7

آکادمی یابلاک واتر

  • کد خبر : 2993
  • ۲۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰
آکادمی یابلاک واتر
شرکت امنیتی و نظامی بلک واتر که تاکنون مدارک مستند زیادی از جنایاتش منتشر شده، چند سال اخیر با تغییر نام و در پوشش فعالیت‌های خیرخواهانه و اقتصادی به اقدامات خرابکارانه خود در سراسر جهان ادامه می‌دهد.

پس از حملات ۱۱ سپتامبر و بهانه آمریکا برای حضور نظامی در منطقه خاورمیانه، شرکت های خصوصی امنیتی و نظامی با حمایت های آمریکا در این کشور به وجود امد که یکی از این شرکت ها بلک واتر بود.

بلک‌واتر آمریکا که در سال ۱۹۹۷ تأسیس شده بود اولین قرارداد خود را پس از حمله‌ای به نام “یو‌اس‌اس‌کول” (USS Cole) در ساحل یمن در اکتبر ۲۰۰۰ منعقد کرد. این شرکت پس از برنده شدن در مناقصه، عملیات آموزش ۱۰۰/۰۰۰ ملوان را بر عهده گرفت. پس از این معامله، پرنس یک زمین به مساحت ۲۸ کیلومتر مربع در مرز بین ایالات کارولینای شمالی و ویرجینیا خریداری کرد و در آنجا تأسیسات آموزشی و نظامی پیشرفته خود را بنا نهاد.

در سال ۲۰۰۲ شرکت “مشاوره امنیتی بلک‌واتر” (Blackwater Security Consulting) تأسیس شد و در اولین مأموریت خود ۲۰ نفر از افراد خود را با هویت مخفی برای محافظت از مقر سیا و پایگاه مسئول شکار “بن لادن” اعزام کرد. پس از حمله آمریکا به افغانستان، بلک‌واتر وارد این کشور شد.

در عراق نیز این شرکت یکی از شصت شرکت امنیتی بود که در حفاظت از تأسیسات و مقامات رسمی، آموزش ارتش و پلیس جدید عراق و پشتیبانی از نیروهای ائتلاف فعالیت می کرد. این شرکت پس از طوفان کاترینا نیز به وسیله دولت و شرکت‌های خصوصی به کار گرفته شد. این شرکت تاکنون ۱ میلیارد دلار از دولت آمریکا دریافت داشته است.

این شرکت سعی کرد تا یک مجموعه آموزشی نیز در استان سن‌دیگو افتتاح کند، اما این تصمیم با مخالفت سرسختانه مردم منطقه، سازمان‌های ضد جنگ و طرفدار محیط زیست مواجه شد. در ۷ مارس ۲۰۰۸ بلک‌واتر از برنامه خود برای احداث این مجموعه عقب نشست.در سال ۲۰۰۹، بلک‌واتر اعلام کرد که نام خود را به شرکت خدمات ایکس‌ای تغییر خواهد داد.

در سال ۲۰۰۳ بلک واتر با حضور در عراق به بهانه نظامی و برقراری امنیت در عراق، دست به کشتار بی رحمانه مسلمانان عراق زد؛ این شرکت که در انحصار وزارت خارجه آمریکا بود پس از چند سال فعالیت رسوایی های زیادی از خود برجای گذاشت.

اگرچه کشورهای منطقه می دانستند که تنها دلیلی که بلک واتر نمی تواند به خاطر آن به عراق آمده باشد، برقراری امنیت است؛ اما در نهایت رسوایی این شرکت خصوصی از رسانه های آمریکایی منتشر شد.

دو تن از کارمندان سابق شرکت امنیتی بلک واتر، در اعتراف‌های خود در برابر دادگاه فدرال آمریکا اذعان کرده‌اند که اعضای این شرکت از دختران عراقی که هنوز به سن بلوغ نرسیده بودند، سوء استفاده جنسی کرده‌اند. اریک پرینس، رییس این شرکت، از این ماجرا کاملاً مطلع بوده است.

