5

شیخ زکزاکی فرزند خمینی

  • کد خبر : 827
  • ۲۶ فروردین ۱۳۹۵ - ۹:۵۵
شیخ زکزاکی فرزند خمینی
امام قرآنی به او هدیه می‌کندو...

کشور نیجریه با جمعیتی نزدیک به ۱۸۰ میلیون نفر از کشورهای پرجمعیت آفریقا ست. نیمی از جمعیت این کشور مسیحی و نیمی سنی (بیشتر سنی مالکی) هستند. اما از سال ۱۹۸۰ م و بیشتر از سال ۱۹۹۵م روند رو به رشد گرویدن مسلمانان سنی به مذهب شیعی در این کشور مشاهده شده. به گونه‌ای که در حال حاضر تعداد شیعیان تا ۱۰ میلیون نفر برآورد شده است. رهبر شیعیان نیجریه شیخ ابراهیم زکزاکی است که در عید فطر ۲۰۱۴ سه تن از فرزندانش توسط دولت به قتل رسید ولی وی در قبال این اقدام دعوت به آرامش نمود.شیعیان نیجریه بیش از هر جای دیگر متأثر از ایران هستند و به صورت بارز تصاویر رهبران و مراجع تقلید شیعه ایرانی را در حسینیه‌ها و مساجد و مجالس خود نصب می‌کنند. ابراهیم زکزاکی نیز که به ایران علاقه بسیاری دارد و بارها به ایران سفر کرده (آخرین بار در ابتدای سال ۱۳۹۳ش به قم و تهران) متأثر از افکار شیعیان ایرانی است.زکزاکی مالکی مذهب بود، وی اولین بار امام خمینی (ره) را در پاریس ملاقات کرد و یک سال پس از پیروزی انقلاب ایران در سال ۱۹۸۰ زمانی که دانشجوی رشته اقتصاد در دانشگاه زاریا بود، در سمت معاون دبیرکل دانشجویان مسلمان آفریقا به ایران آمد و با رهبر ایران دیدار کرد. وی تحت تاثیر این دیدار شیعه شد.چگونگی شکل گیری و رشد جامعه شیعیان در نیجریه، خود از معجزات و عجایب عصر حاضر است. ماجرا به روزهای اوج مبارزه مردم ایران به رهبری حضرت امام(ره) با رژیم پهلوی و ارباب او آمریکا بازمی گردد. در این ایام، جوانی بیست‌وچند ساله و دانشجو به نام ابراهیم زکزاکی تصویری از حضرت امام را در حال اقامه نماز در یکی از نشریات غربی می‌بیند. تصویر مردی که حتی نمی‌داند کیست اما جاذبه‌ای دارد که ابراهیم جوان را با خود می‌برد تا سرنوشت او، میلیون‌ها هموطنش و بلکه نیجریه را نیز تغییر دهد و جماعتی از مومنان را شکل دهد که امروز به خمینیون معروف شده اند.


