3

شاهان سعودی در صف ملاقات با عزراییل

  • کد خبر : 1141
  • ۲۳ خرداد ۱۳۹۰ - ۲۰:۴۱

  یکی از شاهزادگان آل سعود که خواست نامش فاش نشود گفت: ساعاتی پیش حال شاهزاده “سلطان بن عبدالعزیز” وخیم شد و در پی آن فورا به بخش مراقب های ویژه CUU در یکی از بیمارستان های شهر ریاض انتقال داده شد. به گزارش  شیعه آنلاین، اخبار رسیده از عربستان سعودی حاکی از آن است […]

 

یکی از شاهزادگان آل سعود که خواست نامش فاش نشود گفت: ساعاتی پیش حال شاهزاده “سلطان بن عبدالعزیز” وخیم شد و در پی آن فورا به بخش مراقب های ویژه CUU در یکی از بیمارستان های شهر ریاض انتقال داده شد.

به گزارش  شیعه آنلاین، اخبار رسیده از عربستان سعودی حاکی از آن است که حال شاهزاده “سلطان بن عبدالعزیز آل سعود” ولیعهد عربستان سعودی مجددا وخیم شده است.

 

در همین راستا یکی از شاهزادگان آل سعود که خواست نامش فاش نشود گفت: ساعاتی پیش حال شاهزاده “سلطان بن عبدالعزیز” وخیم شد و در پی آن فورا به بخش مراقب های ویژه CUU در یکی از بیمارستان های شهر ریاض انتقال داده شد.

این شاهزاده سعودی همچنین افزود: اکنون یک تیم پزشکی ویژه شاهزاده “سلطان” را زیر نظر گرفته اند.
 
این شاهزاده در ادامه گفت: در پی انتشار این خبر، تماس های محرمانه میان شاهزادگان مجددا آغاز شد زیرا در صورت فوت وی، احتمال ایجاد شکاف و اختلاف میان برخی پسر عموها در خاندان آل سعود وجود دارد.

از سوی دیگر روز گذشته گروهي از فعالان و حقوقدانان سعودي خواستار محاکمه شاهزادگان فاسد خانواده سلطنتي و ايجاد نظام مبتني بر خواست و اراده مردم شدند.

 

فرزند ارشد ملک عبدالله (پادشاه عربستان) در سن ۵۴ سالگی درگذشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، شاهزاده “خالد بن عبدالعزیز آل سعود” بزرگترین فرزند ملک عبدالله در پایتخت عربستان از دنیا رفت.

خالد روز جمعه فوت کرده اما خبر درگذشت وی امروز در رسانه ها منتشر شد.

خالد صاحب باشگاه فوتبال الاهلی بود.

 

 

 امام صادق (ع) فرمودند:

هر کس مرگ عبدالله را برای من تضمین کند، من ظهور قائم را برای او تضمین می کنم. سپس فرمود: وقتی عبدالله بمیرد، مردم برای حکومت با کسی توافق نکنند و این اختلاف و درگیری به خواست خدا تا ظهور صاحب الامر (عج) ادامه یابد. حکومت های چند ساله پایان یافته و تبدیل به حکومت چند ماهه و چند روزه شود. راوی می گوید: سئوال کردم: آیا این ماجرا به طول می انجامد؟ فرمود: هرگز. »

« … وقتی عبدالها بمیرد، مردم برای حکومت با کسی توافق نکنند و این اختلاف و درگیری به خواست خدا تا ظهور صاحب الامر (عج) ادامه یابد. حکومت های چند ساله پایان یافته و تبدیل به حکومت های چند ماهه و چند روزه شود … »

« از مسند احمد از پیامبر (ص) نقل شده است: مردی در حجاز حکومت خواهد کرد که اسمش چون اسم حیوان است؛ (فهد یعنی یوزپلنگ) هنگامی که او را از دور ببینی، تصور می کنی که در چشمش کژی (انحراف) وجود دارد و هنگامی که به او نزدیک می شوی، در چشمش چیزی نمی بینی؛ بعد از او برادرش که نامش عبدالله است، خلافت  می نماید؛  وای  بر  شیعه ي ما از او..  سپس سه مرتبه تکرار کردند: خبر مرگش را به من بشارت دهید تا من ظهور حجت را به شما بشارت دهم. »

طي چهار ساله اخير كه شاهزاده سلطان بن عبدالعزيز وليعهد عربستان با بيماري سرطان دست و پنجه نرم مي كند و اميدي به بقاي وي نيست، مساله جانشيني ملك عبدالله كه در اواسط دهه هشتاد عمر خود به سر مي‌برد و رقابت ميان شاهزادگان سعودي بر سر جانشيني وي، حكومت پادشاهي سعودي را با دوره‌اي از تغيير و تحولات در سطح رهبري‌اش مواجه مي سازد. 
بنا به گفته منابع نزديك به ديوان پادشاهي عربستان، «ملك عبدالله» از امير «نايف بن عبدالعزيز» وزير كشور حمايت كرده و به صورت غير رسمي وي را به جاي «امير سلطان» وليعهد بيمار عربستان تعيين كرده است. 

