6

قاعة الشهداء

  • کد خبر : 855
  • ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۴:۲۵

مركز معلومات المستجار ممثل فخورة بأن تكون واحدة من دفاع وطني مقدس في مدينة اقلید مكرس في الطابق الأول من منزله لشهداء. بعد تقرير الزيارة وقرر إجراء مقابلة مع مدیر هذا المكان المقدس. وفيما يلي نص الحوار التالي. مرحبا بکم يرجى تقديم نفسك: صلى الله عليه وعلى ارواح شهداء الإسلام والإمام عسكر طيبة  والشهداء تحية القيادة […]

مركز معلومات المستجار ممثل فخورة بأن تكون واحدة من دفاع وطني مقدس في مدينة اقلید مكرس في الطابق الأول من منزله لشهداء. بعد تقرير الزيارة وقرر إجراء مقابلة مع مدیر هذا المكان المقدس. وفيما يلي نص الحوار التالي.

مرحبا بکم

يرجى تقديم نفسك:

صلى الله عليه وعلى ارواح شهداء الإسلام والإمام عسكر طيبة  والشهداء تحية القيادة الرشيدة، والحكمة، ومدروس والمخضرم للثورة الإسلامية آية الله العظمى الإمام الخامنئي  مع الله، وتعلم كل ما كنت تملكها A. حازمين مثل الباسيج التياثنين على النبات أنا الخلفي في المارقة التعاون المحاربين المحاربين تتبع أحبائهم تفعل أسر الشهداء والجرحى والمفقودين، وأصيب في مستشفيات مدينة في البلاد والإشراف على صعود موظفي الشهداء.

هذا المكان هو عنوانه؟

واما این مکانی را که که شاهد آن هستید ، ونامگذاری آن به نام سالن شهدا مزین شده   از سال 85 آغاز شد که ابتدا از برگزاری روضه امام حسین بمدت  پنج روز در نیمه دوم ماه محرم انجام شد آن روضه هم بخاطر اتفاقی که در روز عاشورای در سال 85 درزیارت کربلا افتاد وبا انفجارات  تعدادی از عزاداران به شهادت رسیدند و بنده هم در آن صحنه بودم که همسرم نذر کرده بود که برای بنده در این حادثه اتفاقی نیفتاده باشد اینگونه نذرکرده بود از صبح ساعت 7  که انفجار آغاز شد بنده در آن محل بودم و بعد از انفجار در حرم امام حسین وسپس نماز ظهر و عصر را در حرم امام حسین (ع) به جماعت خواندم و بعد از پایان نماز به منزل رفتم که خانواده و هم کاروان هایم هیچکدام بامن نبودند ، نکران و هیچ اطلاعی هم از بنده نداشتند، این جرقه از زیارت کربلا و روضه از سالن شهدا شروع وبعد کم کم اقدام به تهیه عکس وآثار شهدا در این محل نمودم.

ترکیب این مکان را توضیح دهید :

الأسس التي تقوم عليها مساحة صالة ۸۰ متر مربع والتي تحيط بها الحزمضمن الحواجز المليئة الرملية للدفاع عن الرمز المقدس للمعارض الأصدقاء الذين هم في هذا الموضع طريق الجلوس ویتکی إلى اقالة ویتذکر تلك الفترة

يتم فحص هذا الموضع والاثار في المدينة، فضلا عن صور من المحاربين والشهداء، ومؤشر الشهداء، وصورا لجثث الشهداء القديسين والشهداء تحت لافتة مثبتة على خطوط اليد

باچه هدفی این آثار را جمع کردید ؟

هدف ازتشکیل و جمع آوری این آثار در  ابتدا برای شخص خودم است  چون هر روز از دوران دفاع مقدس فاصله می گیریم آن دوران و خاطرات و چهره شهدا و رزمندگان و مردان ایثارگر به فراموشی سپرده نشوند ، وبعد برای این نسل و افراد دیگری که توفیق درک مستقیم  ارزشها را در دوران دفاع مقدس نداشته اند با دیدن این تصاویرکه تقریبا بیش از ۵۰۰۰  عکس و دست خط شهدا ست تاثیر می پذیرند وبا  توضیحاتی که  توسط راویان نقل میگردد  زحمات و خون هایی که در دفاع مقدس ریخته شده شناخته شده  و حرمت  تلاشهایشان محفوظ  می ماند و به این وسیله به خون شهدا احترام گذارده می شود  .