در ۱۶ فوریه ۲۰۰۵، نیروهای بلک‌واتر که یکی از کاروان‌های وزارت امور خارجه آمریکا را اسکورت می‌کردند، یک اتومبیل عراقی را زیر آتش سنگین خود قرار دادند. آنها ادعا کردند که از سوی این خودرو به سوی آنها شلیک شده است در حالی که تحقیقات نشان داد یکی از مأمورین بلک‌واتر این کار را انجام داده و به اتومبیل خودی شلیک کرده بود. “جان فرس” (John Fres)، سفیر آمریکا در عراق، از مجازات این مزدوران جلوگیری کرد زیرا به نظر وی این کار می‌توانست روحیه بقیه افراد را کاهش دهد. در ۳۰ می ۲۰۰۷، نیروهای بلک‌واتر یک غیر نظامی آمریکایی را مورد هدف قرار داده و از پای درآوردند. به گفته آنها این راننده عراقی بیش از اندازه به کاروان وزارت امور خارجه آمریکا نزدیک شده بود.

شرکت امنیتی و نظامی  که نامش در پی تجاوز ارتش آمریکا به عراق و افغانستان به عنوان ارتشی از مزدوران اجاره‌ای جنایتکار مطرح شد،  با رسوایی بزرگ افشای مداخله و ایفای نقش در ناآرامی در سایر کشور‌ها مواجه شده است.
شرکت بلک واتر که پس از افشای جنایت‌های جنگی و کشتار غیرنظامیان در عراق به موازات سایر رسوایی هایش تغییر نام داد، موفق به ادامه حیات با نام نخست خود نشد.

از این رو «اریک پرینس» موسس و رئیس این شرکت در سال ۲۰۱۴ شرکت «گروه خدماتی فرانتیر» -شرکت پیمانکار نظامی در هنگ کنگ – را راه اندازی کرده و در این قالب به فعالیت‌های خرابکارانه خود ادامه داد.گروه خدماتی فرانتیر از زمان تاسیس تاکنون فعالیت‌های گسترده‌ای در آفریقا داشته و دفاتری در چین، جنوب شرق آسیا و دوبی تاسیس کرده است. باید توجه داشت که آسیا و آمریکای لاتین تنها مناطقی نیستند که در نقشه نفوذ پرینس ترسیم شده‎اند.وی برای افزایش نفوذ خود در آفریقا دست به طیف وسیعی از اقدامات به ظاهر بشردوستانه و اقتصادی زد؛ از تامین امنیت در منطقه آزاد سومالی گرفته تا تامین آمبولانس‌های هوایی کنیا. با وجود سرمایه گذاری گسترده سهامداران در پروژه‌های مذکور، شرکت پرینس هنوز سودی در بورس سهام هنگ کنگ نداشته است. پرینس در ماه‌های اخیر رایزنی با حامیان تاثیرگذار رئیس جمهور آمریکا و ونزوئلایی‌های متمول در تبعید را با هدف سرنگونی دولت مادورو با استفاده از ارتش خصوصی اجاره‌ای ۵ هزار نفره با سربازانی از کلمبیا و سایر کشور‌های آمریکای جنوبی در دستور کار قرار داده است.

اخبار تحرکات خرابکارانه پرینس در حالی رسانه‌ای شد که پیشتر نیز اسناد محرمانه‌ای از فعالیت شرکت وابسته به پرینس در جنوب عراق و منطقه نفت خیز «بصره» منتشر شده است.استقبال پرینس از اظهارات بولتون مبنی بر خصوصی سازی جنگ در افغانستان، برگزاری نشست با پسر ترامپ و فرستادگان عربستان و امارات قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در برج ترامپ، تاسیس شرکت امنیتی در میانمار، فعالیت در شهر نفت خیز بصره با مجوز وزارت تجارت عراق، راه اندازی یک مرکز آموزشی در منطقه «سین کیانگ» چین و … شماری از موارد متعدد سرمایه گذاری‌های بلک واتر در مناطق مستعد تنشی هستند که در صورت لزوم می‌توان با ایجاد ناآرامی در آن‌ها به سود‌های هنگفتی دست یابد.
در کریسمس سال ۲۰۰۶، یکی از محافظان ویژه “عادل عبدل مهدی”، معاون رئیس‌جمهری عراق، زمانی که در بیرون از محوطه نخست‌وزیری عراق حضور داشت مورد حمله مزدوران بلک‌واتر قرار گرفته و کشته شد. دولت عراق اعلام کردد که “اندرو جی. مونن”، از کارکنان بلک‌واتر در حالی که تحت تأثیر مشروبات الکلی بود، اقدام به قتل وی کرده است. هویت قاتل هیچ‌گاه به صورت رسمی به وسیله مقامات آمریکایی فاش نشد و وی هم‌‌ اکنون در آمریکا به سر می‌برد. پس از گذشت قریب به شش سال هنوز نتیجه قطعی دادگاه وی اعلام نشده است.

