4

خاتون ایران چرا به خاتون اسلام می تازد؟

  • کد خبر : 1112
  • ۲۴ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۹:۱۴

                  نظرات پنج مرجع تقلید درباره چادر مشکی بانوان مراجع عظام تقلید ضمن تأکید بر حجاب برتر چادر مشکی را مکروه نمی دانند. روزنامه ایران در ضمیمه مردادماه سال ۱۳۹۰ با عنوان «خاتون یک» به درج مطالبی راجع به حجاب و اعتقادات زن مسلمان ایرانی پرداخته و با حمله به چادر و طرح حجاب […]

                  نظرات پنج مرجع تقلید درباره چادر مشکی بانوان

مراجع عظام تقلید ضمن تأکید بر حجاب برتر چادر مشکی را مکروه نمی دانند.

روزنامه ایران در ضمیمه مردادماه سال ۱۳۹۰ با عنوان «خاتون یک» به درج مطالبی راجع به حجاب و اعتقادات زن مسلمان ایرانی پرداخته و با حمله به چادر و طرح حجاب و عفاف با ترویج اباحه گری در حوزه پوشش اسلامی مطالبی را درج کرده که جریحه دار کننده عفت و اخلاق عمومی است و طبق اعلام دادستانی مراتب جهت رسیدگی به دادسرای فرهنگ و رسانه اعلام شده است.

اقدام روزنامه ایران جای تأسف دارد

دبیر هماهنگ کننده شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: جای تأسف و تعجب است که یک روزنامه دولتی و منتسب به دولت اصولگرا در شرایطی که مردم نسبت به مظاهر بی‌حجابی و بدپوششی معترض هستند به چادر که برترین نوع پوشش زن ایرانی و میراث پرافتخار ملی و اسلامی است می تازد.

حجت الاسلام سید محسن محمودی گفت: در”الدرالمنثور”۲۰۴/۵ آمده است: ام سلمه یکی از زنان پیامبر اکرم(ص) می‌گوید: هنگامی که آیه حجاب نازل شد زنان انصار از منزل بیرون آمدند در حالیکه عبا (و چادر) مشکی بر سر داشتند و این ارتباطی به ناصرالدین شاه ندارد.

نظرات مراجع عظام تقلید: چادر مشکی مکروه نیست

مؤلف مجموعه پنج جلدی “مسائل جدید از دیدگاه مراجع عظام تقلید” در صفحه ۳۵ جلد اول این کتاب نظر فقهی مراجع عظام تقلید را در این رابطه جویا شده است.

متن سوال از مراجع عالیقدر چنین است: عده ای همراه با تبلیغات فرهنگی دشمن در روزنامه ها و سخنرانیهایشان می‌گویند چادر مشکی برای بانوان مکروه است و باید پوشش جدید مانند مانتو و کت و دامن با رنگهای متنوع جایگزین چادر مشکی شود آیا چنین حرف و اقدامی صحیح است یا خیر؟

حضرت آیت الله خامنه ای

این صحبت صحیح نیست و بهترین نوع حجاب پوشش و چادر است و چادر سیاه هم بی اشکال است و کراهت ندارد.

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی

نظر مذکور صحیح نیست و مفاسد بسیار دارد. متأسفانه در این زمان عده ای اصرار بر آشکار شدن مفاتن زن و خروج او از عفاف که حافظ شخصیت و ارزش و متانت اوست دارند مع الاسف می خواهند این امر را اسلامی جلوه دهند در حالیکه اسلامی نیست.

مرحوم حضرت آیت الله فاضل لنکرانی

چادر مشکی بهترین نوع حجاب است و پوشیدن لباسهایی که جلب توجه کند حرام است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

با توجه به اینکه در حال حاضر رنگ مشکی برای حفظ پوشش زنان بهتر است کراهت آن ثابت نیست.

مرحوم حضرت آیت الله بهجت

زن با چادر بهتر می تواند بدن و زینت را بپوشاند و چادر سیاه مثل عبای سیاه کراهت ندارد.

مراجع قانونی کشور باید در برابر این بی حرمتی ها مطابق قانون برخورد کنند. حجت الاسلام محمودی تصریح کرد: مراجع قانونی کشور باید در برابر این بی حرمتیها مطابق قانون برخورد کنند.

انتقادهای تند حجت‌الاسلام محسن غرویان به موضوعات مطرح در روزنامه ایران نسبت به حجاب زنان

  استاد سطوح عالی حوزه جنگ نرم را زمینه متزلزل کردن تدریجی پایه‌های اعتقادی مردم و دستیابی به اهداف و اغراض سیاسی دانسته و گفت: طرح مباحث انحرافی و اشکال به حجاب و عفاف مصداق جنگ نرم و انقلاب مخملی است.

عضو هیئت علمی جامعة المصطفی، با اشاره به فطری و عقلانی بودن اصل عفاف و حجاب، اظهار داشت: اصل عفاف و حجاب قبل از آن که یک بحث شرعی و فقهی منقول باشد، یک امر فطری و عقلانی است و به عبارت واضح تر انسان؛ چه زن و چه مرد از درون انگیزه ای برای حفظ عفت، شخصیت و پاکدامنی دارد و شرع مقدس نیز هماهنگ با عقل، مسئله پوشش را به عنوان یک واجب شرعی بر انسان تکلیف کرده است؛ بنابراین در بحث عفاف و حجاب، میان عقل و نقل هماهنگی کامل برقرار است و رعایت آن از بدیهیات به شمار می رود.