اتفاقات جالب در این جا را توضیح بفرمایید :

در سالن شهدا اتفاقات خوب و جالب و تاثیر گذاری که رخ داده اول دو پرنده بالای سر ویترین که آثار شهدا درون آن گذاشته شده دوپرنده از دریچه وارد سالن شهدا شدندو اقدام به ساخت لانه نمودند ،و سپس تخم گذاری و بعد از آن جوجه ها متولد و بزرگ و در موقع پرواز در درون سالن شهدا گشتی زدند و از دریچه به بیرون رفتند جالب اینجاست که بعضی از روزهایا شبها جمعیت زیادی در سالن نشسته بودند ولی پرنده ها با آرامش صحنه ها را تماشا می نمودند.و یک روز تعدادی دانشجو دختر از یکی از دانشگا ه های شهر وارد سالن شدند و پس از گفتن خاطرات از شهدا و بازدید از تصاویر شهدا ،در پایانیکی از آن ها بنده را صدا زد و از این اقدام و تصاویر شهدا و خاطرات تشکر نمود ،و گفت اگر اجازه دهید امروز عصر بنده پدر ومادر خواهر وبرادرم را به این محل بیاورم تا از این آثار شهدا بازدید کنند بنده گفتم هیچ اشکالی ندارد ، این دانشجو به بنده گفت ، راستی در منزل ما سه دیش ماهواره وجود دارد و این بازدید امروزمن ازاین آثار شهدا که مرا منقلب ساخت و تحت تاثیر قرار گرفتم و بر خود متعهد شدم تا به حرمت خون شهدا پدر و مادرم را قانع کنم این دستگاههای مخرب را از منزلمان دور و نابود سازند، که عصر آن روز خانواده دانشجو به سالن شهدا تشریف آوردند و آن اتفاق که دخترشان می خواست افتاده بود و دیگر از ماهواره در منزلشان خبری نبود .

آیا جلسات خاصی هم در این جا برگزار می شود ؟

بله  در سالن شهدا مسئولین شهر از جمله امام جمعه محترم حضور می یابند . جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ، جلسات مذهبی ، جلسات بصیرتی ، جلسات گردان های بسیج ، جلسات روضه و زیارت عاشورا ، جلسات حوزه های مقاومت بسیج شهری جلسات آموزش قرآن ، و حضور میهمانان کشوری و استانی که برای تبلیغ و سخنرانی در مراسمات شهر دعوت می شوند ، از جمله سرداران سپاه و روحانیون عزیز ازاین سالن بازدید و ساعتی را در این سالن شهدا به سر می برند،  دانش آموزان از مقطع راهنمایی تا دبیرستانها با هماهنگی آموزش و پرورش ، دانشگاه های دولتی وآزاد اعم از دانشجو ،اساتید و کارکنان و قشر جوان شهر و روستا از این سالن بازدید و جلسات خود را در این مکان شهدایی برگزار می نمایند .

از شهدای خانواده خودتان هم دراین مکان مقدس اثری هست ؟

 به عرض شما می رسانم شهیدان سید علی راسخ پاسدار و فرمانده تانک که در عملیات رمضان به شهادت رسید و مدتی مفقود الاثربود تا پیکر ایشان در قطعه شهدای گمنام بهشت زهرا تهران دفن شد و عکسی که قبل از دفن این شهید گرفته شده بود شناسایی و اکنون صاحب اسم وقبرمیباشد .جهادگرو سنگر ساز بی سنگر شهید اسدالله راسخ که در عملیات کربلای  5 به شهادت رسید .و پاسدار وظیفه شهید محمد تقی راسخ که در عملیات کربلای ۸  به شهادت رسید .و برادرم علی رضا راسخ که اولین جانباز دفاع مقدس میباشد که در ابتدای جنگ در سال ۵۹  در تپه های الله اکبر ،دهلاویه سوسنگرد به درجه حانبازی رسید. ترکش به چشم خورده بود و منجر به تخلیه چشم ایشان شد وهمچنین ترکش به دست وپا وسر شان اصابت کرد .الان به مدت دو سال است، که ایشان حافظه  را به کلی از دست داده است.  سن ایشان هم اکنون  54 سال می باشد . وحقیر که چندین بار مجروح و اکنون جانباز واز قافله شهدا عقب ماندم ،دعایم کنید که نمیرم .

