4

قحطی زدگان سومالی رادریابید

  • کد خبر : 1435
  • ۰۵ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۱

سازمان ملل متحد اعلام کرد قحطی در شاخ آفریقا و به ویژه در سومالی در حال افزایش است و ظرف چهار تا شش هفته آینده تمام منطقه جنوب سومالی را در بر می گیرد. این در حالی است که قرار بود در هفته جاری به کوشش سازمان ملل متحد جلسه ای برای اهدای کمک به شاخ آفریقا و […]

سازمان ملل متحد اعلام کرد قحطی در شاخ آفریقا و به ویژه در سومالی در حال افزایش است و ظرف چهار تا شش هفته آینده تمام منطقه جنوب سومالی را در بر می گیرد.

این در حالی است که قرار بود در هفته جاری به کوشش سازمان ملل متحد جلسه ای برای اهدای کمک به شاخ آفریقا و ریشه کن کردن قحطی در آن تشکیل شود که به بهانه اینکه اطلاع رسانی مناسبی درباره آن انجام نشده جلسه تا دو هفته دیگر به تعویق افتاد.

در همین رابطه رئیس کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، خشکسالی و قحطی در سومالی را “بدترین فاجعه انسانی” جهان توصیف کرد و خواستار کمک جامعه جهانی به ساکنان مناطق بحران زده شد.

 

يك كارشناس مسائل سومالي از فاجعه انساني خبر داد كه در جريان آن مادران سوماليايي به دليل قحطي و خشك شدن شيرشان فرزندان خود را كنار جاده رها مي‌كنند.

«محمد عبدالرحمن» كارشناس مسائل سياسي سومالي قحطي و خشكسالي فعلي كشور سومالي كه باعث مرگ چندين هزار كودك شده است را خشكسالي كم نظير در اين كشور خواند و گفت: تاريخ سومالي همانند اين خشكسالي را كم ديده است و تنها در سال ۱۹۹۰ مشابه اين حوادث را تجربه كرده است.

*خشكسالي فعلي سومالي مشابه قحطي ۱۹۹۰ است

وي با بيان اينكه شمار بالايي از شهروندان سوماليايي بويژه از اهالي جنوب اين كشور در سال ۱۹۹۰ به علت خشكسالي جان خود را از دست داده‌اند، افزود: در موج قحطي گذشته كه توسط دولت وقت نيز به خوبي مديريت نشد كشور در آستانه نابودي كامل قرار گرفت و بعد از گذشت دو دهه موج ديگري از خشكسالي كشور را فرا گرفته است.

علت كندي در امر امداد رساني به قحطي زدگان سومالي

عبدالرحمن صعب‌العبور بودن مناطق سومالي و حضور برخي گروه‌هاي مسلح را علت تعلل در ارسال مساعدت انساني به مردم قحطي زده سومالي دانست و گفت: هم اكنون مساعدت انساني به برخي از اردوگاه‌هاي آوارگان مي‌رسد ولي اين حجم كمك‌ها كافي نيست.
وي با بيان اينكه هم اكنون كمك‌هاي انساني به مناطق تحت كنترل جنبش جوانان مسلح اين كشور نمي‌رسد؛ رسيدن مساعدت انساني برخي سازمان‌هاي بين‌المللي به ساير مناطق سومالي را تاكيد كرد و عدم رسيدن مساعدت انساني به مناطق صعب‌العبور را طبيعي دانست.

 مناطق تحت كنترل جنبش جوانان سومالي درخواست كمك نكرده است

اين كارشناس مسائل سياسي سومالي با بيان اينكه مناطق تحت سيطره جنبش جوانان مسلح سوماليايي تاكنون مساعداتي را درخواست نكرده است؛ گفت: برخي كشورهاي جهان مساعداتي را به مردم قحطي زده اين كشور ارسال كرده‌اند ولي چگونگي ارسال و توزيع اين مساعدت امر مهم‌تري است. زيرا گروه جوانان مسلح اجازه ورود اين مساعدات به مناطق تحت سيطره خود را نمي‌دهند.

 شلاق گرسنگي و سرما باعث تسريع مرگ و مير در سومالي

وي شرايط فعلي مناطق قحطي‌زده سومالي را دردناك توصيف كرد و با بيان اينكه بسياري از مردم به علت گرسنگي به اردوگاه‌هاي آوارگان پناه آورده‌اند زيرا هيچ غذايي براي تغذيه ندارند؛ از كاهش دما در سومالي خبر داد و افزود: كاهش شديد دما در برخي مناطق افزايش مرگ و مير را باعث شد.

