6

باغدیریان

  • کد خبر : 3101
  • ۲۳ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۷
باغدیریان
و در یک کلام، غدیر نور است که درخشندگی آن عالم هستی را فراگرفته و تابندگی آن فراتر از قرون و سال و تاریخ است.

گر چه در اسـلام جشـن‌هاي کبيری است ،خوب‌تر از هر چه جشن، عيد غدير است

ز آن‌که در ايــن عيد، دسـت عهد پيامبر بــود به دستي که دست ربّ قدير است

مسأله ولایت و غدیر، مسأله‌اي است که هر چه هم بخواهد انسان پیرامون آن حرف بزند، مي‌بيند که زبان، الکن از بيان آن است.

باید جهات عظمت امر ولایت و غدیر و شخصیّت والای امیرالمؤمنین علی علیه السلام، هر چه بیشتر، تعظيم و تکریم شود، و اصلاً وجود ما و وجود تشیّع، یعنی همين برنامه‌ها و تعظیم و تکریم‌ها.

در تعظیم و تجلیل از شخصیت والای امیرالمؤمنین علیه السلام، کسانی که شیعه هم نبوده‌اند، در ضمن اشعارشان و در باطن آن، ولایت حضرت را گفته‌اند هرچند ‌خواسته‌اند اظهار نکنند.

یا به قول میبدی در شرح ديوان اميرالمؤمنين عليه الصلاة و السلام که می‌گوید:

بسكه تابد مهر حيدر هر دم از سيماى من آسمان را سرفرازى باشد از بالاى من‏

چون سخن گويم ز معراجش كه آن دوش نبى است پاى در دامن كشد فِكر فلك پيماى من‏

طبع من تا گشت چون دريا ز فيض مرتضى ابر گوهربار جويد، فيض از درياى من‏

اى صبا در گردنت خاكم ببر سوى نجف بعد مردن چون فرو ريزد ز هم اعضاى من

‏وظیفه بزرگی بر عهده شیعیان آن حضرت است. لذا نسبت به برنامه‌های عید غدیر، هر کسي با هر کيفيتي که اعلان وجود کند، اينها اعلام وجود تشيّع است، يعني ما هستيم؛ و اگر اينها نباشد، يعني نيستيم.
تجلیل از عید سعید غدیر، وظیفه همه شیعیان و دوستداران خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام است. احیای غدیر یعنی احیای تمام دستورات شرع مقدس اسلام که اکمال دین و اتمام نعمت بزرگ خداوند می‌باشد.

غدیری که صاحب این قبه منوره سامیه می فرمایند: ان الغدیر فی السماء أشهر منه فی الأرض

 آسمانیان این روز بزرگ را بهتر می شناسند و بهتر از ما از آن تجلیل و تکریم می نمایند. روزی که خداوند متعال به جبرائیل امین فرمان می‌دهد که همه فرشتگان بر گرد او جمع شوند و تخت کرامت را در مقابل بیت المعمور نصب نموده و این فرشته مقرب الهی بر بالای آن تخت رفته و مدح و ثنای پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بگوید و نسبت به شیعیان امیرالمؤمنین -علیه افضل صلوات المصلین – طلب آمرزش و رحمت الهی نماید.

روزی که خداوند متعال می‌خواهد بزرگترین برگزیده و محبوب خود را بعد از پیامبر رحمت، به عالم هستی معرفی نماید و خلعت مقدس امامت و ولایت را بر اندام ملکوتی عزیز خودش بپوشاند.

غدیر نه یک روز و نه یک ماه و نه یک سال است. غدیر یک تاریخ است و غدیر یک جهان است. غدیر مکتب بزرگ انبیاء و مدرسه عالی سفیران توحید و دانشگاه هدایت انسان‌ها در طول تاریخ است.

آنان که به غدیر وصل شدند و از برکه کوثری غدیر آب حیات را نوشیدند و جام طهور را از اقیانوس بی‌کران غدیر سرکشیدند، حقیقت انسانیت و کمال بشری را دریافت نمودند و در صراط مستقیم قدم برداشته، و در مقابل، کسانی که نتوانستند خود را از ماء معین و شراب طهور غدیری سیراب نمایند، از اوج رفعت و کمال انسانیت به حضیض مذلت و بدبختی و ظلمت و تاریکی افتادند. و در یک کلام، غدیر نور است که درخشندگی آن عالم هستی را فراگرفته و تابندگی آن فراتر از قرون و سال و تاریخ است.

امروز اگر مسلمانان در جهان در ضعف و سستی هستند و خود را در مقابل مستکبران و زورمندان می‌بازند یک علت دارد و آن دوری از غدیر و ولایت صاحب غدیر وجود مقدس حضرت امیرالمؤمنین علی – علیه افضل صلوات المصلین – است.

