4

طنابهای پوسیده

  • کد خبر : 1145
  • ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۹:۰۹

  تشکیلات القاعده در سال ۱۹۸۸ توسط اسامه بن لادن جهت مبارزه  با اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان تأسیس شد. القاعده از سازمان «مکتب الخدمة» که هدف آن مسلح‌کردن و آموزش مجاهدین اسلامی برای جنگ با شوروی بود گسترش و پیشرفت یافت. این سازمان از حمایت و پشتیبانی دولت‌های اسلامی به‌ویژه پاکستان و همچنین ایالات […]

 

تشکیلات القاعده در سال ۱۹۸۸ توسط اسامه بن لادن جهت مبارزه  با اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان تأسیس شد. القاعده از سازمان «مکتب الخدمة» که هدف آن مسلح‌کردن و آموزش مجاهدین اسلامی برای جنگ با شوروی بود گسترش و پیشرفت یافت. این سازمان از حمایت و پشتیبانی دولت‌های اسلامی به‌ویژه پاکستان و همچنین ایالات متحده آمریکا برخوردار بود.

 

 

 

در سال ۲۰۰۰ ایمن ظواهری سازمان جهاد اسلامی مصر را با سازمان القاعده ادغام نمود و به شخص دوم این تشکیلات تبدیل شد.

وجه نامگذاری سازمان القاعده برگرفته از توصیف این سازمان در یکی از متن‌های آن است که تشکیلات القاعده را «قاعدة الجهاد» (اساس و بنیان نبرد اسلامی) توصیف می‌کند. این درحالی است که خود اعضا این سازمان آن را «جبهه بین‌المللی جهاد علیه یهودیان و صلیبیان» می‌نامند

پس از پایان موفقیت آمیز جنگ عراق برای آمریکا و متحدانش، القاعده عراق تصمیم گرفت پرچم مبارزه با متجاوزان را برافرازد و به قول خود صلیبیون را از بلاد مسلمین بیرون راند. در مدت سال‌های بعد از جنگ عراق، این گروه اقدام به حملات تروریستی متعددی علیه مردم عراق و نیروهای امنیتی عراق و نظامیان خارجی قرار داده است که تلفات سنگینی به بارآورده است. این حملات بیشتر از اینکه نیروهای آمریکایی را مورد هدف قرار دهند، نیروهای عراقی و همچنین غیر نظامیان این کشور را به کام مرگ فرستاده است. از دیدگاه القاعده، هرکسی با دولت فعلی عراق یا نیروهای خارجی همکاری داشته باشد خائن است و مستحق مرگ. هدف نهایی القاعده در عراق، تاسیس امارت اسلامی در عراق به عنوان یکی از بلاد مسلمین است. آنچه این گروه از آرمانهای خود بیان کرده‌اند را بسیار می‌توان همانند برنامه‌های سیاسی طالبان در افغانستان دانست

 

اُسامه بن محمد بن لادن، در سال ۱۹۵۷ در شهر ریاض در عربستان سعودی متولد شد.

او بنیانگذارگروه القاعده بود که در ارتباط با حملات تروریستی تحت تعقیب قرار داشت

گروه او مسئولیت اقداماتی نظیر بمب‌گذاری‌های ۷ اوت ۱۹۹۸ در سفارتخانه‌های آمریکا در دارالسلام تانزانیا و نایروبی کنیا، حمله به کشتی جنگی یو‌اس‌اس کول، حمله ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به مرکز تجارت جهانی و پنتاگون را بر عهده گرفته بود..

برخی از نام‌های مستعار بن لادن عبارتند از: اسامه بن محمد بن لادن، شیخ اسامه بن لادن، شاهزاده، شیخ و ابومحمد.

در ماه فوريه سال ۲۰۰۹ يك استاد دانشگاه رشته جغرافيا در كاليفرنيا از تكنيك‌هاي رياضي گونه‌اي براي تشخيص مخفيگاه بن لادن استفاده كرد و با اين روش سه خانه را در منطقه پاراچنار در ۱۲ مايلي مرز افغانستان به عنوان اقامتگاه‌هاي احتمالي مشخص كرد.

 

 

يكي از اعضاي بازداشت شده طالبان در پاكستان به بازجوهايش گفته بود كه بن لادن در سال ۲۰۰۹ در شرق افغانستان و درايالت غزني ديده شده است.

 

بسياري نيز اعتقاد داشتند كه بن لادن مدتها است كه مرده و پيام‌هاي منتشر شده منسوب به وي قلابي است.