ملك عبدالله كه فاقد برادر تني است از برادران ناتني خود كه مدعي پادشاهي هستند (جناح سديري‌ها) احساس خطر كرده است و به همين منظور روابط نزديك و گسترده‌اي با برخي برادران ناتني ، برادر زاده‌ها و خواهرزاده‌هايش برقرار كرده است. وي همچنين شبكه‌اي مهم از روابط با شيوخ، جناح‌هاي ديني و روساي قبايل و بافت‌هاي تكنوكرات و ديگر مذاهب ايجاد نموده است. در اين راستا است كه «ملك عبدالله» با هدف تقويت جناح خود، از «امير نايف» كه شخصيتي ديني و تكنوكرات است حمايت كرده است. بطوريكه در ۲۷ مارس ۲۰۰۹ آژانس خبري رسمي سعودي در يك خبر كوتاه و شگفت انگيز، انتصاب «امير نايف» وزير كشور عربستان را به عنوان معاون دوم ملك عبدالله اعلام كرد. اين مسئله از آن نشان دارد كه «ملك عبدالله» بدليل كهولت سن براي آرام نگه داشتن حكومت خود از تلاطم جنگ قدرت بر سر جانشيني وليعهدي و حتي پادشاهي در خاندان سعودي، با انتصاب غيررسمي «نايف بن عبدالعزيز» به جاي «امير سلطان»‌ وليعهد بيمار عربستان ، گام برداشته است. 
بنا به گفته منابع امنيتي عربستان، “بندر بن سلطان “، برادر زاده ملك عبدالله و رئيس سابق شوراي امنيت ملي عربستان كه مدت‌ها است در هيچ رسانه ملي حاضر نشده سه سال پيش با تحريك دويست نفر از عناصر وابسته به سرويس‌هاي امنيتي و اطلاعاتي سعودي عليه حكومت ملك عبدالله قصد انجام كودتا را داشت. كودتاي بندر بن سلطان در حالي صورت گرفت كه پدرش ” امير سلطان بن عبدالعزيز ” با بيماري سرطان دست و پنجه نرم مي كند و نمي‌تواند به مسئوليت‌هاي خود به عنوان وليعهد رسيدگي كند و ملك عبدالله پادشاه فعلي عربستان هم هر چند از نظر جسمي سالمتر از امير سلطان به نظر مي رسد، اما او نيز از بيماري قلب و كهولت سن (‌۸۸ سالگي ) رنج مي برد . 
بندر بن سلطان در صدد بود تا با انجام كودتا ، راه رسيدن پدرش را به پادشاهي هموار نمايد. تا پس از مدت كوتاهي با از ميان رفتن وي بدليل بيماري صعب العلاجش،خود زمام حكومت را به دست گيردكه در نهايت نقشه اش ،نقش بر آب شد. 
كودتاي بندر بن سلطان اين مسئله را در صحنه سياسي حكومت پادشاهي عربستان تداعي مي كند كه در آينده نيز هيچ كس نمي‌تواند تضمين كند كه شاهزادگان سعودي كه فعلا علي الظاهر مهر سكوت برلب زده‌اند اقدامي عليه پادشاه و وليعهد بيمار فعلي كشور خود انجام ندهند يا حداقل پس از مرگ آنها رياض را به صحنه تاخت و تاز قدرت تبديل نكنند.

به نقل از خبرگزاري عربستان( واس)، ملك عبدالله بن عبدالعزيز به دنبال توصيه پزشكان مبني بر استراحت وي به دليل ابتلا به ديسك كمر، شاهزاده “نايف بن عبدالعزيز “، معاون دوم نخست‌وزير و وزير كشور عربستان را مامور نظارت بر حج پارسال كرد. 

ملك عبدالله  88 ساله كه از سال ۲۰۰۵ سلطنت پادشاهي عربستان را برعهده گرفته است .
 

