4

زندگي به من آموخت كه

  • کد خبر : 1408
  • ۰۳ خرداد ۱۳۹۲ - ۲۰:۲۷

  صاحب شركت اپل، راز موفقيت خود را در قالب درس‌هايي طلايي از زندگي ‌اش روايت مي‌كند   استيو جابز؛ كسي است كه هنر و شخصيتش به تعريف نسل جديدي از تكنولوژي و دگرگوني جهان كمك كرده است. اين شخص صاحب شركت افسانه‌اي است كه همه ما مي‌شناسيم؛ شركت اپل و اين شركت كامپيوترهاي شخصي، سخت‌ […]

 

صاحب شركت اپل، راز موفقيت خود را در قالب درس‌هايي طلايي از زندگي ‌اش روايت مي‌كند
 

استيو جابز؛ كسي است كه هنر و شخصيتش به تعريف نسل جديدي از تكنولوژي و دگرگوني جهان كمك كرده است. اين شخص صاحب شركت افسانه‌اي است كه همه ما مي‌شناسيم؛ شركت اپل و اين شركت كامپيوترهاي شخصي، سخت‌ افزار و نرم افزارهاي خودش را خود به تنهايي توليد مي‌كند. 

اين مرد با انرژي نامحدود و شخصيت كاريزماتيك و گيراي خود يك مدير جذاب و منحصر به فرد به شمار مي‌آيد. حتي هنگامي كه سعي مي‌كند خيلي معمولي و عادي صحبت كند، سخنانش بسيار زيركانه است و در سخنوري استعداد خاصي دارد. اغراق نيست كه بگوييم استيو جابز برترين مدير آي‌تي سال‌هاي اخير بوده است. حتي لباس پوشيدن او منحصر به فرد و در نوع خود بسيار جالب است.

در اينجا منتخبي از بهترين حرف‌هايي كه او زده جمع‌آوري شده است، درس‌هايي طلايي كه به شما براي موفقيت در زندگي كمك مي‌كند:

نوآوري، تمايز بين يك رهبر و يك دنباله‌‌رو است. نوآوري هيچ‌گونه مرزي ندارد. تنها مرز فقط تخيل شماست. زمان در اختيار شماست كه چه چيز را مي‌خواهيد از اين جعبه بيرون بياوريد. اگر شما جزئي از يك صنعت روبه رشد هستيد، به راه‌هايي فكر كنيد كه بيشتر موثر باشيد؛ چگونه مشتري پسندتر باشيد و اين‌كه چگونه به سهولت تجارت كنيد. اگر شما جزئي از يك صنعت راكد هستيد، هرچه سريع‌تر از آن بيرون آييد قبل از اين كه خودتان فرسوده شويد، غيرموثر شويد و از تجارت خارج شويد. به ياد داشته باشيد كه طفره رفتن اينجا يك گزينه براي شما محسوب نمي‌شود. هم اكنون شروع به نوآوري كنيد.

معياري از كيفيت باشيد. بعضي از افراد در محيط‌هايي كه ممتاز بودن و برتري انتظار مي‌رود استفاده نمي‌شوند. هيچ ميانبري به برتر بودن نيست. شما بايد برتري خودتان را تعهد كنيد. از استعدادها و توانايي‌هاي خود استفاده كنيد و مهارت‌هايي كه بهترين راه را براي جلو انداختن شما از بقيه مهيا مي‌سازد به كار گيريد. با يك استاندارد بالا زندگي كنيد و به جزئياتي كه واقعا باعث تفاوت شما با ديگران مي‌شود توجه كنيد. ممتاز بودن و برتري سخت نيست. خيلي ساده همين الان تصميم بگيريد كه ممتاز و برتر باشيد و سپس از آن چيزي كه زندگي به شما بازتاب مي‌دهد متحير مي‌شويد.

تنها راهي كه مي‌توانيد كارهاي بزرگ انجام بدهيد اين است كه آنچه انجام مي‌دهيد را دوست بداريد. اگر شما هنوز اين راه را پيدا نكرديد، به جستجو ادامه دهيد. درمانده نشويد. با تمام وجود از ته قلب خود تلاش كنيد. سرانجام شما اين راه را پيدا خواهيد كرد.

