2

مناظره باکشیش قرآن سوز

  • کد خبر : 1021
  • ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۱۰:۱۰

حجة الإسلام و المسلمین سید “حسن قزوینی” روحانی شیعی مقیم ایالات متحده آمریکا که از سرشناس ترین چهره های شیعیان در عرصه بین الملل شناخته می شود، اخیرا در یک برنامه تلویزیونی به مناظره با “تری جونز” کشیش قرآن سوز پرداخت. در این گزارش نگاهی گذرابه این مناظره میندازیم : مجري شرکت ماهواره اي فاکس […]

حجة الإسلام و المسلمین سید “حسن قزوینی” روحانی شیعی مقیم ایالات متحده آمریکا که از سرشناس ترین چهره های شیعیان در عرصه بین الملل شناخته می شود، اخیرا در یک برنامه تلویزیونی به مناظره با “تری جونز” کشیش قرآن سوز پرداخت. در این گزارش نگاهی گذرابه این مناظره میندازیم :

مجري شرکت ماهواره اي فاکس در ابتدای این برنامه گفت: کشيش “تيري جونز” کسي که دستور سوزاندن قرآن در کليساي فلوريدا را داد. وي هم اکنون براي اعتراض بر آنچه که اسلام افراطي مي نامد، اينجا حاضر شده است.

دیگر مهمان برنامه ما، سید “حسن قزويني” پژوهشگر و استاد، و کسي که توسط “صدّام حسین” دیکتاتور سابق عراق زنداني شد، است. وي اکنون رئیس مرکز اسلامي آمريکاست.

مهمان دیگر این برنامه نیز کشيش “اد رو” سرپرست کليساي مرکزي ديترويت است. او کسي است که ده ها سال از عمر خويش را در تلاش براي يکپارچه کردن اديان صرف کرده است.

دیگر مهمان این برنامه “چارلي انجتون” وکيل و حقوقدان شرکت ماهواره اي فاکس و تحليلگر قانوني است. او براي کمک به تحليل قضاياي قانوني که در اين مناظره بررسي مي شود، حضور دارد.

پرسش مجري از “تيري جونز”: چرا شما در ديربورن هستيد؟
من اينجا هستم تا بر عليه کساني که اسلام گرايان افراطي ناميده مي شوند، اعتراض کنم. من نه ضدّ این آقا (حجة الإسلام قزوینی) هستم و نه ضدّ قرآن و نه ضدّ مسلمانان ديربورن و نه ضدّ مسلماناني که در اينجا متولد شده اند يا به طور رسمي به آمريکا مهاجرت کرده اند و از قانون آمريکا تبعيت مي کنند. بلکه من مخالف جهاد و مسلمانان افراطي هستم که به شريعت عمل مي کنند؛ ولي به قانون آمريکا عمل نمي کنند.

پرسش مجري از حجة الإسلام قزوینی: شما چه جوابي مي دهيد؟
سيد قزويني: تو که ضدّ شريعت هستي، آيا اصلاً شريعت را مي شناسي؟

تري: ما مخالف شريعت هستيم؛ زيرا آن بر ضدّ قوانين آمريکاست، مثل اعدام بوسيله سنگسار کردن شخص مجرم.

سيد قزويني: هر چيزي در شريعت اسلام ضدّ قانون باشد، نمي توان به آن عمل کرد. ما به قوانين آمريکا احترام مي گذاريم. آيا اعمالي که تو براي ترساندن مردم به آن دست مي زني، افراطي گري به حساب نمي آيد! تو سه هفته يا سه ماه قبل قرآن را سوزاندي… آيا مي داني که در قرآن آيات متعددي در مورد عيسي عليه السّلام وارد شده؟! تو ادّعا مي کني مسيحي هستي، آنوقت چطورکلامي در مورد عيسي عليه السلام را آتش مي زني؟! يکبار مي گويي ما ضدّ مسلمانان نيستيم؛ ولي کتابي که براي همه اديان است، را مي سوزاني! تو فردي دو رو هستي! چطور قرآن را مي سوزاني قبل آنکه آن را بخواني؟

تري جونز: من قسمتهايي از آن را خواندم. فقط به خشونت و جهاد دعوت مي کند و من ضدّ اين چيزها هستم. من فقط مخالف افراطيون هستم.