در ۶ فوریه ۲۰۰۶، یکی از تک‌تیراندازان شرکت بلک‌واتر که بر بام وزارت دادگستری عراق مستقر بود، سه نفر از نگهبانان “شبکه رسانه عراق” را از پای درآورد. وزارت امور خارجه امریکا اعلام کرد که وی در چارچوب مقررات و قوانین عمل کرده است. در حالی که به گفته شاهدین این نگهبانان هیچ‌گونه تیراندازی علیه ساختمان وزارت دادگستری انجام نداده بودند.

کشتن مردم بی گناه عراق و تجاوز به مال و ناموس آنها توسط گروه بلک واتر، زمانی که در آمریکا به صورت گسترده مطرح شد، باعث تشکیل یک دادگاه برای این موضوع شد که در نهایت کارمندان بلک واتر در این دادگاه تبرئه شدند و باز هم سرپوشی بر روی رسوایی این گروه در آمریکا گذاشته شد.

شرکت های خصوصی زیادی در عراق فعالیت می کردند که رسوایی هیچ کدام به اندازه شرکت بلک واتر نبود. هرچند این شرکت در پی پدید آمدن رسوایی‌های زیاد نام خود را به شرکت “آکادمی” (Academi) تغییر داد.

آکادمی که قبلا با عنوان “شرکت خدمات ایکس‌ای” (Xe Services) و بلک‌واتر آمریکا خوانده می‌شد در سال ۱۹۹۷ به وسیله “اریک پرنس” (Eric Prince) و “آل کلارک” (Al Clark) تأسیس شد. پرینس پس از واگذاری شرکت به امارات نقل مکان کرد تا در آنجا از اتهاماتی که پس از رسوایی‌های پی در پی بلک‌واتر متوجه وی بودند، فرار کند.

آکادمی هم‌ اکنون بزرگترین شرکت در میان سه شرکت خصوصی امنیتی است که برای وزارت امور خارجه آمریکا فعالیت می‌کنند. دولت اوباما قراردادی ۲۵۰ میلیون دلاری با این شرکت منعقد کرده است تا در افغانستان برای وزارت امور خارجه و سازمان سیا کار کند.

اخیرا شبکه لبنانی “الجدید” فاش کرد که گروهی با نام “گروه مرگ” در حال آموزش برای اعزام به سوریه است. شبکه الجدید اعلام کرد که این گروه آموزشی از سوی شرکت بلک واتر از امان پایتخت اردن کنترل می‌شود و با رژیم صهیونیستی ارتباط مستقیم دارد.

پرنس، مدیر سابق بلک‌واتر، پس از ورود به امارات و به درخواست “شیخ محمد بن زاید آل نهیان”، ولی‌ عهد امارات، اقدام به ایجاد ارتشی سری برای امارات کرده است تا از شیوخ این کشور در مقابل تهدیدات داخلی و خارجی دفاع کنند. بنا بر گزارش‌ها، آموزش و تأمین نیروهای این ارتش بر عهده شرکت آکادمی خواهد بود.امارات با کمک این نیروها می‌تواند با هر گونه نا آرامی‌ در داخل اردوگاه‌های مملو از کارگران چاه‌های نفتی یا تظاهرات دموکراسی خواهانه مردم این کشور مشابه آن چه که در جهان عرب در حال وقوع است مقابله کند و حکام امارات امیدوارند این نیروها در برابر خطر احتمالی ایران نیز کارساز باشند.

پادگان آموزشی این نیروها در شهر نظامی زاید است و یگان‌های اولیه این نیروها عناصری از کشورهای کلمبیا، آفریقای جنوبی و دیگر کشورها را شامل می‌شود که نظامیان بازنشسته آمریکایی و کهنه سربازان جنگی از یگان‌های عملیات ویژه انگلیس و آلمان و فرانسه این نیروها را آموزش می‌دهند.

این در حالی است که “یوسف العتبیه “، سفیر امارات در واشنگتن و سخنگوی مالک شرکت بلک‌واتر از دادن هر گونه توضیح و واکنش به این خبر خودداری کرد.