چگونه با این شهدا آشنا شدید؟

نحوه شناخت حقیر با شهدا ،رزمندگان ،ایثارگران،وخانواده های محترم شهیدان و ایثارگران بیشتر از دوران دفاع مقدس و همسنگری با آنها یا سرکشی از رزمندگان در دفاع مقدس آغازشد که بعنوان پیک  بودم و یامسئولیتم در تعاون رزمندگان ا موجب شناخت بنده از این خوبان شده است. با توجه به اینکه شهرستان اقلید در دفاع مقدس 418 شهید تقدیم ارزشها نموده که  ۷۰  درصد این شهدا را حقیر می شناختم و یا کارهای پیگیری این شهدا را جهت برگزاری مراسم تشییع جنازه برعهده داشته ام.

برای آینده ی این مکان چه برنامه ای دارید ؟

 انشاءالله اگر خداوند توفیق دهد و توان مالی برایم میسر شود ، کتابخانه ایی به ظرفیت این مکان نسبت به تهیه کتاب خاطرات نوشته شده از دوران دفاع مقدس را در این مجموعه ارزشی فراهم نمایم تا افرادی که به این سالن مراجعه می نمایند بتوانند از کتاب ها و آثار شهدا بهرمند شوند.

دو سالی است که حقیر بنا به اصرار دوستان توفیق برایم فراهم شد که بتوانم فرصتی را برای نوشتن خاطرات دوران دفاع مقدس به  دست آورم .  حدود  400 صفحه تاکنون نکارش نموده ام که از این تعداد  80 صفحه توسط یکی از دوستان که دکترای ادبیات را دارند به نام سید شاهرخ موسوی ویرایش شده که تاکنون هیچ ارکانی و نهاد انقلابی در این مورد کمک به حقیر ننموده و این کار ارزشی در ویترین سالن شهدا گذارده شده است.

برخی امکانات شهدا در این جا هست توضیحی درمورد آن ها بدهید ؟

تجهیزات ، ابزارها،لباس ها و دیگر وسایلی که در سالن شهدا شاهد آن هستید وبه نظر حقیر بی نظیر میباشد ،بلوز نظامی بسیجی که پشت این بلوز با نوشتن اسامی نام و نام خانوادگی و امضاء۴۰   نفر رزمنده که قبل از عملیات والفجر۸   نوشته شده از این تعداد ۳۷  نفر به درجه رفیع شهادت نائل آمده اند  و سه نفر باقیمانده از جانبازان دوران دفاع مقدس می باشند ، که این بلوز قبل از عملیات توسط جانباز آزاده و پاسدار حاج منصور روشن ضمیر تحویل حقیر شد به رسم امانت تا اینکه حاج منصور در عملیات والفجر ۸  اسیر و بلوز نزد حقیر ماند و بعد از آزادی منصور دو باره بلوز از حقیر گرفته شد تا سال گذشته با التماس و خواهش از منصوردریافت ودرویترین سالن شهدا،نصب گردید،

پیراهن سبز رنگ متعلق به پاسدار شهید سیاوش شریفی میباشد که این پیراهن در سال ۶۲  یک طاقه پارچه تعاونی ازفروشگاه بنیاد پانزده خردادتهیه و ۱۷  تن از دوستان رزمنده آن زمان به خیاط مراجعه و اندازه گرفته شد و پس از دوخت ۱۷  نفر دوستان رزمنده همه یک فرم بوده ایم که از این تعداد نفر به شهادتو ۱۳۴  نفر باقیمانده جانباز می باشند ،

قرآن کوچک زیپی که توسط سرداران شهید محمد اسلامی نسب ، مقدسی و باقری که از دست این عزیزان به حقیر داده شد،

تسبیح متعلق به ۷  تن از شهداکه دست به دست گشته تا به اینجانب رسیده،

دفترچه های خاطرات جیبی که تعداد زیادی از دوستان شهیدبه یادگاری در آن نوشته شده که هر کس شهیدشد دیگری را شفاعت خواهد نمود،

کلاه آهنی که آثار تیر یا ترکش بر روی آن می نگرید از شهیدان سید محمود معصومی،سیاوش شریفی ،و شهید احمد سالاری و دیگرآثار از شهیدان شهرستان در سالن شهدا به یادگاربرای رٔویت بازدید کنندگان مشهود است.

انشالله شاهدپویایی این مکان مقدس باشیم

في نهاية كل صلاة أحبائك، أتوسل الله يحميك

المستجار،mostajar

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=855

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.