مجري: تاکنون ۱۲ نفر به سبب قرآن سوزي تو کشته شده اند.. چرا اين کار را کردي؟
تري: من مسؤول قتل آنها نيستم و اين به حکومت برمي گردد. به خاطر سوء حفظ امنيت..

سؤال مجري از کشيش اد رو: نظر شما چيه؟
کشيش اد رو: کاري که تيري کرد، مخالف شريعت مسيحيت است و او حقّ ندارد کتب مقدّس را آتش بزند. تو به خشونت دعوت مي کني. تو در جايي که امنيت و صلح و اتحاد بين طوايف مردمان وجود دارد، به شکستن صفوف واحده دعوت مي کني.

مجري به تيري: اگر الآن عيسي موجود باشد، آيا کاري که تو کردي- يعني قرآن سوزي- را قبول مي کند؟
تيري: يک کتابي که نه روح و جان و نه حرکت دارد، سوزانده شد… من به اينجا نيامدم تا به خاطر سوزاندن يک کتاب بحث کنم. ما فقط مخالف افراطي گري هستيم.

مجري: چرا موضع صلح طلبانه مي گيري؟
سيد قزويني: ملّت آمريکا از اسلام مي ترسد، به سبب اشخاصي مثل تو که به اعمال رعب و وحشت دست مي زني تا مردم را بترساني و مشکل ايجاد کني. تو مي داني که در هر مجموعه اي عدّه اي پيدا مي شوند که مواضع افراطي دارند.. آنها به هيچ وجه نماينده آن طايفه نيستند. آيا انفجارهاي اوکلاهما را ما بايد به تمام مسيحيت منتسب کنيم؟ چهار گروه افراطي تروريستي وجود دارند، که به هيچ وجه نماينده اسلام نيستند. طالبان نماينده اسلام نيستند. همين طور توجه شما را جلب مي کنم به اين مطلب که ما مخالف گروه هايي هستيم که آن ۱۲ تن را کشتند. شش مليون مسلمان در آمريکا وجود دارند و من با تو تحدّي خواهم کرد اگر تو يک مورد بياوري که آنها عمل افراطي مانند تو را مرتکب شده باشند.

مجري: اگر کسي بخواهد بمبي را در آمريکا منفجر کند، چه؟
سيد قزويني: اسلام مخالف تروريسم است و چنين اعمالي را نمي پذيرد؛ ولي تيري مسبب قتل ۱۲ انسان است.

تري: ما فقط صلح صلح مي کنيم و واقعيت بر عکس آن است.

تري: سخن او را قطع مي کند و از وکيل چارلي انجتون مي پرسد: فردا در دادگاه چه اتفاقي مي افتد؟

وکيل چارلي انجلتون: اولين قضيه اي است که بررسي مي شود، طرح مسأله قبل از صدور حکم است! ولي قاضي و شش تن ديگر از ملّت آمريکا تصميم خواهند گرفت در مورد اينکه آيا تيري تظاهرات مي کند يا نه. 

مجري خطاب به تيري: اگر دادگاه به عدم برگزاري تظاهرات رأي داد، تو چه تصميمي خواهي گرفت؟
تري: تصميم دادگاه براي من مهم نيست! من به تظاهرات اقدام مي کنم ‌‍‌‍(يعني قانون آمريکا را زير پا مي گذارد).

مجري: حتّي اگر مجبورت کنند غرامت يا هر چيز ديگر پرداخت کني؟
تري: تظاهرات خواهم کرد هرچه بشود.

مجري: چرا با امام در نماز حاضر نمي شوي تا مشکل تمام شود؟
تري: من از امام مي خواهم که همراه با من تظاهرات کند؛ من کاري که مارتين لوتر انجام داد، را ترجيح مي دهم.

کشيش اد رو: حرف مارتين لوتر را به ميان نياور، چون او کسي بود که به صلح و دستيابي به آزادي دعوت مي کرد.

نظرات تماشاگران: تري برگرد به شهرت فلوريدا .. ما نمي خواهيم تو اينجا باشي. تري اين کار را مي کند تا مشهور شود.

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=1021

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.