من اين را در چند كلمه خلاصه مي‌كنم: كاري انجام بده كه دوستش داري. در جستجوي حرفه و مسيري باشيد كه به زندگي شما جهت، مقصد و خشنودي مي‌دهد. هدف‌ها را تشخيص دهيد و براي هدف‌هايي كه به زندگي شما معني و ارزش مي‌بخشد تلاش كنيد. اين كار فقط به سلامتي روحي و انگيزه داشتن شما كمك نمي‌كند، بلكه باعث مي‌شود شما در زمان‌هاي سختي احساس بهتري داشته باشيد و التيام‌بخش شما خواهد بود. آيا شما در روز شنبه صبح از تخت خود مي‌پريد و پيش به سوي پيشرفت و كارهاي اين هفته مي‌رويد؟ اگر پاسخ شما خير است بيشتر فكر كنيد تا دليلش را پيدا كنيد.

مي‌دانيد بيشتر غذايي كه مي‌خوريم به دست افراد ديگري درست شده است. لباسي را مي‌پوشيم كه كسان ديگري آنها را ساخته‌اند. رياضياتي را استفاده مي‌كنيم كه اشخاص ديگري آن را توسعه داده‌اند… منظورم اين است كه ما به ندرت چيزي را به دست مي‌آوريم. خيلي شگفت‌انگيز و خارق‌العاده است وقتي چيزي را خلق مي‌كنيد كه بر اساس تجربه و دانش بشري باشد.

به صورتي زندگي كنيد كه از لحاظ اخلاقي منطقي باشد. سعي كنيد كه در دنياي اطرافتان تغييري حاصل كنيد و به سوي بهتري سوق دهيد. آن گاه توجيه بهتري براي زندگي خواهيد يافت و بهترين مرهم براي ملالت و خستگي به شمار مي‌رود. هميشه كارهاي زيادي براي انجام دادن هست. هميشه در مورد كاري كه انجام مي‌دهيد با ديگران گفت‌و‌گو كنيد. نصيحت نكنيد يا حق به جانب نباشيد و يا متعصبانه فكر نكنيد. همچنين افراد را از بحث دور نكنيد. از مثال زدن خجالت نكشيد و از هر فرصتي استفاده كنيد كه به ديگران اجازه دهيد بدانند كه چه كاري را انجام مي‌دهيد.

بسيار شگفت‌انگيز است كه افكار يك نوآموز را داشته باشيد. داشتن افكار يك نوآموز نوعي طرز تفكر است كه هر چيز را به صورتي كه هست مي‌بينيد، قدم به قدم و در يك آن به ماهيت هر چيز پي‌خواهيد برد. افكار نوآموز نوعي تمرين عبادت و رياضت در اعمال به حساب مي‌آيد. اين فكر هست كه باعث تصديق بلا تصور و چشمداشت، قضاوت و پيشداوري مي‌شود. به افكار يك نوآموز كه مانند يك كودك دنياي اطراف خود را مي‌بيند نگاه كنيد، پر از كنجكاوي، شگفتي، بهت و حيرت است.

مطالعات آكادميك در طول دهه‌هاي مختلف نشان‌دهنده اين است كه بيش از حد استاندارد تلويزيون نگاه كردن اثر مهلكي بر روح و روان انسان دارد. بيشتر اين نوع بينندگان تلويزيون مي‌دانند كه عمل آنها باعث كندي در ذهن و تباهي آن مي‌شود ولي بيشتر زمان خود را جلوي اين جعبه مي‌گذرانند. پس تلويزيون را مقداري خاموش كنيد و سلول‌هاي مغزي خود را نجات دهيد، اما بسيار محتاط باشيد، كامپيوتر هم مي‌تواند باعث از بين رفتن سلول‌هاي مغزي شود. سعي كنيد صحبتي داشته باشيد با شخصي كه به مدت ۸ ساعت در روز به بازي‌هاي اكشن يا مسابقه‌اي مي‌پردازد!

من تنها كسي هستم كه يك چهارم يك بيليون دلار را در يك سال از دست داده‌ام… اين موضوع خيلي شخصيت‌ساز است.