مشارکت پرینس از سال ۲۰۱۳ و همزمان با طرح ایده “یک کمربند یک جاده” توسط رئیس جمهور چین از تلاش وی برای تاثیرگذاری در این پروژه جهانی که در عدم توانایی غرب و آمریکا برای ایجاد اجماع جهانی با سرعت به پیش می‌رود، حکایت دارد.

آنچه که ذکر شد تنها قسمتی از جنایت‌ها و فعالیت این شرکت امنیتی تحت سلطه آمریکاست؛ شرکتی که به بهانه برقراری امنیت در جهان دست به قتل، تجاوز و … زده است.

قطعاً با بررسی فعالیت های این شرکت می توان به این نتیجه رسید که یکی از ناقضان حقوق بشر در دنیا این شرکت آمریکایی است و اگر قرار باشد روزی کشوری را به خاطر نقض حقوق بشر مجازات کنند، آمریکا اولین کشور ناقض حقوق بشر است.

هر چند طرح پنتاگون برای به کارگیری یک نیروی شبه‌نظامی خصوصی برای تأمین امنیت حساسترین نقاط شهر بغداد باعث تعجب بسیاری از مردم عراق شده‌است، اما این امر به واقع تنها نمونه دیگری از تحول جدیدی است که در صحنه درگیری‌های نظامی نظام سلطه در قرن بیست و یکم به وجود آمده‌است: ظهور شرکت‌های خصوصی فعال در زمینه ارائه خدمات نظامی.

این شرکت‌ها که تحت عنوان شرکت‌های نظامی خصوصی (private military company) فعالیت می‌کنند، صورت امروزی نیروهای مزدور هستند که از قدیم در صحنه درگیری‌های نظامی فعال بوده‌اند.

بلک واتر مدت کوتاهی پس از ۱۱ سپتامبر، قراردادی ۵٫۴ میلیون دلاری برای تأمین امنیت مقر سیا در کابل با دولت آمریکا امضا کرد و سپس با اشغال عراق از سوی آمریکا، قراردادی ۲۷ میلیون دلاری برای تأمین امنیت پل برمر، فرماندار نظامی عراق، با پنتاگون امضا کرد.

“بلک‌واتر آمریکا” (BlackWater USA) در پی پدید آمدن رسوایی‌های زیاد از تجاوز به مال و ناموس ملت عراق و افغانستان گرفته تا ترورها و فروش روش های نوین شنکنجه و کشتار، نام خود را به شرکت “آکادمی” (Academi) تغییر داد.

آکادمی که قبلا با عنوان “شرکت خدمات ایکس‌ای” (Xe Services) و بلک‌واتر آمریکا خوانده می‌شد در سال ۱۹۹۷ به وسیله “اریک پرنس” (Eric Prince) و “آل کلارک” (Al Clark) تأسیس شد.۱پرینس پس از واگذاری شرکت به امارات نقل مکان کرد تا در آنجا از اتهاماتی که پس از رسوایی‌های پی در پی بلک‌واتر متوجه وی بودند، فرار کند.

آکادمی هم‌ اکنون بزرگترین شرکت در میان سه شرکت خصوصی امنیتی است که برای وزارت امور خارجه آمریکا فعالیت می‌کنند. دولت اوباما قراردادی ۲۵۰ میلیون دلاری با این شرکت منعقد کرده است تا در افغانستان برای وزارت امور خارجه و سازمان سیا کار کند.

یکی از اصلی ترین اسپانسرهای گروه های تنرو تکفیری در سوریه شرکت بلک واتر است که بررسی ها نشان می دهد دست مزد خود را از امارات، عربستان و آمریکا برای آموزش و اعزام تکفیری ها دریافت کرده است.

ترکیه نیز با قرار دادن زمین برای احداث باشگاه های آموزشی به بلک واتر در این عرصه وارد شده است. گرچه هیچگاه رسما مسئولیت این اقدام را بر عهده نگرفته است.

در پایان ذکر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که فعالیت شرکت‌های امنیتی نظیر بلک واتر در مناطقی که مستعد تنش بوده و با نقض حقوق بشر مواجه هستند، موید سیاست‌های همدلانه این شرکت با دولت آمریکا در راستای سوءاستفاده از شرایطی است که در آن فعالیت گروه‌های حقوق بشری با موانع بسیاری مواجه است.
لینک کوتاه : https://mostajar.com/?p=2993

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.