 

همچنين گزارش‌هايي نيز مبني بر كشته شدن بن لادن در جريان عمليات‌ها در منطقه تورا بورا پس از شروع حمله آمريكا به افغانستان يا مرگ وي در اثر بيماري حصبه در پاكستان منتشر شد.

 

در تاریخ ۱ مه (۲ مه به ساعت محلی پاکستان) ۲۰۱۱ میلادی، باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که یک گروه کوچک از یگان فوق ویژه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا طی عملیاتی اسامه بن لادن، بنیان‌گذار و رهبر گروه القاعده و عامل حملات یازده سپتامبر را در یک ویلا در پاکستان کشته‌اند. وی اضافه کرد که هم‌اکنون جسد اسامه بن لادن در اختیار آمریکا است.بنا به گفته مقامات رسمی ایلات متحده، این عملیات توسط ۲۰-۲۵ تکاور یگان فوق ویژه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا تحت فرماندگی ستاد مشترک عملیات ویژه و با همکاری سیا حمله انجام پذیرفت. این افراد به وسیلهٔ ۲ هلیکوپتر به مخفیگاه بن لادن حلمه کردند، که طی آن وی و همرانش کشته شدند. این عملیات هیچ کشته یا زخمی برای نیروهای آمریکا نداشت. طبق اظهارات مقامات آمریکایی این عملیات بدون اطلاع مقامات پاکستانی انجام شده‌است. همچنین گزارش شده‌است بعضی از مردم در پاکستان از ورود بدون اطلاع ارتش آمریکا به خاک این کشور شوکه شده‌اند. محل عملیات در چند کیلومتری دانشگاه افسری پاکستان در کاکول(پاکستان) بوده‌است.اوباما، در کنفرانس خبری خود گفت که نیروهای آمریکا «مراقب زخمی نشدن مردم غیرنظامی بودند.» همپنین خبرها از کشته شدن ۳ مرد و یک زن همراه بن لادن خبر می‌دهند. این زن در حالی کشته شده بود که «توسط ستیزه‌جویان مرد به عنوان سپر انسانی استفاده می‌شد».دی‌ان‌ای جسد بن لادن با نمونهٔ گرفته شده از جسد خواهر وی مقایسه شد. این آزمایش هویت وی راتأیید میکند . به گفته مقامات آمریکایی جسد بن لادن پس از انتقال، با رعایت طبق سنت‌های اسلامی به دریا انداخته شد یکی از مقامات آمریکا در این زمینه گفت:«پیدا کردن کشوری که مایل به پذیرفتن باقی ماندهٔ این تروریست تحت تعقیب باشد، کار دشواری بود»

اما آنچه اینجا باید مورد اشاره قرار گیرد این است که بن لادن را از ابتدا چه کسی حمایت کرد وطالبان را کی بوجود آورد و در طول سالها در افغانستان برقدرت نشاند،مسلم است که آمریکائیان بیشترین بهره را از طالبان و بن لادن بردند ،آنها به همین بهانه دویست وهفتاد پنج هزارنیروی نظامی در طول ده سال به افغانستان وعراق گسیل داشتند ودر طول این سالها بهانه داشتند که به دنبال بن لادن بر معادن غنی افغانستان و نفت عراق و زمینهای پاکستان دست اندازی کرده اند 

بن لادن بهانه خوبی بود برای لشکر کشیها و مانور دادنها و بگیر و ببند های چندسال گذشته حتی در قلب آمریکا 

بن لادن فرصتی بود برای ارسال اسلحه و فروش سلاحهای پیشرفته به گشورهای خاورمیان ، اما امروز که بناست دموکراتها در رقابتی سخت انتخابات برگزار کنند برای موفقیت جنازه بن لادن اگر راست باشد برای آنها با ارزشتر از خود اوست ،پس سناریوی جدید خلق می کنند ،رسانه ها را به خدمت می گیرندوهمه را مشغول می کنند تا آرام آرام نیروهای شکست خورده و خسته خود را خارج کنند و هم نقشه عملیاتی جدید برای حفظ قدرت در منطقه طراحی و اجرا کنند.

کسی چه می داند شاید سوریه در طراحی جدید مدنظر باشد ،تا با حضور خود حزب الله را مهار ،فلسطینیان را محدود،صهیونیستها را خوشحال ،مشکل بشار اسد مرتفع ،مصریان را مورد انذار و عراقیان را مراقب باشند.

و این همه پیشگیری از نفوذ گسترده تر ایران در منطقه خاورمیانه جلوگیری کرده و آنگاه می شود ایران را محاصره وزمین گیر کرد .

آمریکا در نقشه جدیدش باید بداند که طنابهایش پوسیده اند .

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=1145

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.