2
فرانسه قدرت خود در نیجر را ازدست داد

نیجر ضداستعمار فرانسه

  • کد خبر : 4995
  • ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۱
نیجر ضداستعمار فرانسه

۲۷ جولای ۲۰۲۳ بود که گروهی از فرماندهان نظامی کشور نیجر تحت عنوان «شورای ملی حفاظت از میهن»، در پخش زنده شبکه تلویزیون ملی (ORTN) اعلام کردند با کودتا قدرت را در دست گرفته‌اند. تمامی تلاشهای میانجیگرانه برای مذاکره با رهبران کودتا برای پایان دادن به بحران ایجاد شده و آزادی رئیس‌جمهور بازوم تا به […]

۲۷ جولای ۲۰۲۳ بود که گروهی از فرماندهان نظامی کشور نیجر تحت عنوان «شورای ملی حفاظت از میهن»، در پخش زنده شبکه تلویزیون ملی (ORTN) اعلام کردند با کودتا قدرت را در دست گرفته‌اند.

تمامی تلاشهای میانجیگرانه برای مذاکره با رهبران کودتا برای پایان دادن به بحران ایجاد شده و آزادی رئیس‌جمهور بازوم تا به این لحظه بی‌فایده بوده و ژنرال «عبدالرحمن چیانی» همچنان خود را رهبر جدید این کشور می‌داند و نخست‌وزیر جدیدی را برای کشور انتخاب کرده است. به همین دلیل وضعیت کنونی این کشور آفریقایی نگرانی‌هایی را در مورد آینده آن و منطقه ایجاد کرده است.

«ویکتوریا نولاند» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی، اعلام کرد که به نیجر سفر کرد تا با بخش وسیعی از «جامعه مدنی» در آنجا دیدار کند و برای حمایت از آن و راه حل‌های دیپلماتیک این مشکل اعلام آمادگی کند.وزارت خارجه آمریکا نیز به نوبه خود، طی بیانیه‌ای درباره تحولات نیجر ابراز نگرانی کرد و با اشاره به سفر نولاند به این کشور در غرب آفریقا اعلام کرد که وی در دیدار با اعضای شورای نظامی در نیجر، به آن‌ها هشدار داد که در صورت عدم احترام به نظامی قانونی اساسی، کشورشان در چه خطری می‌افتد.

آنتینیکار الحسن مشاور سیاسی رئیس جمهور نیجر که در نتیجه کودتای نظامی برکنار شد،هشدار داد که اگر اکوواس (سازمان اقتصادی آفریقا)در نیجر مداخله نظامی کند به این معنی است که کل آفریقا درگیر جنگ خواهد شد.

نیروهای گارد ریاست جمهوری نیجر  بازوم را در داخل کاخ ریاست جمهوری در بازداشت قرار دادند و سپس او را از مقامش برکنار کردند. نظامیان نیجر در تلویزیون دولتی این کشور پس از برکناری بازوم از بسته شدن مرزها و برقراری منع آمد و شد خبر دادند.

به گفته سخنگوی ریاست جمهوری نیجریه، «بولا تینوبو»، رئیس جمهور این کشور از طریق بانک مرکزی نیجریه دستور اعمال تحریم‌های جدید را صادر کرد که هدف آن تحت فشار قرار دادن کسانی است که در کودتای نیجر دخیل بودند.

این تحریم‌ها پس از آن اعمال شد که حکومت نظامی، هیئت مشترک کشورهای آفریقای غربی، اتحادیه آفریقا (AU) و سازمان ملل را از ورود به نیجر منع کرد و در مقابل فشارهای آمریکا و سازمان ملل برای آمدن به میز مذاکره مقاومت کرد.

آن چه مسلم است منافع آمریکا و غرب در نیجر در معرض تهدید است.«متیو میلر»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا  به خبرنگاران گفت: ما هنوز امیدواریم و همچنان در تلاش برای دستیابی به نتیجه‌ای هستیم که بازگشت به نظم قانون اساسی منجر شود.یعنی به دنبال برگرداندن منافع خود هستند.

سران کشورهای ECOWAS در حال آماده شدن برای نشستی برای بحث درباره حکومت نظامی نیجر هستند که ضرب الاجل ششم آگوست  برای بازگرداندن «محمد بازوم»، رئیس جمهور مخلوع شده را زیر پا گذاشتند.

روسای دفاعی ECOWAS هفته گذشته بر سر یک طرح اقدام نظامی احتمالی به توافق رسیدند که انتظار می‌رود سران کشورها در نشست سران خود در ابوجا، پایتخت نیجریه، آن را بررسی کنند.جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا طرحی را برای «مداخله نظامی احتمالی» در نیجر در صورت پایان ضرب‌الاجل تعیین‌شده، تهیه کرده بود، اما با وجود پایان این مهلت ، هیچ نشانه‌ای مبنی بر اجرای آن وجود ندارد.