وظیفه همه ما و شما این است که مردم را بیشتر به معارف غدیری و کتاب شریف نهج البلاغه و تفاسیر آیات امامت و ولایت آشنا کنیم، و در این راه، در طول سال با تشکیل کلاس‌ها و درس‌ها از کلمات نورانی اهل البیت علیهم السلام کمال استفاده را ببریم.بدون تردید قدم برداشتن در مسیر تبیین و ترویج ارزش‌ها و معارف دینی، دارای اجر و پاداشی عظیم در نزد خداوند متعال است.خداوند متعال در غدیرخم اکمال دین، اتمام نعمت و رضایت خود را به رسول گرامی اسلام(ص) ابلاغ نمود و اهمیت آن را گوشزد کرد تا همه مردم به ریسمان ولایت متصل شوند.باید با برگزاری جشن و سرور و اقدامات فرهنگی و اجتماعی مناسب، جشن بزرگ غدیرخم در جامعه فرهنگسازی شود.

خوشبختانه اخیرا کتابی منتشر شده است باعنوان سلوک غدیریان: آداب معنوی غدیر، خطبه‌ی غدیر، زیارت غدیریه از لسان امام هادی (ع) که می تواند مورد استفاده علاقه مندان قرار گیرد. همچنین اثرنگاهی به واقعه غدیر، بررسی سند حدیث غدیر، تأملی در معنای حدیث غدیر و گزارشی از کتاب الغدیر، ضمن معرفی علامه امینی نویسنده کتاب الغدیر، نگاهی به واقعه غدیر و بررسی سند حدیث غدیر دارد و در قالب مصاحبه ای خیالی بین علامه امینی و نویسنده ارائه شده است.

غدیر خم نام ناحیه‌ای میان مکه و مدینه است که محمد، پیامبر اسلام، در ۱۸ ذی‌الحجه سال ۱۰ هجری قمری (مطابق با ۲۸ اسفند سال ۱۰ خورشیدی) علی بن ابی طالب را «ولی» مؤمنان اعلام کرد.)، سال روز این واقعه میان شیعیان به عید غدیر شهرت دارد.محمد(ص)، پیامبر اسلام، در بازگشت از آخرین حج خود همه مسلمانانی را که در حج شرکت داشتند در غدیر خم جمع کرد و خطبه‌ای ایراد که عبارت معروف مَن کُنتُ مَولاهُ فَهذا علیٌ مَولاه (ترجمه: هرکه من مولای اویم پس علی مولای اوست) قسمتی از آن می‌باشد.     

چاپ چهارم کتاب «باغدیر و الغدیر» (نگاهی به واقعه غدیر در قالب مصاحبه خیالی )با علامه حجت الاسلام غلامرضا حيدري ابهري را انتشارات «بهار دلها» چاپ کرده است.

از طرفی نیزکتاب بیست و سه روز با غدیر (از مدینه تا غدیر خم)نوشته ی عدنان درخشانی نیز به این مهم پرداخته است.

در دوران مختلف تاریخی، دانشمندان اسلامی و حتی دانشمندان غیر اسلامی و به ویژه اهل سنت در ارتباط با مسئله مهم و ارزشمند غدیر و وقایع پیرامونی آن و همچنین در ارتباط با تاریخ و فرهنگ و ادبیات و دیگر مسائل مرتبط با عید غدیر خم آثار و تألیفات فراوانی را به رشته تحریر در آورده اند که برخی از آنها چاپ و برخی هنوز به چاپ نرسیده است. در عصر اخیر بیشترین عناوین در حوزه مذهب و به ویژه در ارتباط با مسائل شیعه و خصوصاً در ارتباط با غدیر و مولای متقیان امام علی علیه السلام و مسئله مهم انتصاب و انتخاب آن حضرت از سوی رسول گرامی اسلام به امامت مسلمین و جانشینی پیامبر خاتم در بعد از خود تهیه و تألیف و منتشر گردیده است. همچنین بسیاری از پایان نامه های دوره های تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا در رشته های مرتبط با الهیات و معارف اسلامی و علوم انسانی نیز در ارتباط با غدیر بوده و در آینده نیز مباحث مرتبط با غدیر و مسائل آن بیش از پیش مورد توجه قرار خواهد گرفت. متأسفانه در عصر ما امروز آثار و نشریات مرتبط با غدیر کمتر در اختیار نسل جوان قرار می گیرد. به واسطه نفوذ نرم افزار ها و جنگ افزارهای مختلف و جنگ نرم دشمن و خصوصاً ماهواره و همچنین شبکه‌های مجازی و پیام رسانه ای بعضاً مسئله‌دار بسیاری از جوان های ما توان دریافت پاسخ های لازم برای رفع شبهات خود از مسئله غدیر و دیگر احکام اسلامی ندارند و بسیاری از آنها در واقع به وادی انحراف می افتند. لازم است که مسئولان حکومتی و نیروهایی که به نحوی در ارتباط با مسائل فرهنگ و مذهب این کشور تلاش می نمایند مسائل مرتبط با اینکه مسئله بسیار مهم و ارزشمند غدیر را جدی بگیرند و در مدارس و محافل دانشجویی و کارمندی در این ارتباط کارهای مختلفی را انجام دهند. ستاد و بنیاد غدیر کشور و استان ها باید فعال تر از این باشند و بتوانند در راستای معرفی هرچه بهتر چهره نورانی و ارزشمند مولای متقیان امام علی علیه السلام گام های اساسی بردارند و از طرفی دیگر مسئله امامت و ولایت عهدی مسلمین بعد از پیامبر گرامی اسلام را به درستی برای جامعه اسلامی و امت همیشه در صحنه تشریح نمایند.

مستجار

لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=3101

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.