اشتباه كردن را برابر با اشتباه بودن ندانيد. شخص موفقي وجود ندارد كه تا به حال دچار اشتباه يا شكست نشده باشد، افراد موفق اشتباه مي‌كنند و نوع زندگي خود را عوض مي‌كنند يا عملكرد خود را تغيير مي‌دهند كه بتوانند با اشتباه خود رويارويي كنند، پس بار ديگر آن اشتباه را انجام نخواهند داد. آنها اشتباهاتشان را بازگو مي‌كنند تا اخطاري باشد نه اين‌كه نشانه نااميدي يا بي‌كفايتي باشند. اشتباه كردن به اين معنا نيست كه مثل يك احمق زندگي مي‌كنيد.

من تمام فناوري‌هايم را براي يك بعدازظهر بودن با سقراط معامله مي‌كنم. در دهه گذشته، كتاب‌هاي زيادي از شخصيت‌هاي بزرگ تاريخي در كتابخانه‌هاي سرتاسر جهان موجود است و سقراط همراه لئوناردو داوينچي، نيكولاس كوپرنيك، چالز داروين و آلبرت اينشتين قله‌هاي الهامات در استقلال انديشمندان هستند. اما سقراط اولين بود. چيچرو در مورد سقراط مي‌گويد: «او فلسفه را از آسمان به صورت زنده براي مردمان به زمين آورد.» بنابراين از اصول سقراط در زندگي، كار، يادگيري و روابط خود استفاده كنيد. اين كار را براي خودتان انجام دهيد نه براي سقراط و ببينيد چقدر درستي، زيبايي و خوبي مي‌توانيد به زندگي هر روزه خود وارد كنيد.

ما اينجا هستيم كه تغييري در جهان به وجود آوريم، در غير اين صورت چرا هم‌اكنون اينجا هستيم. شما مي‌دانيد كه كارهاي بزرگي در زندگي مي‌توانيد انجام دهيد و مي‌دانيد هر زمان كه يك فنجان قهوه براي خود مي‌ريزيد چقدر اين كارهاي بزرگ خاك خواهند خورد و قصد داريد قبل از انجام اين كارها كمي بيشتر فكر كنيد… همه ما با هديه‌اي به دنيا آمده‌ايم كه به زندگي بدهيم، هديه‌اي براي تمام روياهايمان، رغبت‌هايمان، احساساتمان و كنجكاوي‌هايمان. اين هديه درواقع هدف ماست. شمابراي انتخاب هدف خود به هيچ اجازه‌اي از ديگران نياز ندارد. هيچ رئيسي، معلمي، والديني يا كشيشي اين قدرت را ندارد براي شما تصميم بگيرد كه هدف شما چيست. فقط بايد اين هدف منحصر به‌فرد را بيابيد.

زمان براي شما محدود است، پس وقت خود را براي زندگي ديگران تلف نكنيد. در عقايد تعصب‌آميز به دام نيفتيد. به گونه‌اي زندگي نكنيد كه نتيجه افكار افراد ديگري هستيد. نگذاريد سر و صداهاي افكار ديگر باعث شود به صداي دروني خود گوش نكنيد. از همه مهم‌تر، اين جرات را داشته باشيد كه از قلب خود پيروي كنيد. ضمير ناخود آگاه تنها چيزي است كه مي‌داند شما به چه تبديل خواهيد شد. هر چيز ديگر در درجه دوم قرار خواهد گرفت.

آيا شما از زندگي براي به تحقق رساندن روياي ديگران خسته شده‌ايد؟ شك نكنيد اين زندگي شماست و شما حق را داريد هر‌گونه كه مي‌خواهيد زندگي كنيد. به گونه‌اي زندگي كنيد كه شما انتخاب مي‌كنيد و شما رئيس خود هستيد.

هريك از اين درس‌ها ممكن است ابتدا براي گنجاندن در زندگي مشكل به نظر برسد، اما اگر شما مسير را هموار كنيد اين درس‌ها بسادگي براي شما رخ خواهد داد و خواهيد ديد كه چه پيشرفتي در زندگي و عملكرد خود خواهيد داشت. پس پيش برويد و اين نكات را رعايت كنيد.

 

 

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=1408

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.