انرژی هسته‌ای بزرگترین منبع انرژی در فرانسه محسوب می‌شود و به تنهایی ۷۰ درصد برق مصرفی این کشور را تامین می‌کند. فرانسه بخشی از اورانیوم مورد نیاز خود را از نیجر تامین می‌کند، کشوری که در پی رویدادهای خشونت‌بار اخیر و کودتای نظامیان دستخوش ناآرامی شده است. نیجر که یکی از فقیرترین کشورهای جهان به شمار می‌رود و همزمان برخی از بزرگترین ذخایر اورانیوم را نیز داراست، در سال ۱۹۶۰ میلادی استقلال کامل خود را از فرانسه به دست آورد.  حالا اما با تحولات اخیر در این کشور برخی‌ نگرانی خود را نسبت به امنیت هسته‌ای فرانسه ابراز کرده‌اند و گفته‌اند ممکن است زمین لرزه سیاسی در چند هزار کیلومتر دورتر از پاریس منجر به بحران انرژی در این کشور شود.اقتصاد نیجر شدیدا به سنگ معدن اورانیوم وابسته است و این ماده ۶۰ درصد صادرات این کشور را تشکیل می‌دهد. با این حال در مقیاس جهانی نیجر تنها ۶ درصد اورانیوم مصرفی دنیا را تولید می‌کند که بسیار کمتر از قزاقستان، کانادا یا حتی استرالیا است.

تحلیلگران می‌گویند افزایش هزینه‌های زندگی و تصور ناتوانی و فساد دولت ممکن است باعث این اقدام نگهبانان شده باشد. از سال ۲۰۲۰ تاکنون چهار کودتای نظامی در کشورهای همسایه نیجر از جمله در مالی و بورکینافاسو صورت گرفته است.

این کودتاها تا حد زیادی به دلیل ناامیدی در مورد وضعیت اجتماعی و سیاسی و عدم امید به بهبود و اصلاح وضعیت رخ داده است. همچنین یک کودتا در نیجر در مارس ۲۰۲۱ خنثی شد. در آن زمان یک واحد نظامی ارتش نیجر تلاش کرد تا کاخ ریاست جمهوری را چند روز قبل از راه یابی بازوم به قدرت و سوگند ریاست جمهوری او تصرف کند.

نخستین کشوری که به وقایع رخ داده در نیجر واکنش نشان داد فرانسه بود؛ یعنی کشوری که زمانی بیشترین نفوذ را در میان قدرت های غربی در منطقه غرب افریقا داشت.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه ضمن محکومیت شدید وقوع کودتا، این حادثه را برای امنیت منطقه خطرناک توصیف و خواستار بازگشت محمد بازوم به قدرت شد.

مکرون خطاب به رئیس DGSE (سرویس اطلاعات خارجی فرانسه) “برنارد امیه” گفته است: «نیجر پس از مالی، خیلی زیاد است(سال گذشته نظامیان فرانسوی ناچار به خروج از مالی شدند)؛ ما می‌توانیم ببینیم که نحوه عملکرد DGSE رضایت‌بخش نیست زیرا وقتی هیچ هشداری در زمینه آنچه قرار بود اتفاق بیفتد دریافت نکردیم، یعنی کارها به درستی انجام نشده است.

اما برنارد امیه در دفاع از خود گفت: من در ژانویه گزارشی درباره وضعیت نیجر نوشتم. ؛ یکی از وزرای کابینه مکرون گفته است که هیچ کس به هشدار امیه توجه نکرده است؛ آنها گفتند: “یا همه ما احمق هستیم یا گزارش غیرقابل درک بود. ”

براساس بیانیه اعلام شده از سوی دفتر ریاست جمهوری فرانسه، «امانوئل ماکرون»،  ریاست جلسه دفاعی و امنیتی درباره کودتا در نیجر را بر عهده گرفت.این در حالی است که پیش از این، کودتاچیان در نیجر به پاریس درباره دخالت در امور داخلی این کشور آفریقایی هشدار داده بودند. سخنگوی موسوم به «شورای ملی حمایت از کشور» نیجر به نیروهای فرانسوی درباره دخالت در امور داخلی نیجر هشدار داده و اعلام کرد: «مشاهده شده که با وجود بسته بودن مرزهای هوایی و زمینی، هواپیمای نظامی فرانسوی در فرودگاه بین المللی نیجر بر زمین نشسته است.»  این هشدار پس از بازداشت محمد بازوم رئیس جمهور نیجر به دست کودتاچیان در داخل کاخ ریاست جمهوری رخ می‌دهد. همچنین «امانوئل ماکرون»، رئیس جمهور فرانسه روز گذشته در واکنش به بازداشت محمد بازوم رئیس جمهور نیجر به دست نیروهای گارد ریاست جمهوری، خواستار آزادی وی شده و افزود: «ما به شدت کودتا در نیجر که برای منطقه خطرناک است را محکوم می‌کنیم.»