ابراهیم زکزاکی در اولین فرصت به ایران می‌آید و موفق به دیدار با حضرت امام(ره) شده و شیعه می‌شود. امام قرآنی به او هدیه می‌کند و می‌فرماید: به کشورت برو و با قرآن مردم کشورت را هدایت کن. و اینگونه است که ابراهیم زکزاکی پرچمدار آموزه‌های اهل بیت و انقلاب در پرجمعیت‌ترین کشور آفریقا می‌شود. نیجریه که مشهور به غول آفریقاست امروزه بیش از ۱۸۰ میلیون جمعیت دارد که بیشتر آنها مسلمان و بقیه مسیحی هستند. وی که پس از تحصیل در حوزه علمیه قم به کسوت روحانیت درمی آید جنبش «حرکت اسلامی نیجریه» را پایه گذاری می‌کند و علی رغم تمام محدودیت‌ها و موانعی که دولت‌های مختلف برایش پدید می‌آورند، موفق می‌شود طی حدود ۳ دهه، تعداد شیعیان این کشور را به بیش از ۱۰ میلیون نفر برساند. این در حالی است که پیش از این هیچ شیعه‌ای در این کشور نبوده است.
شیعیان نیجریه رابطه‌ای عالی با اهل سنت و حتی مسیحیان این کشور دارند. مساجد خود را از اهل سنت جدا نکرده و در کنار آنها نماز می‌خوانند و در ارائه خدمات اجتماعی و کمک به فقرا و محرومان، تفاوتی میان شیعه، سنی و مسیحی قائل نمی‌شوند.
نیجریه که هنوز هم زخم استعمار انگلیس را بر پیکر خود دارد، شیخ ابراهیم زکزاکی را ناجی و منادی بیداری این سرزمین می‌داند. شیعیان نیجریه علی رغم تمام محدودیت‌ها و فشارها به حرکت معنوی خود ادامه داده‌اند. آنها از دسترسی به کتب و منابع معارف شیعی محرومند و حتی به مفاتیح الجنان نیز به آسانی و وفور دسترسی ندارند.
محرم و عاشورا از اصلی‌ترین نمادها و فرصت‌های آنان برای رساندن پیام خود به جامعه تشنه حقیقت نیجریه است. نوارها و سی دی‌های سخنرانی شیخ و یارانش در میان مردم دست به دست می‌شود و آنها که از شهرهای دور و حتی کشورهای همسایه خود را به شهر زاریا (اصلی‌ترین شهر شیعیان نیجریه) رسانده‌اند، این نوارها را به عنوان سوغات برای دیگران می‌برند.
خشم آل سعود و صهیونیسم
دولت نیجریه که روابطی گرم و نزدیک با رژیم صهیونیستی و آل سعود دارد از هیچ اقدامی برای محدود کردن و ممانعت از گسترش این معارف دریغ نکرده است. این تلاش‌ها در سال‌های گذشته بصورت زندانی کردن چند باره شیخ ابراهیم صورت می‌گرفت (یک بار نیز در سال ۲۰۰۹ با بمب‌گذاری قصد ترور وی را داشتند که ناکام ماند) اما بی‌نتیجه بودن این کارشکنی‌ها باعث شده است از سال گذشته آنان وارد فاز خشونت علیه جامعه شیعیان نیجریه شوند. در راهپیمایی روز قدس سال گذشته ارتش نیجریه به تظاهرات کنندگان یورش برد و ده‌ها تن را به شهادت رساند که در میان شهدا ۳ تن از پسران شیخ نیز بودند.
خبرهایی که بعداً از این حادثه منتشر شد نشان داد رژیم صهیونیستی آمر اصلی این جنایت بوده و عوامل امنیتی آن فرماندهی میدانی این عملیات تروریستی را بر عهده داشته‌اند. تفکر وهابی آل سعود نیز در جنایت علیه شیعیان نیجریه، سهم قابل توجهی دارد. آنان علی رغم صرف هزینه‌های هنگفت نتوانسته‌اند مردم را از گرویدن به جنبش حرکت اسلامی بازدارند. یکی از یاران شیخ ابراهیم در این مورد تحلیل قابل توجهی دارد. وی می‌گوید؛ مردم می‌بینند که حرف و عمل مفتی‌های وهابی یکی نیست اما در مقابل شیخ ابراهیم زکزاکی به سخنی که می‌گوید عمل نیز می‌کند. بزرگ مردی که ۳ روز است از سرنوشت او اطلاع دقیقی در دست نیست. برخی منابع اعلام کرده‌اند ۴ گلوله به وی اصابت کرده و به همراه همسرش که او نیز مجروح است، در مکان نامعلومی به دست ارتش اسیر است.
جرم ما پیروی از امام و رهبری است
در حالی که شیعیان مظلوم نیجریه از سوی صهیونیست‌ها، ارتش کشور خود، آل سعود و گروه تروریستی بوکوحرام مورد حمله قرار گرفته و قربانی می‌دهد اما در عین استقامت همچنان صبر پیشه کرده‌اند. «حسن بالا» عضو جنبش اسلامی و از نزدیکان زکزاکی در این خصوص به مشرق می‌گوید: ما باز هم منتظر خواهیم ماند تا ببینیم رهبری جنبش چه دستوری می‌دهد. اگر رهبران ما دستور بدهند که باید قیام کنیم، حتماً این کار را خواهیم کرد. اگر دولت جرأت کند رهبر ما را شهید کند، و رهبران جدید ما دستور بدهند، قطعاً دولت را متلاشی خواهیم کرد. با این حال، تا الآن که من با شما صحبت می‌کنم هنوز چیزی مشخص نیست، اما در تقریباً تمام شهرهای نیجریه تظاهرات در دفاع از جنبش اسلامی شکل گرفته است و این تظاهرات‌ها ادامه خواهد داشت. بزرگ‌ترین اشتباهی که دولت می‌تواند در این شرایط مرتکب شود این است که شیخ زکزاکی را به شهادت برساند. این آخرین اشتباه دولت خواهد بود.
وی در بیان چرایی جنایت اخیر علیه شیعیان کشورش تاکید می‌کند: دلیل اصلی این‌که دولت نیجریه به ما شیعیان حمله می‌کند، شیعه بودن ما نیست، بلکه این است که اکثریت ما پیرو امام خمینی و رهبر ایران هستیم، و از فلسطین دفاع می‌کنیم و با جنایت‌ها و اشغالگری رژیم صهیونیستی در این کشور مخالف هستیم. بنابراین دلیل اصلی حمله دولت نیجریه به شیعیان این کشور، اعتقاد آن‌ها به ایدئولوژی امام خمینی و امام خامنه‌ای است.گسترش تشیع در نیجریه و تشکیل بزرگترین جامعه شیعیان در قاره آفریقا، در حالی که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به خصوص عربستان سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در زمینه اشاعه وهابیت و سلفی‌گری در آفریقا و نیجریه انجام داده‌اند؛ با عصبانیت علما و رسانه‌های وهابی مواجه شده است.

