷ از ابواب مقدمات نکاح و آدابه حدیث ۲٫

۴باب ۱۰۴ از ابواب مقدمات نکاح حدیث ۱

۵باب ۱۰۴ از ابواب مقدمات نکاح حدیث ۲٫

۶باب ۱۰۴ از ابواب مقدمات نکاح حدیث ۶٫

مستجارmostajar

 

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=1362

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.