 فرانسه در واقع اورانیوم مورد نیاز خود را از ۴ کشور تامین می‌کند که به ترتیب ۲۰ درصد آن از قزاقستان، ۱۹ درصد از استرالیا، ۱۸ درصد از نیجر و ۱۶ درصد از ازبکستان وارد می‌شود.

سیزده کشور عضو اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ در مجموع ۶۸۳ هزار و ۵۱۲ گیگاوات ساعت برق هسته‌ای تولید کردند که معادل ۲۵ درصد از کل برق تولید شده در اتحادیه اروپا بود و در مقایسه با سال ۲۰۱۸ حدود ۱۰.۲ درصد کاهش یافت.

بزرگترین تولید کننده برق هسته‌ای در اتحادیه اروپا کشور فرانسه است که با تولید ۳۵۳ هزار و ۸۳۳ گیگاوات ساعتی سهم ۵۱.۳۸ درصدی در تولید برق هسته‌ای اتحادیه اروپا دارد. آلمان(۹.۳ درصد؛ ۶۴۳۸۲ گیگاوات ساعت) و اسپانیا(۸.۴ درصد؛ ۵۸۲۹۹ گیگاوات ساعت) و سوئد(۷ درصد؛ ۴۹۱۹۸ گیگاوات ساعت) در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

این چهار کشور در مجموع بیش از سه چهارم کل برق تولید شده در تاسیسات هسته‌ای اتحادیه اروپا را در اختیار دارند.در آغاز سال ۲۰۲۰، ۱۳ کشور عضو اتحادیه اروپا در مجموع ۱۰۹ راکتور هسته‌ای فعال داشتند که در طول این سال، سه راکتور هسته‌ای برای همیشه تعطیل شدند. دو راکتور در فرانسه و یک راکتور در سوئد برای همیشه تعطیل شدند. این تعداد در آغاز سال ۲۰۲۲ به ۱۰۳ راکتور کاهش یافته است.