 كودكان سوماليايي رها شده در كنار جاده در انتظار مرگ

عبدالرحمن اخبار منتشره مبني بر اينكه برخي زنان سوماليايي فرزندان خود را در حاشيه جاده‌ها رها مي‌كنند تا از شدت گرسنگي بميرند را تاييد كرد و افزود: بنده چنين حوادث دردناكي را با دو چشم خودم ديده‌ام زيرا زنان هيچ غذايي براي اطعام آن كودكان ندارند. شير زنان به علت گرسنگي كاملا خشك شده است چنين حوادثي دل هر آدمي را به درد مي‌آورند.

 تقدير از كمك‌هاي جمهوري اسلامي ايران به قحطي زدگان سومالي

وي با تقدير از مقام معظم رهبري كه مبلغ ۲۰۰ ميليون ريالي را به قحطي‌زدگان سومالي اهدا كرده است؛ ساير رهبران اسلامي را به اتخاذ چنين گام‌هايي دعوت كرد و افزود: وقتي چنين اخباري را از رسانه‌ مي‌شنويم بسيار خوشحال مي‌شويم و ملت و دولت سومالي از كمك كنندگان به كشورشان تشكر مي‌كنند.
عبدالرحمن شرايط فعلي سومالي را به علت قحطي و درگيري مسلحانه مصيبت‌بار خواند و گفت:‌هم اكنون صدها هزار آواره در اردوگاه‌ها منتظر رسيدن كمك‌هاي انسان‌دوستانه ملت‌هاي جهاني هستند بويژه اينكه در ماه مبارك رمضان نيز هستيم.

علیرغم ارسال کمک‌های بین‌المللی به مناطق قحطی‌زده‌ سومالی، وضعیت در این کشور همچنان بحرانی است. سخنگوی برنامه‌‌ جهانی غذای سازمان ملل در برلین می‌گوید هر چند امکان کمک‌رسانی تا حدی عملی شده اما دسترسی به پناهجویان همچنان مشکلی بسیار جدی به شمار می‌رود.

به گفته‌ کاتارینا ولتکه نزدیک به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از سومالیایی‌ها از هر گونه امکان دریافت کمک به دور هستند. سازمان ملل متحد سه منطقه دیگر در جنوب سومالی را جزو مناطق قحطی‌زده اعلام کرده و به این ترتیب شمار نواحی قحطی‌زده در این کشور به پنج منطقه رسیده است.

مذاکرات با افراطگرایان الشباب و دیگر گروه‌های مسلح در سومالی برای کسب اجازه ورود به مناطق تحت کنترل این گروه‌ها و کمک‌رسانی به قحطی‌زدگان همچنان ادامه دارند. سخنگوی برنامه جهانی غذای سازمان ملل حملات نظامی اخیر از سوی اتحادیه آفریقا علیه الشباب و گروه‌های مسلح دیگر در روزهای اخیر را “مشکل‌ساز” توصیف کرد و اظهار داشت که این حملات کمکی برای بهبود وضعیت نکرده‌اند.

کارشناسان تخمین ‌می‌زنند که وضعیت در سومالی در هفته‌های آینده وخیم‌تر خواهد شد. در روزهای اخیر چندین هواپیمای کمک‌رسانی از سوی سازمان ملل به سمت موگادیشو، پایتخت سومالی به پرواز درآمده‌اند تا بسته‌های غذایی غنی شده با ویتامین و مواد معدنی را برای کودکان زیر پنج‌سال به دست امدادگران محلی برسانند.

میان امدادگران این نگرانی وجود دارد که این بسته‌های غذایی که کودکان آنها را با خود به کمپ‌هایشان می‌برند، از سوی تمام افراد خانواده که کمکی ‌دریافت‌نکرده‌اند، مصرف شود. از همین رو نیز امدادگران خواهان ارسال بسته‌های غذایی خانوادگی شده‌‌اند تا به این ترتیب تمامی اعضای خانواده بتوانند چیزی برای خوردن داشته باشند.

هشدار نسبت به وقوع بحرانی دیگر

سازمان ملل متحد در راستای مبارزه با قحطی در شاخ آفریقا خواستار تشکیل “شبکه‌های امنیتی” استراتژیک و سرمایه‌گذاری بیشتر دولت‌های آفریقایی و سازمان‌های بین‌المللی در ذخایز غذایی و مدیریت آب‌رسانی شده است تا از این راه در زمان شیوع قحطی بتوان نیازها برای غذا را تأمین کرد.

بر اساس آمار دولت آمریکا در سه ماه گذشته بیش از ۲۹ هزار کودک زیر پنج سال به دلیل گرسنگی جان خود را از دست داده‌اند. سازمان ملل نیز تخمین می‌زند که حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سومالی نیازمند کمک‌های “فوری” هستند که از این میان ۴۰۰ هزار سومالیایی در مناطق تحت کنترل نیروهای الشباب زندگی می‌کنند.

در همین حال روزانه دو هزار سومالیایی به کمپ‌های پناهجویان در اتیوپی و کنیا پناه می‌برند

mostajar.

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=1435

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.