«محمد الثانی عمر» یکی از رهبران سلفی نیجریه در این باره به سایت وهابی «البرهان» می‌گوید:«به شکر خدا دانشجویان دینی که عمدتا به عربستان، مصر و سودان رفته‌ بودند پس از بازگشت شروع به تبلیغ سنت و طریقت سلفی کرده‌اند و تلاش بسیاری برای دعوت و تعلیم مردم و دور کردن آن‌ها از عقاید گمراه کننده صفوی‌ها (تشیع) انجام می‌دهند».

بنا به گفته وی بیشتر طلابی که به نیجریه باز می‌گردند عمدتا از دانشگاههای «الاسلامیه»، در شهر مدینه منوره و دانشگاه «ام‌القری» در مکه مکرمه و دانشگاه اسلامی «الإمام محمد بن سعود» در ریاض فارغ التحصیل شده‌اند.

«دکتر محمد منصور ابراهیم» دیگر عالم سلفی نیجریایی در روزنامه «الجزیره» عربستان در ۲۰ مارس ۲۰۱۵ می‌نویسد: «فقر شدید باعث شده است تا مردم نیجریه با وعده پول و مادیات به تشیع بگروند و باید جلوی این مذهب گمراه گرفته شود».

وی با ادعای اینکه گروههای شیعه شده در حال آموزش نظامی هستند و اسلحه به دست گرفته‌اند، سعی دارد دولت مرکزی نیجریه را به حضور شیعیان حساس کند. در حالی که در هیچ مقطعی گزارش نشده است که شیعیان با ارتش یا هر گروه دیگری به درگیری مسلحانه وارد شده باشند.

منصور ابراهیم، همچنین خواستار افزایش تلاش‌ها برای مقابله با شیعیان و گسترش تشیع می‌شود.