کودتا علیه «محمد بازوم» رئیس جمهوری نیجر در واقع تکاپوی مردم برای مقابله با استعمارگرانی بود که در تلاش بودند آن‌ها در شرایطی نگه‌دارند که صدها سال پیش در آفریقا حاکم بود. آنچه که در نیجر رخ داد تقلای مردم نیجر برای مقابله با استعمارگرانی بود که در تلاش بودند آن‌ها در شرایطی نگه‌دارند که صدها سال پیش در آفریقا حاکم بود. واقعه براندازی و کودتا در نیجر در واقع کسب استقلال و خلاص شدن از شر استعمارگران است. استعمارگران قدیمی از عمد شرایط در کشورهای غربی را بی‌ثبات کرده و از تروریست‌ها و گروه‌های غیرقانونی استفاده می‌کنند تا کشورهایی که قبلاً مستعمره بودند نتوانند بیشتر توسعه بیابند.
درحالی که نیجر در شمال آفریقا ظاهراً یک کشور کوچک به شمار می‌رود، اما کودتایی که اخیراً در این کشور رخ داد بلافاصله همه نگاه‌ها به این کشور آفریقایی متمرکز شد. در پی اصرار کودتاچیان نسبت به عدم واگذاری قدرت به رئیس‌جمهور سابق، تحرکات منطقه و بین‌المللی برای تصمیم‌گیری درباره اوضاع امنیتی و سیاسی نیجر نیز افزایش یافته است.
فرانسه که به دلیل سال‌ها استعمارگری در نیجر، برای خود حق آب و گل قائل است، رهبری تحرکات بین‌المللی علیه این کشور را به دست گرفته است تا شاید بتواند منافع در حال افول خود را دوباره بازیابد. هرچند کا‌ترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه هرگونه مداخله نظامی این کشور در نیجر برای بازگرداندن محمد بازوم به قدرت را رد کرده است، اما تحرکات فرانسوی‌ها نشان می‌دهد که اقدام نظامی همچنان به عنوان یکی از گزینه‌ها روی میز الیزه قرار دارد. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه پس از تجمع هزاران نفر از مردم نیجر در مقابل سفارت فرانسه، با لحنی تند تهدید کرد که اگر جان شهروندان فرانسوی به خطر بیفتد اقدامی فوری و قاطع انجام خواهد داد. به گزارش شبکه اسکای‌نیوز، با توجه به افزایش نگرانی‌ها در مورد وخامت اوضاع در نیجر پس از کودتای نظامی، فرانسه با همکاری دولت نیجریه پرواز‌های بازگشت را برای بیش از ۶۰۰ تبعه فرانسوی که مایل به ترک این کشور هستند ترتیب داده است.
همچنین حدود ۱۰۰ نفر از شهروندان ایتالیا به نیجر کشورشان بازگشتند. این عملیات به دلایل امنیتی سازماندهی شد تا از امنیت آن‌ها با توجه به شرایط بحرانی که کشور شاهد آن است اطمینان حاصل شود. وزارت دفاع اسپانیا هم اعلام کرد که در حال آماده شدن برای تخلیه بیش از ۷۰ نفر از شهروندان خود در نیجر است.
وزارت خارجه امریکا هم اعلام کرد که به کارمندان غیرضروری و اعضای خانواده‌ها دستور داده شد سفارت امریکا در نیجر را ترک کنند. مقامات امریکایی تصریح کردند، این اقدام به دنبال «تحولات کنونی در نیجر» و «از جانب احتیاط» انجام شده است. جو بایدن رئیس‌جمهور امریکا در بیانیه‌ای در واکنش به حوادث نیجر و کودتا در این کشور، خواستار آزادی محمد بازوم شد.
اگرچه غربی‌ها فعلاً درحال سبک و سنگین کردن اوضاع امنیتی در نیجر هستند، اما برخی کشور‌های آفریقایی که کودتای این کشور را تهدیدی برای امنیت خود می‌دانند، برای اقدام نظامی در نیجر آماده می‌شوند. وزرای دفاع غرب آفریقا نشست دوروزه‌ای را درباره کودتای نیجر برگزار کردند، مذاکراتی که به گفته آن‌ها حامل پیامی جدی درباره «عدم تحمل غصب قدرت غیرقانونی» خواهد بود. به گزارش خبرگزاری تی‌آرتی، «جامعه اقتصادی کشور‌های غرب آفریقا» موسوم به «اِکُواس» به منظور ابقای ریاست جمهوری محمد بازوم در نیجر تحریم‌ها و تهدید‌های مداخله نظامی را اعمال و پیشنهادات دیپلماتیک را مطرح کرده است. هنوز مشخص نیست آیا نشست این وزرای دفاع در ابوجا پایتخت نیجریه، جزئیات بیشتری را درباره تهدید این بلوک به استفاده از زور در صورتی که رهبران کودتا  ارائه خواهد کرد یا خیر، اما این جدی‌ترین موضعی است که به دنبال «غصب قدرت نظامی متعدد» در این منطقه اتخاذ شده است. دولت سنگال اعلام کرده در صورت تصمیم اکواس برای مداخله نظامی در نیجر، سربازان خود را به این کشور خواهد فرستاد.
نیجر که مستعمره سابق فرانسه بود، مدتی است برای بیرون راندن این کشور از منطقه ساحل آفریقا تلاش می‌کند و مردم نیجر از سیاست استعماری فرانسه که ذخایر و منابع طبیعی این کشور را به یغما می‌برد، خسته شده‌اند و به همین خاطر پس از وقوع کودتا بسیاری از مردم با آتش زدن پرچم فرانسه، روز استقلال از این کشور را جشن گرفتند. برای فرانسه، نیجر نمایانگر یک حیاط خلوت است که نیرو‌های اخراج شده آن از مالی و بورکینافاسو به آن منتقل شدند و یک منبع اقتصادی استراتژیک از نظر بهره‌برداری از اورانیوم و تولید برق است. نیجر سومین ذخایر اورانیوم جهان را به خود اختصاص داده است و این مسئله برای فرانسه بسیار حیاتی است تا با حضور در این کشور آفریقایی کماکان به غارت این منابع استراتژیک و بکر ادامه دهد. در حال حاضر، بیش از ۳۰ شرکت فعال فرانسوی در تمامی بخش‌های اقتصادی به ویژه در بخش خدمات، توزیع و معدن نیجر حضور دارند، و با کودتای اخیر که علیه سیاست‌های فرانسه است، ادامه فعالیت این شرکت‌ها تعلیق خواهد شد و پاریس از دسترسی به منابع باارزش نیجر محروم خواهد شد و به همین خاطر سعی دارد با فشار‌های سیاسی و حتی نظامی، دولت سابق را به قدرت بازگرداند. فرانسه در سال‌های اخیر از مالی و بورکینافاسو بیرون رانده شده است و نمی‌خواهد آخرین پایگاه خود را در شمال آفریقا از دست بدهد، زیرا این سناریو ممکن است در دیگر کشور‌های آفریقایی هم به طور دومینووار تکرار شود.امیدواریم بیداری آفریقایی آغاز شده باشد و این قاره ی زرخیز از دست استعمارگران خلاصی پیداکند.
مستجار mostajar
لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=4995

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.