3

شهید بدرالدین

  • کد خبر : 888
  • ۰۱ تیر ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۸
شهید بدرالدین

مصطفی بدرالدین (متولد ۶ آوریل ۱۹۶۱ – شهید ۱۰ می ۲۰۱۶که با نام‌های مصطفی امین بدرالدین، مصطفی یوسف بدرالدین، سامی عیسی و الیاس فؤاد سائب نیز شناخته می‌شد یک رهبر شاخه نظامی حزب‌الله لبنان و پسر عمو و برادر همسر شهیدعماد مغنیه بود. برخی منابع خبری بدرالدین را فرمانده کل شاخه حزب‌الله لبنان معرفی کرده‌اند. […]

مصطفی بدرالدین (متولد ۶ آوریل ۱۹۶۱ – شهید ۱۰ می ۲۰۱۶که با نام‌های مصطفی امین بدرالدین، مصطفی یوسف بدرالدین، سامی عیسی و الیاس فؤاد سائب نیز شناخته می‌شد یک رهبر شاخه نظامی حزب‌الله لبنان و پسر عمو و برادر همسر شهیدعماد مغنیه بود.

برخی منابع خبری بدرالدین را فرمانده کل شاخه حزب‌الله لبنان معرفی کرده‌اند. مصطفی بدرالدین سابقه و جایگاه ویژه‌ای در حزب‌الله داشت، از او با عنوان جانشین عماد مغنیه نام برده می شد.

مصطفی بدرالدین در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی به اتهام توطئه برای منفجر کردن سفارت آمریکا در کویت و ترور امیر آن کشور برای مدتی زندانی شد اما با اشغال کویت توسط عراق، به لبنان بازگشت و همکاری با حزب‌الله لبنان را آغاز کرد. هیئت قضایی ویژه سازمان ملل متحد برای بررسی ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان، حکم پیگرد قانونی او را صادر کرده اما این حکم هرگز به اجرا در نیامد.

در سال ۲۰۱۲، ایالات متحده بدرالدین را به اتهام حمایت فعالانه از حکومت سوریه و مشارکت در سرکوب و کشتار مردم آن کشور مورد تحریم قرار داد. به گفته منابع آمریکایی، این فرد از جمله اعضای مؤثر در مدیریت عملیات نظامی حزب‌الله در سوریه بود.

روز جمعه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵، ایستگاه تلویزیونی المنار، وابسته به گروه حزب‌الله لبنان، گزارش کرد که مصطفی بدرالدین، از فرماندهان ارشد شاخه نظامی این گروه در سوریه کشته شده است

 

گمانه زنی‌ها در مورد کشته شدن وی

سیدحسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، یک هفته پس از کشته شدن بدرالدین گفت: «این سازمان نیروهای اسرائیلی را در زمینه کشته شدن مصطفی بدرالدین در سوریه متهم نمی‌کند.» او همچنین گفت: «همه نشانه‌ها حاکی از آن است که گروه‌های تکفیری منطقه مرتکب این جنایت شده‌اند»

بدرالدین به اتهام مشارکت در انفجار سفارت آمریکا در کویت در سال ۱۹۸۳ در کویت بازداشت شده بود، او محکوم به اعدام شده بود، اما پس از حمله عراق به کویت آزاد شده بود.

گادی آیزنکوت،رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل می‌گوید بنا به تحقیق سازمان اطلاعاتی اسرائیل مصطفی بدرالدین، فرمانده نظامی حزب الله لبنان، به دست اعضای خود این گروه کشته شده است. ژنرال آیزنکوت گفت: “این قتل نشان دهنده بحران عمیق در داخل حزب الله است.” پس از شهادت مصطفی بدرالدین در ماه مه ۲۰۱۶، موجی در رسانه‌های عرب به راه افتاد مبنی بر این که مصطفی بدرالدین قربانی تصفیه درونی حزب‌الله شده و به دست عوامل خود این حزب یا متحدانش کشته شده است.

اطلاعات دقیق حاکی از آنست که شهید مصطفی بدر الدین، پنجشنبه شب، زمانی هدف ترور قرار گرفته است که جلسۀ او در یکی از قرار گاه های حزب الله در نزدیکی فرودگاه دمشق پایان یافته بود

بنابراین گزارش،  پس ازاتمام جلسه، اغلب همرزمان شهید از وی جدا شدند و در حالی که او همچنان در حیاط قرار گاه بود، انفجار شدید رخ داد که اکنون مشخص شده عامل آن یک موشک هدایت شوندۀ بسیار پیشرفته بوده که در فاصلۀ دو متری شهید بدر الدین فرود آمده است.موشک مذکور عملکردی شبیه “بمب های خلأ” داشته و بدون آنکه ترکشی از آن به بدن قربانی اصابت کند، سبب بروز یک انفجار داخلی در بدن او می شود. با انتقال پیکر شهید بدر الدین به بیمارستان هم مشخص شد که تنها چند ترکش کوچک به شکم و پشت سر او برخورد کرده، اما خون از چشم ها و بینی شهید خارج شده است. این وضعیت نشان دهندۀ فشاری است که انفجار به اعضای داخلی بدن وارد کرده است.