موضوعی که در نیجریه در حال رخ دادن است، تلاش وهابی‌ها و سلفیون عربستان و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای جلوگیری از گسترش تشیع است. کشورهای جریان وهابی در حال حاضر ثمره سال‌ها تبلیغ و آموزش رایگان دانشجویان نیجریایی را بر باد رفته می‌بینند و مطئمنا ابزارهای فشار بر دولت تازه تأسیس «محمدو بوهاری» که قصد مبارزه با بوکوحرام را دارد را نیز در دست دارند.

در زمان رهبری زکزاکی، کشور نیجریه به یکی از پر جمعیت‌ ترین کشورهای شیعی جهان تبدیل شده است. وی تاکنون ۹ بار به زندان افتاده است.

در نتیجه فعالیت های زکزاکی، از دهه ۱۹۸۰ تا کنون بین ۸ تا ۱۲ میلیون نیجریه ای شیعه شده اند و این مساله باعث حملات شدید برخی گروه های اسلامی افراطی به او شده است. وی همچنین عضو مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) است.

در روز ۲۲ آذر ۱۳۹۴ ( ۱۳ دسامبر ۲۰۱۵ ) بر اثر حمله ارتش نیجریه به شیعیان زاریا ، تنها پسر و همسر او کشته شدند و او نیز زخمی و دستگیر شد .یک منبع بیمارستانی در «بیمارستان نظامی ایالت کادونا» در نیجریه به فارس گفت که «شیخ از ناحیه دست زخمی شده و در بیمارستان تحت کنترل است». به گفته این منبع که خواست نامش فاش نشود، رهبر شیعیان نیجریه هدف اصابت چهار گلوله قرار گرفته اما اکنون نگرانی از سلامت او وجود ندارد. این در حالی است که پس از چند روز سکوت رسانه‌های غربی درباره کشتار شیعیان نیجریه، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از فعالان سیاسی تایید کرد که ارتش نیجریه صدها شیعه را قتل عام کرده و منازل آنها را سوزانده است.

حال شیخ زکزاکی ، وخیم اعلام شده است .در جریان این حمله، چندین عضو ارشد جنبش اسلامی نیجریه از جمله شیخ محمد توری، دکتر مصطفی سعید(به ترتیب معاون و پزشک شیخ زکزاکی) ابراهیم عثمان و جمی گلیما کشته شدند.

دکتر «نصیبه ابراهیم زکزاکی» دختر شیخ ابراهیم زکزاکی در گفت‌وگویی تلویزیونی اعلام کرد که پدر و مادرش زخمی شده‌اند. او به «پرس‌تی‌وی» گفته است که ارتش خانه را محاصره کرده و به تمامی افرادی که در آنجا بوده‌اند شلیک کرده است.

زینت ابراهیم همسر شیخ ابراهیم زکزاکی

 به گفته او ارتش درهای ورودی را آتش زده و تخریب کرده و وارد خانه شده است و علاوه بر آن به حسینیه «بقیة الله» که برخی مراسم‌های مذهبی شیعیان در آنجا برگزار می‌شود نیز حمله کرده است.

نصیبه در پاسخ به این سوال که چند نفر کشته شده‌اند، می‌گوید: شنیده‌ام ۴۵۰ نفر کشته شده‌اند. در همین حال به من گفته‌اند که فقط ۳۰۰ جنازه در بیمارستان است و حدس می‌زنند که مجموع کشته‌ها ۱۰۰۰ نفر باشد.

قصاب شیعیان نیجریه


ژنرال «توکور یوسف بوراتای» بیست و ششمین فرمانده ی ارتش فدرال «نیجریه» است. ارتش تحتِ فرمان این ژنرال ۵۵ ساله، روز گذشته، با حمله به تجمع مذهبی شیعیان در شهر «زاریا» صدها تن از آنان را به شهادت رساند و «شیخ زکزاکی» رهبر شیعیان نیجریه را بازداشت نمود. تا این لحظه از آمار دقیق این قصابی بزرگ و همچنین سرنوشت رهبر شیعیان نیجریه، اطلاعی در دست نیست. ارتش نیجریه که چندین سال است در رویارویی با گروهک تکفیری و مسلح «بوکوحرام» از خود ناتوانی و بی کفایتی فراوانی به نمایش گذاشته است، در حمله به «شیعیان» غیر مسلح، از موشک آر.پی جی استفاده نمود و حسینیه ی محل تجمع آنان را ویران کرد.