شاه عربستان در شرایطی تصمیم به جوانگرایی در خاندان حاکمه عربستان سعودی گرفته که این موضوع ۹۰۰ نوه خاندان را وارد رقابت‌های سیاسی برای تصدی حاکمیت در عربستان می‌کند. 

به گزارش سرویس بین الملل مشرق به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی الحرمین، ملک “عبدالله بن عبدالعزیز” شاه سعودی سعی دارد تا با‌ آوردن چهره‌های جدید و جوان در داخل رقابت‌های دولتی و کنار زدن رقابت میان افراد سالخورده چهره حاکمیت در این کشور را تجدید کند.

امنیت عربستان سعودی به علت وجود یک پنجم نفت جهان در این منطقه همواره مورد توجه ویژه کشورهای جهان بوده و اهمیت خاصی برای اقتصاد جهان دارد.

بسیاری از شخصیت‌های سیاسی در عربستان سعودی در سنین هفتاد یا هشتاد سال قرار دارند و از سوی دیگر این کشور پارلمان منتخب مردم یا حزب‌های سیاسی ندارد و تنها دادگاه‌های وهابی در این کشور حکمرانی می‌کنند.
به نوشته این گزارش مرگ وزیر کار عربستان در سن هفتاد سالگی که ماه گذشته انجام شد، این موضوع را به سران سعودی یادآوری کرد که باید خون تازه‌ای را به رگ‌های کابینه در این کشور شاهنشاهی تزریق کنند.
از سوی دیگر امیر سلمان حاکم ریاض و یکی از افراد اصلی خاندان پادشاهی سعودی نیز مورد عملیات جراحی در ناحیه ستون فقرات قرار گرفت، این در حالی است که این فرد در سن ۷۴ سالگی یکی از کم سن و سال‌ترین افرادی است که به رسیدن به مناصب ارشد در عربستان سعودی چشم امید دارد.
به نوشته این مقاله تاکنون خلافت در عربستان سعودی به فرزندان “عبدالعزیز بن سعود” موسس خاندان سعودی منحصر بوده است و هنوز هم بیش از ۲۰ تن از آنها در قید حیات هستند که حال بعضی از آنها چندان مناسب نیست.
البته گسترش کاندیداها برای مناصب کلیدی به این معناست که زمینه برای حضور بیش از ۶۰۰ تا ۹۰۰ نوه خاندان سعودی در رقابت‌های سیاسی گشوده می‌شود که بسیاری از آنها در مناصب دولتی یا اقتصادی یا رسانه‌ای مشغول به فعالیت هستند که البته این موضوع خطرات خاص خود را دارد.
“سایمون هندرسون” که چندین کتاب در مورد خلافت در عربستان سعودی نوشته است، تأکید کرده که این موضوع ممکن است خطر رقابت در میان خاندان سعودی برای تصدی خلافت و جانشینی شاه کنونی را در پی داشته باشد.
وی که در مرکز مطالعات خاورماینه واشنگتن فعالیت می‌کند، می افزاید که ملک عبدالله برای ساماندهی عملیات خلافت پس از خود “هیئت بیعت” را تشکیل داده، اما مأموریت و نحوه تسلط این هیئت بر دیگران نامشخص است.
این در حالی است که بسیاری از دیپلمات‌ها معتقدند حداقل برای یک بار دیگر نیز یکی دیگر از فرزندان عبدالعزیز بن سعود در رأس قدرت قرار خواهد گرفت و بهترین گزینه برای این موضوع امیر نایف وزیر کشور عربستان سعودی است که هم اکنون ۷۶ سال سن دارد.
یک دیپلمات غربی با اشاره به این مطلب می‌افزاید که این موضوع وقت بیشتری را به سران سیاسی عربستان می‌دهد تا در مورد حضور نوه‌های عبدالعزیز در رقابت حاکمیت به اجماع برسند.
این در حالی است که امیر سلطان ولیعهد عربستان سعودی نیز دچار بیماری است و برای مداوا به خارج از کشور رفته است، بسیاری از دیپلمات‌ها می‌گویند که وی به بیماری سرطان مبتلا شده است.
البته رسانه‌های سعودی سعی دارند تا حال وی را خوب گزارش داده و ادعا کنند که وی مشغول فعالیت‌های سیاسی خود است، اما دیپلمات‌ها می گویند که وی بعد از بازگشت به عربستان زیاد در عرصه‌های مختلف حاضر نمی‌شود.   

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=1141

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.