* اقدامی با اهداف سیاسی!
وی با اشاره به اهداف دست‌اندرکاران روزنامه ایران از انتشار مطالبی علیه چادر و حجاب، ابراز داشت: طرح این‌گونه مباحث، ظاهر قضیه است و در باطن خود اهداف پنهانی سیاسی را به دنبال دارد که آن جلب آرای عده ای از مردم است.
رییس دفتر پژوهش‌های رسیدگی به امور مساجد طرح این مباحث را پشت پرده ای برای جلب آرای عده ای از مردم عنوان کرده و خاطرنشان ساخت: این افراد به دنبال جلب افراد و نیروهایی به رنگ خاکستری هستند و می خواهند از تزلزل اعتقادات آنها سوء استفاده را نمایند و برای خود در انتخابات مجلس شورای اسلامی رأی جمع کنند.

* خودتان را ضایع نکنید!
این محقق و پژوهشگر حوزوی با تأکید بر این که علما و روحانیت متوجه لایه های پنهان اهداف مغرضان می شوند، تصریح کرد: لایه های پنهان اهداف شما برای ما روشن است و خودتان را با طرح این گونه مباحث ضایع نکنید!
حجت الاسلام والمسلمین غرویان در پاسخ به این سوال که چه برخوردی باید با این گونه رفتارها انجام بپذیرد، گفت: باید با صبر و حوصله و به صورت منطقی با این مسئله برخورد شود و به نظر بنده این‌گونه مباحث انحرافی و اشکال به حجاب، مصداق جنگ نرم و انقلاب مخملی است.
وی در تعریف جنگ نرم اظهار داشت: جنگ نرم در واقع متزلزل کردن تدریجی پایه های اعتقادی مردم و دستیابی به اهداف و اغراض سیاسی است و این وظیفه قوه قضاییه و دستگاه‌های مسئول است که در درجه اول روشنگری کنند و در ادامه اگر واقعا تشویش افکار و اذهان عمومی و به نوعی تضعیف پایه های اعتقادی مردم اتفاق افتاده است، با آنان طبق قانون رفتار نمایند.

*دخالت تمام مهره های اصلی جریان انحرافی
این استاد سطوح عالی حوزه با اشاره به این که همه مهره های اصلی جریان انحرافی در این مسئله دخیل هستند، ابراز داشت: جریان سیاسی در هر کشوری توسط برخی از سیاسیون آن هدایت می شوند؛ بنابراین گردانندگان اصلی این جریان در کشور ما، اشخاصی هستند که برگزاری با جلساتی به طرح این مباحث پرداخته و آن را در قالب مقاله، ویژه نامه، فیلم، سخنرانی و …. در جامعه نشر می دهند و منتظر واکنش های آن هستند تا بتوانند برنامه های دیگری را که مدنظرش دارند به اجرا درآورند.

*به دنبال جذب بدحجابان هستند!
حجت الاسلام والمسلمین غرویان با بیان این که این افراد با طرح مباحث این چنینی به دنبال جذب بدحجابان جامعه هستند، خاطرنشان ساخت: این‌گونه سخنان در رابطه با حجاب دارای جذابیت است و این اشخاص به دنبال جذب بد­حجاب های جامعه برای انتخابات مجلس شورای اسلامی هستند؛ البته طرح این موضوعات تازگی ندارد و نمونه‌های آن را در ۳۲ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی بسیار دیده ایم.

* حیله‌ای برای جلب آراء!
این محقق و پژوهشگر حوزوی افزود: جریان هایی که فکر می کنند می توانند با این فرمول ها و حیله ها آراء مردم را به سمت خود جلب کنند، باید بدانند که حرف اول را در نظام جمهوری اسلامی ایران رهبر معظم انقلاب و مراجع می زنند و مردم زمانی که ببینند پای دین و اعتقادات در میان است، قطعا به سمت علمای راستین، انقلابی، متقی و پرهیزکار گرایش پیدا خواهند کرد.

*آیا استفاده از چادر مشکی مکروه است؟
حجت الاسلام والمسلمین غرویان به مسئله مکروه بودن رنگ سیاه پرداخته و اذعان داشت: رنگ سیاه در روایتی مکروه اعلام شده است؛ اما در مباحث و استنباطات فقهی یک روایت را ملاک قرار نمی دهند و بر اساس یک روایت مسئله ای را استنباط نمی کنند.
وی ادامه داد: چادر مشکی از زمان اهل بیت(ع) برای ما به جا مانده و فقط منحصر به کشور ما نیست؛ بلکه کشورهایی نظیر عربستان، بحرین و… نیز از آن استفاده می کنند و این نشان دهنده واقعیت تاریخی ماست.

*رهبری و مراجع محور وحدت جامعه

حجت الاسلام والمسلمین غرویان با تأکید بر این که روحانیت باید به جامعه آگاهی بخشی کند، تصریح کرد: هرچه به انتخابات نزدیک تر می شویم، توطئه های جدیدتری مطرح می شود و باید با هوشیاری و بصیرت لازم در صحنه حضور داشته باشیم و محور وحدت را رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام قرار دهیم.

mostajar

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=1112

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.