الان در اقصی نقاط دنیا رژیم های سلفی مانند ترکیه , ال سعود , بحرین و… شیعه کشی راه انداخته اند که علنا توسط دولتهای فوق و توسط ژنرالهای آنها انجام می شود در مناطقی که امکان ترور دولتی شیعیان نیست دست به اعمال تروریستی مانند انفجار و ربایش می زنند مانند حوادث افغانستان , پارچنار و کویته پاکستان , کشمیر , یمن , عراق , سوریه و… ولی این اقدامات هرچه بیشتر بطلان تفکر وهابی و سلفی را اثبات می کند تفکری که اصلا بویی از وجدان و انسانیت نبرده و نوع کامل تفکر سلفی در توحش داعش بروز کرده است , این تفکر باطل توسط عربستان سعودی و با صرف صدها میلیارد دلار در نقاط مختلف دنیا در قالب دانشگاه و مدارس سلفی صد سال است ترویج می گردد اما نه نهادهای حقوق بشری کاری به آنها دارند و نه حتی محکوم می کنند حتی تا حدی مضحک شده اند که عربستان را که محور شرارت واقعی در منطقه است به سمت ریاست حقوق بشر منصوب کرده اند!

کجایند کسانی که در جریان مشکوک ۱۱ سپتامبر و جریان مشکوک فرانسه که با روشن کردن شمع با حادثه دیدگان ابراز همدردی کردند نمی گویم ابراز همدردی با مصیبت دیدگان کار بدی است نه بسیار هم کار خوبی است اما جنایت نیجریه مصیبت نیست ؟ نمی خواهم به کسی توهین کنم اما واقعا” این خود باختگی در مقابل کسانی نیست که دست خودشان از پشت حوادث کاملا” روشن است اگر هم دست خودشان در کار نباشه حتما” نتیجه عملکرد و سیاست های غلط خودشان است آیا القاعده را آمریکا بوجود نیاورد تا سیاست های استعمارگرانه خود را جامه عمل بپوشاند و جریان مشکوک ۱۱ سپتامبر بوسیله این فرقه تروریست انجام گرفت ؟ آیا یکی از حامیان و پشتیبانان اصلی داعش ؛ فرانسه نیست که جهان اسلام را به آشوب بکشند تا آنها بتوانند از آب گل آلود ماهی خود را بگیرند ؟ حال که داعش رفته آنجا پاچه خودشان را گرفته و حتی معلوم هم نیست پشت این قضیه چه کسانی هستند ما باید برای ابراز همدردی گوی سبقت را حتی از اروپایی ها برباییم ولی در برابر قتل عام مظلومانه عده ای بی دفاع در نیجریه اینگونه بی تفاوت باشیم نمی توانم این احساسم را کتمان کنم و این جمله را بیان نکنم که ننگ بر کسانی که متملقانه با این رفتار دوگانه و بدور از فرهنگ ایرانی و اسلامی خود شخصیت پوچ خود را به نمایش می گذارند ؛ چرا اینقدر خود باختگی ؟ ایران و ایرانی همیشه با الهام از تفکر شیعی یار مظلوم بوده و انشا الله خواهد بود و رفتار دو گانه تعدادی انگشت شمار که ننگ ایران و ایرانی هستند و در برابر غرب تروریست پرور ؛ شخصیت ظلم ستیز عامه ایرانی را خدشه دار نخواهد کرد و من بعنوان یک ایرانی به شیعیان عزیز مصیبت دیده نیجریه سلام و درود می فرستم و اعلام می کنم که ای عزیزان ما یک تار موی شما را با تمام غرب با همه زرق و برقش عوض نمی کنیم البته منهای مسلمانان عزیز و صبور این دیار .

مستجارmostajar

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=827

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.