بر اساس اطلاعات موجود، چنین موشکی برخلاف گلولۀ توپ یا خمپاره، از یک سکوی پرتاب معمولی قابل شلیک نیست، بلکه کاملا هدایت پذیر است و بر اساس رصد دقیق موقعیت هدف شلیک می شود.

این نوع موشک و به کارگیری آن، نیازمند تکنولوژی بالایی است که تنها در اختیار ارتش کشورهای پیشرفته است و به نظر می رسد این موشک پیشرفته، از سوی برخی سرویس های اطلاعاتی و نظامی منطقه ای یا غربی، با هدایت و گرای گروه های تروریستی فعال در سوریه شلیک شده است.

این در حالی است که؛ شبکه تلویزیونی المنار در خبری فوری اعلام کرد حزب الله لبنان اعلام کرد انفجاری که باعث شهادت مصطفی بدر الدین از فرماندهان حزب الله شد ناشی از حمله توپخانه‌ای گروههای تکفیری بوده است.

این شهید بزرگوار فعالیت جهادی و مبارزاتی خود را در دوایر حساس امنیتی و نظامی مقاومت آغاز کرد، همواره از سوی سازمان‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی، آمریکا و انگلیس تحت تعقیب قرار داشته و بارها از عملیات ترور جان سالم به در برده بود

شهید بدرالدین، تمام زندگی خود را در راه مبارزه با اسرائیل صرف کرد. وی و شهید مغنیه در سال ۱۹۸۲ در صفوف نیروهای ۱۷ جنبش فتح بودند و پس از آن وارد حزب‌الله شدند. او از زمان اشغال لبنان به دست رژیم صهیونیستی تا زمان شهادتش در درگیری‌های متعددی بر ضد دشمن صهیونیستی شرکت کرده بود. وی یکی از عناصر تیمی بود که در درگیری‌های مشهور خلدة در برابر ارتش اسرائیل ایستاد و مانع از ورود این ارتش به بیروت از دروازه‌های جنوبی شد.  

شهید بدرالدین، همچنین مسئولیت عملیات‌های نظامی حزب‌الله را در خارج از لبنان بر عهده داشت. وی از سال ۲۰۱۲ که مسئولیت حضور نظامی حزب‌الله در سوریه را بر عهده گرفت؛ همان زمان نیز از سوی آمریکا در لیست سیاه قرار داده شد. او از سوی این کشور متهم به دست داشتن در انفجار ۱۹۸۳ مقر تنفگداران نیروی دریایی آمریکا بود.

ویژگی‌های شخصیتی

شهید بدرالدین، دارای شخصیتی بسیار کاریزماتیک و سخت‌گیر در امر انضباط و آموزش بود. در همین حال درون حزب‌الله از او به عنوان یک فرمانده کارکشته و بسیار حرفه‌ای یاد می‌شد، به طوریکه گفته می‌شود او می‌توانسته همزمان با دو تفنگ شلیک کرده و به هدف بزند.

در زمینه تاکتیک‌های نظامی نیز وی دارای هوش بسیاری بالایی بود و بسیاری در درون حزب‌الله، عمده پیروزی‌ها و خلق تاکتیک‌های نظامی و عملیاتی را به وی نسبت می‌دهند.

این شهید همچنین در طول زندگی خود به پروتکل‌های امنیتی بسیار پایبند بود و از یک گوشی موبایل بیش از یک روز استفاده نمی‌کرد و اجازه نمی‌داد در اطراف محل حضور خود شخصی از تلفن همراه استفاده کند. برای همین است که اطلاعات و تصاویر چندانی از وی در دسترس نیست.

تلاش برای ترور شخصیتی

مسأله‌ی دیگر، حجم تبلغیات سوء صهیونیست‌ها و رسانه‌های جریان سعودی علیه شهید بدرالدین است، به طوریکه در سال‌های گذشته، رسانه‌های معاند علاوه بر تلاش صهیونیست‌ها برای ترور فیزیکی وی، در راستای ترور اخلاقی و شخصیتی این شهید نیز بسیار تلاش کرده‌اند مسائلی از جمله بد اخلاق بودن وی، آموزش در اوکراین، تجارت طلا و یا اتهامات اخلاقی، در باره این شهید در رسانه‌های جریان سعودی بسیار به چشم می‌خورد.

حجم تبلغیات منفی و ترور شخصیتی علیه وی از سوی رسانه‌های غربی و سعودی به مسأله‌ای عادی در بین افراد حزب‌الله تبدیل شده بود وشهید بدرالدین به عنوان فردی شناخته می‌شد که همواره آماج این حملات بوده است.

اتهام دست داشتن در ترور «رفیق حریری» نخست‌وزیر سابق لبنان عاملی بود تا سیل هجمه رسانه‌ای علیه شهید بدرالدین سرازیر شود. اتهامی که تاکنون ثابت نشده است.

مستجار mostajar

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=888

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.